FACESTARŽivotní styl8 věcí, které byste nikdy neměli říkat svému šéfovi! Tady jsou!

8 věcí, které byste nikdy neměli říkat svému šéfovi! Tady jsou!

Tato věta nevykazuje žádné známky kreativity, dravosti či profesionality. Faktem je, že občas každý z nás narazí na určitou věc, se kterou si neví rady – avšak slovo „nevím“ v této souvislosti nevykazuju žádnou špetku odvahy. Požádat o pomoc, zeptat se či se pokusit nalézt řešení je ta správná cesta, jak ukázat šéfovi, že jste hoden své pozice.

1. „Nevím, jak to udělat!“

Tato věta nevykazuje žádné známky kreativity, dravosti či profesionality. Faktem je, že občas každý z nás narazí na určitou věc, se kterou si neví rady – avšak slovo „nevím“ v této souvislosti nevykazuju žádnou špetku odvahy. Požádat o pomoc, zeptat se či se pokusit nalézt řešení je ta správná cesta, jak ukázat šéfovi, že jste hoden své pozice.

2. „Máme hypotéku na nový dům, potřebuji přidat!“

To že jste rozhodli pro nový domov a chcete vyšší ohodnocení, nemá absolutně nic společného s tím, jakou kvalitní práci odvádíte. I když pravdou je, že zvýšení platu sice pomůže zafinancovat váš nový domov, avšak tento argument nepomůže, aby vám váš šéf zvedl plat. Plat a odměny závisí na vašem přínosu pro společnost, takže až si budete o vyšší plat žádat, ujistěte se, že argumenty jsou založeny na všem pracovním výkonu a úspěších než vašich životních potřebách.

3. „Kvůli propouštění mám teď víc práce!“

Pamatujte, nejsi jediná osoba, která je dotčena z propouštění zaměstnanců nebo personálních změn. Každý pravděpodobně v této situaci cítí stres a není dobré, abyste přišel za svým šéfem a negativně si stěžoval. Zkuste pozitivní přístup. Požádejte ho o pomoc při sestavování vašich úkolů a plánů, tak aby při nahlížení na váš pracovní plán pochopil vaše pracovní vytížení. Hlavně žádný tlak!

4. „Jana si to taky myslí.“

Ačkoliv si myslíte, že čím víc lidí, tím lépe, váš šéf nemusí být naladěn na stejné vlně. Klepy a pomluvy v práci, jsou tou nejhorší možností, jak si na něco postěžovat. Uškodíte nejen sobě, ale i kolegům a mohlo by to narušit vaše vztahy.

5. „Ale takhle jsme to s bývalým šéfem nedělali.“

Tak téhle větě se vyhněte velkým obloukem. Váš nový šéf by totiž po vyřečení mohl mít dojem, že jste zaseklý v minulosti a nejsem schopen přizpůsobit se. Budete vypadat, že nezvládnete změnu a tím pádem i vaší práci. Zkuste navrhnout, že se nový systém rádi naučíte, ale že budete potřebovat trošku času. Nikdy nezapomínejte, že šéf je tou osobu, která bude mít vliv na vašem hodnocení a kariérním postupu.

6. „Nemám čas to udělat.“

Tímto výrokem říkáte, že nemůžete dělat to, co od vás šéf na této pozice očekává, takže tím vlastně ukazujete, že na vaše místo můžou najít někoho, kdo bude ochoten danou práci udělat. Pokud máte pocit časového přetížení, nebojte se opět požádat o pomoc při sestavování pracovní náplně.

7. „Pracuji více než kolega, kolegyně.“

Nyní šéfa vybízíte, aby přezkoumal váš a kolegův pracovní výkon, což vám bude připadat ze začátku správné, ale tím si nezajistíte, že budete vypadat před šéfem více cenní, naopak. Začíná zde zase začarovaný kruh na téma „drby“. Navíc, vy nevidíte, co všechno dělá a nedělá váš kolega, každý jste jiný a každý pracuje jinak a mohli byste kolegovi způsobit malér. Zaměřte se na své vlastní hodnoty a váš růst v práci.

8. „Omlouvám se, ale myslel/a jsem, že letos se mi zvýší plat o 10%.“

Omluvy se používají, pokud děláte něco špatně. Žádat o určitý plat není chybné. Je to vaše právo, ale takto se plat nevyjednává. Zkuste raději více profesionality a argumentů.

Související články