FACESTARCestováníZa kouzlem Vánoc: Nejkrásnější vánoční trhy plné vůní a tradic v Evropě

Za kouzlem Vánoc: Nejkrásnější vánoční trhy plné vůní a tradic v Evropě

Češi čím dál častěji míří ochutnávat speciality na vánoční trhy do zahraničí. Podle cestovních kanceláří patří mezi nejoblíbenější destinace Drážďany, Vídeň, Vratislav, Salcburk a Norimberk. Míst za českými hranicemi, kam stojí za to si dojet na svařené víno, vánoční cukrovinky i dárky je ale daleko víc.

Cestovní kancelář Čedok letos do nabídky nově zařadila prodloužený víkend v lotyšské Rize, kde před více než 500 lety měl vzniknout vůbec první ozdobený vánoční stromeček, nebo několikadenní výlet do belgického Bruselu. U vlakových adventních zájezdů se před Vánoci jezdí například do Berlína, Štýrské Hradce nebo do Budapešti. V tuzemsku během adventu láká Olomouc, Brno nebo Praha. Před Vánoci se pořádají i oblíbené poznávací zájezdy do Paříže či Londýna.

„Adventní zájezdy jsou tradičně velmi populární a letos se jich konečně dočkáme bez omezení a koronavirových pravidel, ať už pro cesty přes hranice, tak potom na místě. V prodejích vidíme enormní zájem nejen o blízké destinace, které jsou vánočními trhy proslulé, ale i o novinky. Češi preferují organizované cesty cestovní kanceláří, aby si mohli užít vánoční atmosféru se vším všudy, včetně punče nebo svařeného vína. Mají také zajištěnou pohodlnou dopravu a nemusí v zimním období sedat za volant. Klienti využívají výlety i k nákupům vánočních dárků a lokálních suvenýrů, navíc oceňují prohlídku měst s českým průvodcem, který jim ukáže různá místa a během výkladu se tak účastníci dozví i spoustu zajímavostí,“ uvedla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Čedoku.

S dostupným přímými lety z Prahy Čedok letos přidal během druhého prosincového víkendu jako novinku i návštěvu lotyšské Rigy, která se může pochlubit unikátní historií prvního ozdobovaného vánočního stromku, několika adventními trhy i nádhernou výzdobou, která se řadí k nejhezčím nejen v Pobaltí, ale i v celé Evropě. Do Bruselu se pak letecký zájezd vyprodal již před několika týdny. Většina předvánočních zájezdů se o adventních víkendech organizuje autobusy do Norimberku, Mnichova, Řezna, Vídně nebo Drážďan s různými nástupními místy. Úspěšně se prodávají rovněž výlety vlakem do Berlína nebo Budapešti.

Ve Štýrském Hradci, přezdívaném jako hlavní město rakouského adventu, pak Češi, kteří vyrazí pohodlně po železnici, navštíví ledový betlém vytesaný z několika desítek tun ledu, pravděpodobně největší adventní kalendář na světě i tzv. čertovo kolo. Vynechat by návštěvníci neměli trh ve Františkánské čtvrti, proslulý Christkindlmarkt nebo ochutnat regionální štýrské speciality z náměstí Glockenspielplatz.

Vždycky něco navíc

Speciální program pak Čedok připravil i pro ty, kteří chtějí spojit návštěvu adventních trhů s koupáním ve slovinských termálech Terme Čatež. Během čtyřdenní cesty tak vyzkouší koupání ve venkovních i vnitřních bazénech, prohlédnou si Maribor a ochutnají víno z nejstarší vinné révy na světě, která roste na vinici Stare Trty. Ze Slovinska se autobusem přesunou také do sousedního Chorvatska a s průvodcem projdou adventní trhy v Záhřebu, které byly opakovaně vyhlášeny jako nejhezčí v celé Evropě. Vánoční atmosféra v chorvatském hlavním městě ohromí hlavně na ulici Gajeva a koledami u tunelu Grič.

Turisté, kteří jedou za adventem do zahraničí, by neměli zapomenout na platný cestovní doklad, teplé oblečení kvůli pobytu venku, ale hlavně také na cestovní pojištění, a to i v případě cesty jen na jeden den. Ve většině zemí, kam se na trhy v předvánočním období jezdí, stačí do peněženky přibalit eura nebo na některých místech lze ve stáncích platit i bezhotovostně. Do dalších destinací je pak třeba vyměnit peníze na místní měnu, například v Záhřebu ještě pár týdnů mohou návštěvníci utratit poslední chorvatské kuny a v Polsku zase využít polské zloté.

Kompletní nabídka adventních zájezdů je v prodeji na webových stránkách www.cedok.cz, na infolince, pobočkách Čedoku po celé České republice nebo v široké síti provizních prodejců.

Související články