FACESTARMódaČeši mají jasno. Každý pátý spí nejraději na Adama. A co Vy?

Češi mají jasno. Každý pátý spí nejraději na Adama. A co Vy?

Zatímco bezmála pětina dotazovaných spí podle průzkumu ráda bez jakéhokoli kusu oblečení, u třetiny stále vede léty prověřený pyžamový set v podobě krátkých či dlouhých kalhot s tričkem. Až 95 % Čechů upřednostňuje také spánek při otevřeném okně – 73 % převážně během horké letní noci, více jak pětina i v průběhu celého roku.

Průzkum jsme realizovali na základně abnormálně tropického léta, kdy v České republice panovaly vysoké teploty, a většina lidí mohla mít problémy se spánkem. Vyplynulo z něj, že tzv. nočních naháčů je v naší republice necelá pětina. Ostatní se pak v noci podle svého vkusu rádi do něčeho zahalí,“ říká Zuzana Procházková. 

Do postele nejraději…

Nahota přes noc je preferovanější spíše muži než ženami. Muži tvoří čtvrtinu této skupiny, žen je 12 %. Přesto, že spaní bez jakéhokoli kusu oblečení doporučují také lékaři, nedá třetina Čechů stále dopustit na spánek v klasickém pyžamu. Dalších téměř 21 % respondentů uvádí, že nejlépe se cítí ve spodním prádle a obyčejném triku, které nejsou primárně určeny ke spaní. Pouze s vrchní částí oděvu (např. běžné triko) spí jen 8 % dotazovaných. Největší část z nich (přes 15 %) tvoří lidé ve věkové skupině od 54 do 65 let.

Noční košile jsou doménou žen

Skoro 17 % Čechů vyznává spánek v noční košili. Výjimkou dokonce nejsou ani muži, noční košili do postele obléká 2 % z nich. Žen o 28 % více. „Noční košile mají bohatou tradici. Začaly se používat již ve 14. století a až do 19. století byly jediným druhem nočního prádla, který oblékali muži, ženy i děti. Ztělesňují pohodlí a jsou jakýmsi kompromisem mezi klasickým pyžamem a nahotou,“ doplňuje Zuzana Procházková.

Zajímalo by nás, do jaké kategorie spadáte právě vy – klasické pyžamo, noční košile, nebo nic?

Související články