FACESTARŽivotní styl9 tipů, jak ušetřit na auto, luxusní dovolenou nebo byt, i když...

9 tipů, jak ušetřit na auto, luxusní dovolenou nebo byt, i když nejste milionář

Ušetřit na auto nebo luxusní dovolenou nemusí být scifi. Stačí trochu disciplíny a peníze z vašeho účtu nebudou mizet ve velkém. Naopak se tam budou hromadit. Přinášíme 9 jednoduchých, a hlavně univerzálních tipů, které může aplikovat každý.

Odkládejte pravidelně

Pokud vám to finanční situace alespoň trochu dovolí, odkládejte část výplaty stranou. Může to být třeba 5-10 % výplaty, které každý měsíc trvalým příkazem odejde na váš spořicí účet nebo termínovaný vklad. Peníze mimo běžný účet vás nebudou lákat a za pár měsíců vás mile překvapí, kolik máte našetřeno.
Ušetřit můžete, i když máte hluboko do kapsy a žijete od výplaty k výplatě. Odkládejte stranou každou desetikorunu nebo padesátikorunu v peněžence. Prasátko naplníte dřív než brzy.

Disciplína nebo trest?

Zakomponujte finanční výzvu i do vašeho plánu, pokud začínáte s běháním, chcete zhubnout nebo třeba přestat kouřit. Za každé „ne“ se potrestejte. Neudržela jste se
a zapálila si? Úterní cvičení vynecháno? Každé „ne“ vás bude stát částku, např. 50-200 Kč, kterou uložíte do kasičky. Alespoň částečně tak vyděláte na své nedisciplinovanosti.

Kontrola účtu a odstranění zbytečných útrat

Otevřete výpis z účtu za poslední měsíc a podívejte se, kam vaše peníze měsíc, co měsíc mizí. Zajímají vás hlavně tzv. zbytečné útraty. Ohrožením jsou zejména různá předplatná
a balíčky, která se snaží vnutit pocit, že díky pravidelné platbě ušetříte. Neušetříte. Vážně potřebujete rodinný tarif nebo balíček všech existujících satelitních kanálů na trhu?

Vizualizujte si svůj cíl

Odborníci říkají, že s vyšší pravděpodobností ve své snaze nepolevíte, pokud budete mít svůj cíl (vytoužený iphone, dovolená na Bali) neustále na očích. Jestli víte, že na vás více zabírá hrozba odstrašujícím případem, aplikujte ji. Veďte si evidenci hříchů. Desátou kávu za týden si pak rozhodně rozmyslíte.

Tip: Dejte si na plochu počítače nebo na zeď ve vašem pokoji obrázek vysněného auta nebo dovolenkové destinace.

Ušetřete za obědy v práci

Peněženka žere stravenky jako pračka ponožky. Běžte peněžence naproti a přineste si alespoň dvakrát týdně do práce svůj vlastní oběd. Po víkendu by to nemělo být nic těžkého a jednou týdně se překonáte. Užijete si opticky delší obědovou pauzu, klid od užvaněné kolegyně, a ještě vám tohle „nic“ měsíčně uspoří 1000 Kč.

Cvičte zdarma

Neradíme vám, abyste se vzdala cvičení, to určitě ne. Permanentka ve fitness centru
a osobní kouč se bohužel neslučují s úsporným plánem, který nastolujete. Není ale proč smutnit. Cvičení doma má samé výhody. Ušetříte, cvičit si můžete kdy chcete a co chcete, videí je nespočet.

Tip: Poohlédněte se po skupinových lekcích venku, oblíbené jsou např. běžecké tréninky nebo joga. Často bývají za symbolický příspěvek, nebo dokonce zdarma. Pokud nic nenajdete, posilovací hřiště to jistí.

Doporučujeme youtube kanály: Blogilates, yoga with Adriene

Vyměňujte, nekupujte

Nebojte se směnného obchodu s vašimi kamarády, písničku jistě znáte: „Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc.“ Měnit vymalování bytu za pomoc s daňovým přiznáním zní možná trochu zvláštně, ale je to výhodný obchod pro obě strany.

Pryč s impulsivním chováním

Máte den blbec – objednáváte online už desáté nové boty tenhle týden. Pokud je vám situace povědomá, máte problém s impulsivním chování. Jak mu do budoucna zabránit? Stačí zjistit spouštěč. Někdo nákupy léčí splíny, někdo nakupuje z nudy, jiný se odměňuje za každý úspěch. Zjistěte ten svůj a příště si ve stejné situaci dejte dvojnásobný pozor.

Ve dvou se to lépe táhne

Inspirujte kamarády. Zasvěťte je do spořicího plánu a šetřete spolu. Sdílejte svoje dílčí úspěchy a pokroky. Pokud byste to chtěla vzdát nebo všechny našetřené peníze roztočit
v ruletě, kamarádka by vás měla odradit.

Související články