FACESTARŽivotní styl10 zaručených tipů pro rychlejší žehlení. Znáte je opravdu všechny?

10 zaručených tipů pro rychlejší žehlení. Znáte je opravdu všechny?

V 16. století se začaly objevovat těžké železné žehličky, které se nahřívaly v ohni. Práce s nimi nebyla vůbec jednoduchá,vážily totiž až 8 kg. Postupem času se žehlička zdokonalovala, až dospěla do moderní podoby, jakou známe my. Dnes už to zdaleka není taková dřina, ale přesto ani dnes žehlení nepatří k těm nejoblíbenějším domácím pracím. Abychom si tuto práci ještě víc usnadnili, máme tu několik užitečných tipů, díky kterým budeme mít vyžehleno rychleji a efektivněji.<

1. Nahřívejte prádlo i zespodu

Jak? Pod potah žehlicího prkna vložte alobal. Ten bude odrážet teplo z žehličky a pomůže vám prádlo vyžehlit i zespodu, aniž byste ho pak museli otáčet.

2. Používejte co nejčistší vodu

I když podle návodu můžete používat vodu z kohoutku, vždycky používejte buď destilovanou, nebo alespoň převařenou vodu. Rozdíl bude znatelný, žehlička se vám nebude zanášet vodním kamenem.

3. Žehlete prádlo otočené naruby

Pokud žehlíte tmavé prádlo, otočte je vždy naruby. Vyhnete se tak stopám, které žehlička zanechává.

4. Žehlit musíme vždy rovně

Pohyby s žehličkou musí být vždy rovné, tam a zpět. Nikdy neprovádějte kruhové pohyby – látka se pak mačká a snižuje to jeji životnost.

5. Nezničte si aplikace na oblečení

Pokud máte na oblečení všelijaké ozdoby a aplikace, přikryjte žehlicí prkno kouskem měkké látky a prádlo na ně položte designovými prvky dolů. Tak je nepomačkáte a nezničíte.

6. Pravidelně žehličku čistěte

Pravidelným čištěním žehličky předejdete poškození prádla usazeninami. Nechte ji lehce nahřát (nesmí být vyloženě horká) a vyčistěte ji hadříkem namočeným v roztoku jedlé sody. Z děr usazeniny dosatnete tyčinkami na čištění uší.

7. Košile a blůzy žehlete ve správném pořádku

Nejprve vyžehlete manžety, obruby a límce, a to z rubu, aby se na lícové straně netvořily hrbolky. Potom rukávy a nakonec vše ostatní.

8. Vyžehlené prádlo ihned pověste

Okamžitým pověšením zajistíte, aby se vám prádlo zase nepomačkalo. Čerstvě vyžehlené prádlo se mačká snadno.

9. Oddělujte jednotlivé strany oděvu

Pokud nechcete, aby se při žehlení obtiskl povrch jedné strany na druhou, oddělte je kouskem kartonu.

10. Perfektní sklady

Při žehlení skládaných sukní sepněte jednotlivé sklady kancelářskými svorkami. Žehlete je opatrně, abyste nepoškodili látku.<

Související články