Alergie útočí! 8 zdánlivě nevinných chyb, které ji jen a jen zhorší

Storyblocks

Patříte k těm, kteří se nikdy netěší na jaro? Vaše spotřeba kapesníků závratně stoupá a vy už se těšíte, až všechno odkvete. Možná o tom nevíte a alergii si nevědomky zhoršujete. Představíme vám 8 zdánlivě nevinných chyb. Když se jich vyvarujete, zaručujeme vám, že alergie bude o 100 % snesitelnější.

1. Zapomínáte měnit filtry v čističce vzduchu

Víte, že filtry byste měla standardně měnit každé tři měsíce? Pokud máte domácí mazlíčky, pak ještě častěji. Pro alergiky  by měla být ideální frekvence výměny v době pylové sezóny jednou za 20-45 dní.

2. Flákáte utírání prachu

Utírání prachu je pro lidi s alergií noční můrou. Alergenu napospas vám hrozí bezprostřední
alergického záchvatu. Odkládáním úkolu se ale situace nezlepší. Množství alergenu ve vzduchu se zvýší, a vám tak v dlouhodobém horizontu hrozí jen zhoršení alergie.

TIP: Utírejte prach každý den, ideálně s rouškou přes ústa. Ujistěte, že jste prach utřela opravdu všude.

3. Luxujete jen koberce

Po utírání prachu se vrhněte na luxování. Nezapomeňte na podlahy a čalouněný nábytek. Ten roztoči přímo zbožňují a hromadí se v něm. Gauče ani postele tedy nepřehlížet!

4. Dopřáváte si ranní sprchu

Během pylové sezony se pyl snadno usadí na oblečení a ve vlasech. Oblečení, které jste měli přes den na sobě, si tedy doma co nejdříve svlékněte a dejte si sprchu. Pokud tak neučiníte, budete pyl doma vesele dýchat dál, a navíc si ho roznesete i po celém bytě.

Oblečení, které jste měli přes den na sobě, si tedy doma co nejdříve svlékněte a dejte si sprchu.
Oblečení, které jste měli přes den na sobě, si tedy doma co nejdříve svlékněte a dejte si sprchu.

5. Perete na málo stupňů

Věděla jste, že ložní prádlo alergiků je třeba prát co nejčastěji, ideálně na velmi vysokou teplotu? Abyste zničila prachové roztoče, doporučuje se voda o teplotě 130 stupňů. Některé nové pračky mají dokonce speciální program pro alergiky.

6. Nosíte doma boty

Nosit doma boty, nebo se staromilsky přezouvat? Roznášet si pyl po bytě, a ještě ho dýchat určitě nechcete. Alergie tedy velí – vždy se zouvejte, ať zabráníte šíření pylových spór.

7. Nepoužíváte antialergické ložní povlečení

Postel, to je ráj všech roztočů. Teplé a dostatečně vlhké místo, kde mají vydatný přísun odumřelých kožních buněk (jejich oblíbená potrava). Speciální antialergické ložní prádlo zabrání roztočům, kteří už jsou přítomní v polštáři, peřině nebo matraci, abyste je dýchali. Navíc se nedostanou do kontaktu s vaší odumřelou kůží a vyhladoví.

8. Máte příliš suchý nebo příliš vlhký vzduch

Příliš suchý vzduch usnadňuje alergenům šíření vzduchem. Stejně tak si ale roztoči libují
i ve velmi vlhkém prostředí. Ideální je tedy vlhkost vzduchu okolo 40-50 %. Pořiďte si měřič vlhkosti, který bude vše hlídat za vás, případně i odvlhčovač, je-li ve vaší domácnosti potřeba.