FACESTARAutotestVolvo V90 T8 Recharge: Švédský elegán s dravě využitým potenciálem

Volvo V90 T8 Recharge: Švédský elegán s dravě využitým potenciálem

Málokterá automobilka kombinuje luxus, bezpečnost a velký vnitřní prostor tak jako Volvo v modelu V90. Švédská elegance je něco, co na první pohled čiší z nové V90 a to hlavně díky novému plug-in hybridnímu pohonu varianta T8 nabízí 455 koní a dojezd až 90 km v čistě elektrickém režimu.

I když jsou Volva s modelovým označením 90 na scéně již několik let, stále je můžeme zařadit k těm nejkrásnějším automobilům na trhu. Jsme velmi rádi, že designéři při návrhu modernizované verze neměnili charakter tohoto modelu a celek doplnili jen o pár detailů.

Design drží slovo

Volvo V90 poutá pozornost nadmíru atraktivním vzhledem. Hodnotit design je subjektivní záležitost, mnozí nám však dají za pravdu, že působí svěžejším, noblesnějším a nápaditějším dojmem. Sedněte si do Volva a pokud znáte prémiové interiéry značek, pocítíte, že tohle je něco jiného. Serióznost, odolnost a pohodlí vás nenuceně ovlivňují z každého kousku.

Švédové to vždycky uměli a umí za to si zaslouží velkou pochvalu. Přední časti vozu dominují LED světlomety, které jsou doplněné mřížkou chladiče R-Design s mřížkou v luxusním černém provedení.

Hned na první pohled na novou V90 vás zaujmou 19palcová kola v provedení Diamond Cut. Právě kola dělají auto ještě více osobnější a dokážou podtrhnout styl vozu. Právě jako v našem případě

Lemování bočních oken v leskle černém zabarvení se designérům povedlo. Zadní část pak uzavírá masivní záď doplněná světly a nápisem Volvo.

Poslední verze V90 T8 na nás zanechala jen pozitivní dojmy, které se zas tak často neopakují při testování vozů. Auto si vás získá hned na první odemknutí, bohatým vnitřním prostorem, ale i celokoženými sedadly s výrazným obšitím. Posed za volantem má za nás jedničku podtrženou.

Tříramenný prošívaný volant s ovládacími tlačítky v leskle černém provedení je příjemný na omak. Ovládání tlačítek je jednoduché a rychlé a to již na první pohled, odpadá tak starost hledání co které tlačítko má svědomí. Klasický 12palcový displej přístrojové desky je doplněn vpravo vertikálně usazeným displejem infotainmentu. Tohle se zkrátka švédským inženýrům povedlo na výbornou. Na displej je vidět ze všech stran včetně zadní posádky vozu. Stejně tak ovládání je jednoduché, odezva rychlá, jedinou malou drobnost máme a to díky tomu, že je displej infotainmentu lesklý, musíte počítat s otisky prstů, nebo jednoduše přibalit do auta čistící utěrku. Nesmíme zapomenout na luxusní audiosystém Harman Kardon, díky kterému je zvuk výjimečný a hlavně čistý.

Auto jednoduše a rychle propojíte přes Bluetooth s telefonem bez sebemenších problémů. Stačí se přihlásit do Google účtu a máte vše jako na dlani. Navíc pokud používáte aplikaci Volvo Cars, kde zadáte VIN kód, automaticky se nahraje vaše auto telefonu, je to ještě více pohodlnější. Uvnitř vozu dominuje středový panel v kombinaci světlá kůže a lesklé černé barvy, řadící páka je rovněž potažena kůží. Dále je zde umístěn otočný ovladač startování – tohle je věc, na kterou jsme si poměrně rychle zvykli. Vedle toho máte dostatek místa na odkládání věcí jako je například mobil, peněžka nebo klíče.

Pokud ale nechcete vidět například dva otvory pro láhve, stačí jednoduše zatáhnout roletku a je uklizeno. To všechno máte jednoduše po ruce. Co víc si můžete jen přát, uznejte sami, že Volvo myslí opravdu na vše.

V otázce prostoru je V90 nepřekonatelná. Cestující se pohodlně vejdou, dostatek místa je nejen v přední časti ale také v zadu, navíc velikost prostoru umocňuje panoramatické střešní okno a mega velký zavazadlový prostor 551 litrů, který se nám nepodařilo zcela zaplnit, prostor je zde opravdu velký. Ideální auto pro rodinu s dětmi i pro páry.

Švédští inženýři doslova nastěhovali do středového panelu tři vrstvy bateriových článků a to kvůli nízkému těžišti a centralizaci hmoty uprostřed vozu. Dozadu pak umístili nový elektromotor s větším výkonem a do auta integrovali inteligentní plánovač jízdy, díky kterému auto dokáže vyhodnotit profil terénu a dopravy, rozložit energii. Systém si po zadání cíle navigace dokáže lépe spočítat, kdy je v průběhu trasy lepší používat čistě elektrický a kdy kombinovaný hybridní pohon.

S Volvem V90 T8 Recharge jsme ujeli 76 km čistě na elektrický režim. Za nás fantastický výsledek, včas nás baterie informovala o možnosti jejího využití. Zkrátka na tohle auto se můžete 100% spolehnout!

Efektivní je rovněž rekuperace brzdné energie a samozřejmě ovládání jedním pedálem. Kromě toho lze v určitých situacích, aktivovat režim Creep, který udržuje auto v pomalém pohybu, aniž musí být použit plynový pedál.

455 koní se do toho umí pořádně opřít a hezky se krotí. Tohle rodinné auto s příjemným podvozkem je určené bez problémů na pohodlnou delší jízdu. V rámci plug-in hybridní spotřeby jsme se hravě dostali na 4,6 l/100 km. Tohle Volvo jezdí samo. Pohodlně s ním dojedete, kam potřebujete, dravě i hravě. Naložíte do něj všechno, co je nutné a potřebné. Luxusní design vás dostane nejen zvenku ale i zevnitř.

Volvo V90 T8 Recharge je radost řídit a nebojíme se říct, že je to plnohodnotná alternativa k tomu nejlepšímu v sekci luxusních vozů. Celý systém funguje velmi harmonicky a dělá z tohoto modelu vysoce atraktivního společníka. Rozhodně na to má dynamikou a jízdním projevem. Dlouho jsme přemýšleli a hledali mínus tohoto modelu, nakonec jsme našli a tím je možnost nabíjení přes rychlonabíječku. Auto na 100% aktuálně nabijete za skoro 6 hodin.

Hodnocení redakce facestar: 99,8 %

+ luxusní prostor a bohatá výbava vozu
+ fantastický výkon a dynamika
+ dojezd na plně nabitou baterii
+ nízká kombinovaná spotřeba na delší cesty

– chybí možnost nabíjení fastcharge

Související články