FACESTARŽivotní stylBojujte proti stresu před Vánocemi, psychická pohoda zapůsobí i na ostatní

Bojujte proti stresu před Vánocemi, psychická pohoda zapůsobí i na ostatní

Ne náhodou především v předvánočním období čekárny ordinací psychologů doslova praskají ve švech. Kromě toho, že snížená hladina slunečního světla významně přispívá k obecné psychické nepohodě, přidávají se další dílčí faktory jako nákup dárků, tedy prodírání se davy lidí v obchodním centru, promýšlení vánočního menu, úklid, ale i plánování časového harmonogramu (tak říkajíc seznam „kdy“ a „kam“) apod. Všechno to se promítá do našeho rozpoložení….a často se tak cítíme spíše „na položení“ než v náladě na vánoční večírek.

A jak se stres projevuje navenek? Můžete vás stihnout množství symptomů – nadměrnou únavou, pocením a bušením srdce počínaje, zažívacími potížemi, nespavostí či migrénou konče. Pokud dospěje hladina vašeho stresu až po okraj pověstného poháru, reálně hrozí, že namísto abyste strávili Vánoce v pohodě, skončíte leda v posteli (v lepším případě doma, v horším… „víte-kde“). Jak tomu zabránit?

1. Vyhněte se obchodům

Obchody jsou před Vánoci stresovým faktorem č. 1. Tisíce lidí šílí, zběsile nakupují (většinou to, co naprosto nepotřebují), z každého butiku se line jiná koleda. To musí nutně seknout i se silnými povahami. Naštěstí je tu ale mocný internet. Dnes již online navíc nakoupíte nejen dárky pro celou rodinu domácí mazlíčky nevyjímaje, ale dokonce i potraviny, drogistické zboží apod. Nemusíte v podstatě vytáhnout paty z bytu. Hurá!

2. Zaměstnejte ostatní

Ideální způsob jak minimalizovat stres je samozřejmě jeho jednotlivé části delegovat na ostatní 🙂 . Psi údajně vycítí stres svého pána a mohou podlehnout naprosto stejnému splínu. Vaše chmury se vám každopádně bude lépe překonávat, pokud veškeré povinnosti nebudou ležet pouze na vašich bedrech.

3. Najděte si chvilku pro sebe

To, že Štědrý den je tu „za pár“, neznamená, že byste nemohli relaxovat. Můžete odpočívat doma s knihou, venku s přáteli nebo s kamarádkou v kavárně – fantazii se meze nekladou. Samozřejmě je-li pro vás „terapií“ pečení, klidně se realizujte v kuchyni, ale mějte stále na mysli, že nic se namá přehánět.

Související články