FACESTARTechnikaTestováno redakcí: sluchátka pro maximální požitek ze sportu i hudby

Testováno redakcí: sluchátka pro maximální požitek ze sportu i hudby

Abych Vám hned představil, s čím budeme mít skrze tento článek, recenzi, čest. Samozřejmě se můžete těšit na hodnocení, které sice bude podléhat mým subjektivním postřehům a dojmům, ale z pohledu náročného uživatele, kterým si troufám říci, jsem, si budete moci udělat ucelený obrázek, zda tato moderní sportovní sluchátka jsou pro Vás, či nikoliv.

Před rozbalením

Ještě než jsem samotná sluchátka rozbalil a začal objevovat jejich možnosti, bych se pokusil říci, jaká jsou běžná očekávání, která uslyšíte před koupí, přečtete si v popisu. Jedná se o sportovní bezdrátové „pecky“, které vynikají skvělou kvalitou zvukového vykreslení, mají jedinečný design a hlavním rozdílem oproti klasickým sluchátkům je monitoring srdečního tepu, který dodává sluchátkům mnoho dalších možností, jak je využít.

Jabra je prémiová značka pocházející z Dánska, která se zaměřuje na hudební produkty, jako jsou právě sluchátka, reproduktory a další.

První dojmy, rozbalení

Obsah balení je celkem jednoduchý a tak se nejedná o žádnou velkou krabici. Naleznete v něm vše potřebné – samotná sluchátka, hezký obal na přenášení, nabíjecí kabel, náhradní vyměnitelné kloboučky a gumové nástavce, pomocí kterých zvolíte přesnou velikost a tak nemusíte řešit, zda sluchátka sedí do vašich uší, či nikoliv. Dále je obsahem balení samozřejmě několikajazyčný návod na používání a registrační kód k chytré aplikaci Jabra Sport, ke které se dostaneme později.

Samotná sluchátka jsou nabízena ve více barevných variantách, já zvolil černo žluté provedení, které mi je nejsympatičtější, ale samozřejmě toto je čistě subjektivní záležitost. Při prvním zkoušení mi předem nasazené náušníky a kloboučky naprosto padly, což asi bude případ většiny, takže nebudete muset měnit. Což je sice jednoduchá záležitost, ale pohodlné je již obdržet vše tak, jak má být.

Ovládání a připojení

První spuštění a propojení pomocí Bluetooth s vaším telefonem je naprosto snadné a po minutovém přečtení těchto kroků v manuálu vše pochopí hned napoprvé každý. Ovládání pomocí tlačítek na „válečku“ umístěném na kabelu, který pecky spojuje, je naprosto intuitivní, ale ukrývá mnoho dalších možností, které doporučuji vyhledat v manuálu.

Máme tu 4 základní ovládací prvky: tři tlačítka jsou na onom „válečku“, kde máte možnost postranními ovládat hlasitost a prostředním sluchátka zapnout/vypnout, připojit či odpojit, zastavovat a spouštět hudbu, přijímat či odmítat hovory a dokonce i vytáčet poslední volané číslo. Další tlačítko naleznete na levém sluchátku, které zodpovídá za funkčnost aplikace Jabra Sport, kterou jak jsem již zmiňoval, rozebereme níže.

Propojení, alespoň v mém případě s „jablíčkovým“ telefonem, bylo vždy pohotové a bezproblémové. Samotná sluchátka vám podají hlasovou odezvou zpětnou vazbu o připojení.

Hudba, hudba, hudba a volání

Hlavním důvodem k pořízení těchto sluchátek budou jejich hudební, přehrávací možnosti. V mém případě, tedy člověka, který hudbu poslouchá, kde jenom může a u sportu mu chybět rozhodně nesmí, byla očekávání veliká…

… a byla naprosto naplněna, ba dokonce předčena, protože zvuk je naprosto geniální! Chápejte, že nejsem extra odborník na postřehy ohledně konkrétního vykreslení, ale jsem člověk, který si potrpí na kvalitu, a sluchátka jsem vždy volil v rozhodně nadprůměrných cenových relacích po přečtení mnoha recenzí a očekával skvělé vlastnosti.

Musím říci, že mě tato sluchátka přinesla trochu zklamání, protože zvukem předčila i má velká uzavřená sluchátka. Co se týká basů a výšek, nic není přehnané a vše je hezky vyvážené. Sluchátka jsou na basy trochu více zaměřená, ale ne nijak agresivně a tak se ani po několikahodinovém poslouchání nemusíte obávat „dunění“ v hlavě.

S registračním kódem v balení máte možnost stažení aplikace JabraSound, která slibuje lepší zvuk než Vaše oblíbené užívané aplikace. Očekávání lepšího poslechu jsem neměl, ale opak je pravdou. Aplikace nabízí opravdu perfektně vyvážný integrovaný ekvalizér, díky kterému je poslech opravdu příjemnější. Samozřejmě pomocí nastavení stejného výsledku můžete docílit i ve Vámi běžně užívaných aplikacích.

Osobně stále stejně používám standartní „jablíčkovou“ hudební aplikaci z důvodu pro mě lepší ovladatelnosti v uživatelském prostředí aplikace. Sluchátka nabízejí příjemnou škálu hlasitosti a ani ti, kteří potřebují, abych jejich sluchátka „trhala bubínky“, nebudou zklamaní. Dokonce ani v případě maximální hlasitosti nedochází k znehodnocení zvukového vykreslení, stále stejná, špičková kvalita. Pojďme ale dále, k samotným sportovním funkcím, které jsou hlavním benefitem těchto skvělých sluchátek.

Tepová frekvence, trénink a Jabra Sport

Měření tepové frekvence rozšiřuje možnosti použití těchto sluchátek do úplně nové sféry. Snímač je umístěn na jedné z „pecek“ a po vložení do ucha se pohodlně opírá pod záhybem, kde odečítá údaje o Vaší srdeční činnosti. Aplikace Jabra Sport se spolehlivě postará o čtení a zobrazení vaší tepové frekvence, ale samozřejmě i o mnohem více. Samotná spolehlivost měření tepu je velice dobrá. Ke ztrátě měření tepu v mém případě došlo opravdu zcela výjimečně.

Ze základních věcí, kterých se můžete obávat, je to, jak sluchátka reagují například na vaše pocení, které je při sportu samozřejmostí. Nemusíte to po pravdě vůbec řešit, sluchátka jsem podrobil opravdu slušnému „potícímu se“ testu a k žádné újmě či ztrátě kvality nedošlo. Takže tyto věci moc probírat nemusíme a pojďme se přesunout k samotné funkčnosti aplikace, jak ji můžete využít k monitoringu a zkvalitnění vašeho tréninku.

Jedná se o poměrně přehlednou a intuitivní aplikaci, kterou zvládne ovládat každý i přes anglický jazyk. Na výběr máte z několika základních aktivit a přidávat můžete dle libosti další, u těch je možné nastavit, co přesně má aplikace snímat a co má zobrazovat.

Trochu nepraktické mi přišlo, když jsem chtěl sluchátka využít pro monitoring tréninku v posilovně, složitost vypnutí GPS snímání, tudíž mi pak trénink vykazoval data o „uběhnuté“ vzdálenosti, která byla samozřejmě ještě díky snímání v budově značně zkreslená.

Jako skvělou věc hodnotím možnost hlášení jednotlivých údajů v předem nastavených intervalech do sluchátek – kolik je aktuální tepová frekvence, kolik průměrná, vzdálenost, kterou jste uběhli, kolik uděláte kroků za minutu a další. Funkčnost aplikace můžete jednoduše vypnout pomocí tlačítka na levém sluchátku. Po pravdě jsem tato hlášení po několika trénincích vypnul a i při běhání používal pro mě příjemnější hlášení aplikace Nike Running, ale to je věc a názor každého, je možné, že mi nevyhovoval vestavěný hlas.

Výstupy z tréninku

Po ukončeném tréninku přichází asi nejlepší část pro ty, kteří rádi kalkulují, hledají ideální intenzitu a celkově se rádi vrtají ve svém tréninku, co změnit, kde ubrat, kde přidat, jak se cítili a jak na tom bylo jejich tělo…

Aplikace nabízí opravdu hodně dat a zobrazí vám je buď v základním číselném podání, nebo u důležitých hodnot vytváří i grafická znázornění, která vzájemně spolupracují, a můžete trénink hodnotit z mnoha faktorů. Při srovnávacím testu GPS trackingu s jinými sportovními aplikacemi mě překvapilo, že Jabra Sport vždy naměřila o trochu více, takže samozřejmě věřím jí, protože mi odsouhlasila to, že jsem doběhl dále…

Údaje o tepové frekvenci a průměrných časech jsou skvělým výstupem, podle kterého můžete v budoucnu plánovat, stejně tak můžete srovnat tep a konkrétní místo na mapě a posoudit, zda se tep zvýšil, protože jste přebíhali frekventovanou silnici, či šlo pouze o „krizi“. Data jsou ukázána intuitivně a přehledně, takže ani netechnický typ člověka nebude mít problém se ve výsledcích orientovat.

Závěrem

Je na místě udělat souhrn a podtrhnout celé hodnocení. Sluchátka používám při každém tréninku, užívám si kvalitní poslech a grafy ze samotných tréninků. Doporučuji je určitě každému, kdo rád mapuje intenzitu svého tréninku z různých stran a hodí se mu tato věc i mimo klasický sportester v podobě hodinek. Pokud při sportu rádi posloucháte hudbu, neváhejte, určitě zde máme favorita ve své třídě.

Plusy a mínusy

+ Skvělý hudební výstup

+ Design

+ Bezproblémové měření tepu a další možnosti aplikace

– Cena

– Složitost některých nastavení ohledně tréninku a snímaných dat

Související články