FACESTARAutotestTest Citroën Berlingo: auto úplně pro každého

Test Citroën Berlingo: auto úplně pro každého

Informace o testu Citroënu Berlingo mě nenadchla. To jako budu testovat dodávku? Proč proboha? Nějak jsem v tom neviděl přidanou hodnotu a spíš jsem se viděl v modelu C5 Aircross SUV, ale jakmile jsem si ho vyzvedl, sednul dovnitř a ujel pár kilometrů, bylo mi jasné, že tohle auto je svatý grál. Je to nejdokonalejší auto. Je to to nejlepší ze všech aut dohromady. Neexistuje praktičtější auto. Tohle auto je pro všechny. Úplně pro všechny, a pokud mi nevěříte, čtěte dál. Vysvětlím Vám, jak to myslím.

Prostorné auto pro velký počet… Chcete, aby vás milovala manželka, děti, soused i tcháni a zároveň jste zvládli pracovní den? Berlingo je totiž možné mít v 7místné verzi. Takže zvládnete ráno odvést do školy nejen svoje děti, ale i sousedovy. Pak naložit pracovníky včetně potřebných věcí a rozvézt je na zakázky. A odpoledne můžete dětem uspořádat výlet s babičkou a dědečkem.

Nepřehlédnutelné auto pro individualistu. Odvážný vzhled, dynamická silueta, designové ochranné prvky Airbump. Už tenhle výčet stačí, abyste si byli jistí, že si vás všimnou. Doplněním o barevné prvky ovšem docílíte naprosté originality a nepřehlédnutelnosti.

Berlingo může být i rodinné auto

Bezpečné auto pro dceru. Z 19 prvků podporujících bezpečnou jízdu nabízí Berlingo například sledování mrtvého úhlu, adaptivní tempomat, barevný head-up displej, park assist, varování před opuštěním jízdního pruhu, rozpoznávání dopravních značek, systém varování před srážkou, active safety brake, asistent rozjezdu do kopce a další.

Moderní auto pro ajťáka. Je známo, že ajťáci jsou stále na telefonu. Díky funkci bezdrátového nabíjení telefonu jej stačí pouze položit do přihrádky a už se nabíjí. Nikdy se vám tak nestane, že vám dojde šťáva. K tomu přidejte 8″ dotykový displej multimediálního systému a vsadím se, že nebudete chtít vystoupit.

Auto s prvky luxusu. Bezklíčové otevírání a head-up displej byste asi v dodávce nečekali, že? Přesto jsem je v testovaném voze měl. Musím říct, že pokud v jedné ruce držíte dítě a v druhé kočárek, hledat klíče nepřichází v úvahu. U Berlinga jen vezmete za kliku a jste uvnitř.

Hra na schovávanou

Auto s největším počtem odkládacích míst. Doporučím vám jednu věc, po prvním usednutí za volant, pečlivě zvolte, kam budete odkládat svůj telefon. Zvolte jedno místo a to neměňte. Protože až to jednou uděláte, nebudete moct telefon najít. Berlingo totiž nabízí tolik úložných prostorů, že je to až neskutečné. Kdyby byly naše děti o velikosti mobilního telefonu, klidně by si mohly v Berlingu hrát celý den na schovávanou a stejně by měly pořád spoustu možností, kam se schovat.

Auto pro maminku. Nejčastější věc, kterou dělají maminky v autě je vkládání a vykládání potomka. Jelikož jsou zadní dveře posuvné, nebudete mít problém se k dětské sedačce dostat, i když zaparkujete v podzemních garážích pražského nákupního centra, kde jsou parkovací stání o velikosti nákupního košíku. Navíc se vzadu vejdou tři autosedačky vedle sebe, takže ani narození trojčat nebude pro Berlingo překážkou.

Auto na kempování. Sklopením zadních sedadel vznikne ideální rovná plocha pro přespání. Je váš partner basketbalista NBA? Nevadí, při sklopení předního sedadla může mít přes 3 metry a stejně se v autě pohodlně vyspí.

Objemné auto pro stěhováky . Objem zavazadlového prostoru dosahuje 850 l. Ne, není to při sklopených zadních sedadlech. Jde pouze o zavazadlový prostor. A až 2700 litrů objemu můžete docílit při sklopení zadních sedadel.

Jízdní vlastnosti potěšily

Berlingo se nabízí s benzinovými motory PureTech 1,2 l 110 k nebo 130 k s automatickou osmistupňovou převodovkou nebo s dieselovými motory BlueHDi 1,5 l 75 k, 100 k, 130 k s manuální šestistupňovou převodovkou nebo automatickou osmistupňovou převodovkou. Já měl k dispozici naftovou verzi s nejvyšším výkonem 130 k a manuální šestikvalt. Za mě je to ideální kombinace – ve městě vám Berlingo nevyčistí peněženku a mimo město vás nenechá ve štychu, ani když budete spěchat ke tchýni. Hodně spěchat. Ale vážně, dieslový motor je dobrý, velmi dobrý. Má sílu při plně naloženém autě, je kultivovaný a není hlučný. Obával jsem se ovladatelnosti, ale Berlingo si přesně drží stopu a volant vás bude poslouchat na slovo.

Závěr Citroën Berlingo

Berlingo není jen dodávka. Osobně si ho dokážu bez problémů představit jako perfektní auto pro rodinu. Naopak mi přijde mnohem lepší než některé městské crossovery a také pár SUV. Ať už hledáte pracovní dodávku, rodinné auto nebo potřebujete zkombinovat obojí, běžte do Citroënu a Berlingo si vyzkoušejte. Vsadím se, že budete překvapeni.

Plusy a mínusy

+ Záruka 5 let
+ Neotřelý design
+ Spousta odkládacího prostoru
+ Velmi dobrý dieselový motor
+ Obrovský zavazadlový prostor
+ Možnosti personalizace interiéru a exteriéru
+ Moderní technologie
– Dvě úzké loketní opěrky místo jedné pořádné

Související články