FACESTARŽivotní stylTest koloběžky Kaabo Mantis 10 PLUS: Kvalita nabitá emocemi

Test koloběžky Kaabo Mantis 10 PLUS: Kvalita nabitá emocemi

Kaabo Mantis je jednou z nejvyhledávanějších a současně nejlépe hodnocených koloběžek na světě. V nabídce Kaabo představuje jakousi střední třídu, ale kdo se v současné nabídce elektrických koloběžek orientuje, má značku zafixovanou jako prémiového výrobce, který nechává konkurenci daleko za sebou. O tom ostatně svědčí parametry všech nabízených modelů. Nám se do rukou dostal model Kaabo Mantis 10 PLUS a jak jsme se přesvědčili, cesta z bodu A do bodu B se na tomto stále populárnějším dopravním prostředku stává skutečnou zábavou.

Parametry

Elektrická koloběžka Kaabo Mantis 10 PLUS je modelem se dvěma elektromotory o výkonu 1000 W, E-ABS a slušnou 18,2 Ah baterií. Kdo by čekal nějakou složitou skládačku, je na omylu. Nám složení zabralo asi 5 sekund.

Konstrukce z vysoce kvalitních materiálů však představuje hlavní výhodu především při samotné jízdě.

Co se týká konstrukce koloběžky, pak v sestaveném stavu (tj. 1267 x 560 x 480 mm) představuje celkem robustní model o váze 30 kilogramů. To sice není hodně, ale lidé se slabší konstitucí mohou mít trochu potíž například při jejím ukládání do zavazadlového prostoru auta. Na druhou stranu, nosnost tohoto modelu je až 120 kilogramů, což jistě ocení statnější osoby. 

Koloběžka hravě zvládne i lehčí terén, může stoupat do kopce pod úhlem až 30 stupňů, a přitom stále zajišťuje maximální komfort. Tomu napomáhají terénní desetipalcová kola se šířkou tři palce, která lze jednoduše dohušťovat. Součástí vybavení jsou také přední LED diody, zadní červená LED světla a boční osvětlení. Zkrátka jste vidět a sami dobře vidíte. Pro provoz mimo město ale doporučujeme ještě přikoupit cyklistické osvětlení.

Dojezd na jedno dobití je až 75 kilometrů, což se hodí, když se nechcete každý den starat o napájení.

Rychlost této koloběžky je v základu elektronicky omezena na 25 km/h. Její výkon je však schopen vyvinout rychlost až 60 km/h, který doporučujeme už jen zkušeným jezdcům. Dojezd na jedno dobití je až 75 kilometrů, což se hodí, když se nechcete každý den starat o napájení.

Řídítka se perfektně drží, okamžitě reagují na každý váš pohyb a pokud je třeba zastavit, prostě stojíte.

Ovšem tento parametr je nutné brát s rezervou, počítejte spíše o něco méně, protože ne vždy jedete za ideálních podmínek. Ačkoliv se s Kaabo Mantis 10 Plus můžete vesele vyřádit i v terénu, je to především dopravní prostředek do městské džungle na dojíždění do práce nebo do školy, což zpravidla nejsou vzdálenosti hltající kilometry.

Jízda

Kaabo Mantis zrychluje jako monstrum, drží stopu na rovném, ale i nezpevněném povrchu, pružně zatáčí, svižně stoupá, to vše za tichého bzučení, které vám připomíná, na jak úžasném stroji stojíte. Řídítka se perfektně drží, okamžitě reagují na každý váš pohyb a pokud je třeba zastavit, prostě stojíte.

Kotoučové brzdy jsou umístěny na předním i zadní kole a pro maximální pohodlí je doplňuje elektronická brzda s podporou technologie E-ABS.

Kotoučové brzdy o průměru 140 milimetrů zajišťují bezpečné zastavení i z maximální rychlosti. Jsou umístěny na předním i zadní kole a pro maximální pohodlí je doplňuje elektronická brzda s podporou technologie E-ABS. Otřesy pak tlumí přední i zadní vinuté odpružení. To vše je ukryto v takto na první pohled jednoduchém stroji.

Kotoučové brzdy jsou umístěny na předním i zadní kole a pro maximální pohodlí je doplňuje elektronická brzda s podporou technologie E-ABS.

Skládání koloběžky je rychlé, bez problémů jsme se s ní vešli do výtahu. Když je potřeba, uložíte ji do běžného zavazadlového vozu střední třídy. To se hodí na výlety, ale i třeba na dojezd do práce od vzdálenějšího parkoviště na okraji města.

Nabíjení a akumulátor

Integrovaný akumulátor s kapacitou 18,2 Ah se podle výrobce dobíjí 9 hodin. To je akorát přes noc, ale v reálném provozu koloběžku většinou úplně nevybijete, a tak můžete počítat s průměrnou dobou napájení okolo 4 až 5 hodin. Kaboo používá takzvaný inteligentní systém správy baterií, což je mechanismus chránící akumulátor před poškozením například při akceleraci nebo když brzdíte. Současně také zajišťuje, aby koloběžka neztratila energii v důsledku podpětí nebo přepětí. Při nabíjejí je akumulátor zase jištěn ochranou proti přebití.

Hodnocení

Nespokojíte-li se s průměrem, ale chcete kvalitu, které nechybí emoce, je tahle koloběžka určena právě vám. Za necelých čtyřicet tisíc dostanete robustní high-endový stroj, který se nezalekne města ani lehčího terénu a spolehlivě a bezpečně vás dopraví z bodu A do bodu B. Každou jízdou si budete užívat radost z čistého pohybu. Kaboo Mantis 10 PLUS je městská šelma, která si ráda udělá exkurzi mimo své teritorium, užijete si s ní výlety i dovolené. V neposlední řadě nesmíme opomenou jednoduchý, avšak stylový design, který zaujme především propracovaností všech detailů. A věřte, že pokud pojedete na této koloběžce, leckdo se za vámi otočí. Každopádně se nejedná o hračku a přilba je nutností.

Související články