FACESTARŽivotní stylZelený čaj: Posílí srdce, sníží krevní tlak a pomůže vám s hubnutím

Zelený čaj: Posílí srdce, sníží krevní tlak a pomůže vám s hubnutím

Dámy co se takhle zbavit nechtěných kilogramů, všechno si zapamatovat a být plná elánu? Zapomeňte na kávu nebo energetické nápoje! Řešení je snadné, stačí denně pít zelený čaj.

Domácí lékař v tekuté formě. I tak by se dal nazvat zelený čaj, který v sobě skrývá pořádnou porci pozitivních zdravotních efektů. Jedním z nich, který již dlouhodobě fascinuje vědce po celém světě, je prevence srdečních onemocnění. Vysoký podíl antioxidantů zvaných katechin pomáhá tělu odstraňovat volné radikály a napomáhá buňkám zůstat zdravé.

Poměrně rozsáhlá japonská studie z roku 2006 vědců Kuriyama a Shimazu potvrdila, že lidé, kteří pijí denně více než tři šálky zeleného čaje, mají celkově až o 16 % nižší riziko předčasného úmrtí a úmrtí spojeného s kardiovaskulárními nemocemi, než lidé, kteří upřednostňují jiné nápoje. Zázračné účinky zeleného čaje ve srovnání s dalšími druhy spočívá už v jeho způsobu výroby. Krátce po otrhání jsou lístky vystaveny vysokým teplotám, čímž se omezí riziko jejich oxidace.

Věděli jste, že?

Existují přesvědčivé studie, které dokládají, že už pouhé dva šálky zeleného čaje dokážou snížit riziko výskytu rakoviny plic téměř o 20%!

Likvidátor cholesterolu

V souvislosti s kardiovaskulárními chorobami nesmíme opomenout ani pozitivní účinky zeleného čaje na udržování normální hladiny cholesterolu. Problém zvýšeného cholesterolu se přitom týká až 70 % české populace a k jeho regulaci může významně dopomoci například změna stravy ze smažené na vařenou, zvýšená konzumace zeleniny a vlákniny či právě pravidelná konzumace zeleného čaje.

Pitím ke kráse

Je vědecky prokázáno, že pití zeleného čaje celkově pročišťuje organismus a zároveň i naši pleť. Základní látky, které pozitivní vliv čaje na pleť způsobují, jsou polyfenoly, které mají antibakteriální a zklidňující účinky, zinek a vitamin C, betakaroten a vitaminy skupiny B a E.

Kombinace těchto prospěšných látek obsažených ve výluhu zeleného čaje se pak zevním i vnitřním užíváním dokáže postarat o zdravou kondici pleti. Výsledek je dokonce tak znatelný, že u lidí, kteří trpí velkými problémy s akné, se pupínky téměř ztratí. A regeneraci v souvislosti se zeleným čajem se dá mluvit i v případě dutiny ústní. Katechíny, látky v něm obsažené, dokážou totiž bránit tvorbě zubního kazu, uklidňují dásně a fluor v čajových lístcích pomáhá udržet přirozeně bílou barvu zubů.

Odtučňovací kúra

Pravidelné pití zeleného čaje může nahradit zbytečné návštěvy u lékařů, ale také předražené hubnoucí přístroje či kúry, které slibují zázraky. Některé složky obsažené v zeleném čaji totiž dokážou stimulovat metabolismus a zároveň působí na nervovou soustavu, kterou vedou k přímému uvolňování tuků do krevního oběhu. A právě tam dochází k jeho spalování přirozenou formou.

Rada na závěr

Připravte se na dokonalý šálek

Lístky zeleného čaje se nezalévají vroucí vodou. Její teplota by měla být mezi 60 až 85°C. U každého druhu je doporučená teplota jiná. Obecně ale platí pravidlo, že čím jsou čajové lístky kvalitnější, tím menší by měla být teplota vody na jejich přelití.

Čaj se louhuje 3 až 5 minut s tím, že jeho příprava do tří minut způsobí, že nápoj má vysoké povzbuzující účinky. A jeho delší louhování naopak tlumivý efekt.

Související články