FACESTARZdravíSTOP! Zpomalte a jděte k lékaři. Preventivní vyšetření se nevyplácí ignorovat!

STOP! Zpomalte a jděte k lékaři. Preventivní vyšetření se nevyplácí ignorovat!

Pohyb, zdravá strava a dostatek odpočinku nemusí vždy jako prevence proti onkologickému onemocnění stačit.  Přidejte ke své životosprávě i další pilíř – preventivní prohlídky u specialistů. V rámci programů řady  STOP rakovině a civilizačním onemocněním můžete u Oborové zdravotní pojišťovny (OZP), bezplatně či s příspěvkem, absolvovat celou řadu preventivních vyšetření. Pamatujte na to, že včasná diagnostika už pomohla zachránit nejeden život. 

VČASNÁ DIAGNOSTIKA UŽ POMOHLA ZACHRÁNIT NEJEDEN ŽIVOT

V rámci programů z řady STOP rakovině a civilizačním onemocněním můžete u OZP absolvovat celou řadu preventivních vyšetření hrazených nad rámec veřejného zdravotního pojištění. Programy STOP jsou sestavené tak, abyste prohlídek zdarma využili včas a ve věku, kdy by se měl na organismus podívat specialista. Šestice programů se věnuje prevenci rakoviny, další se soustřeďuje na včasné odhalení Alzheimerovy choroby a předcházení infarktu i osteoporóze.

GENY NEJSOU OSUDOVÉ

Prevence by měla být samozřejmosti. Většina z nás je ale zvyklá svá vyšetření odkládat. Položme si otázku, kdo z nás chodí na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři 1× za dva roky nebo 2× ročně ke stomatologovi? Kolik žen každoročně navštěvuje gynekologa?

Přitom jsou tato vyšetření, stejně jako screeningové programy pro odhalení výskytu onkologických onemocnění, které na ně navazují (screening nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku či děložního hrdla), hrazena z veřejného zdravotního pojištění. OZP proto pravidelně vyzývá a motivuje své pojištěnce, aby prevenci nepodceňovali a využívali i nabídku bezplatných preventivních vyšetření, která jsou hrazena z fondu prevence OZP. 

 

Nakolik je vlastní aktivita pro zdraví důležitá, ukazuje i Světová zdravotnická organizace. Zdůrazňuje, že člověk dokáže aktivně ovlivnit své zdraví z 80 procent, a „pouhých“ 20 procent zůstává na neovlivnitelné faktory, jako jsou genetika či nekvalitní zdravotní péče. Vaše geny nemusejí být vaším osudem.

VELKÁ VÍTĚZSTVÍ BEZ MEDAILÍ 

Česko, respektive jeho zdravotnictví, umí bojovat s rakovinou velmi dobře. V mezinárodním výzkumu „Připravenost země na boj s rakovinou“ obsadilo v roce 2021 osmé místo. Do výzkumu se zapojuje okolo 29 zemí ze všech světadílů, přičemž Česká republika se přidala poprvé. Na základě výzkumu vzniká index se 45 ukazateli z oblasti zdraví, lékařské vědy, dostupnosti péče nebo prevence. Je to dobrá zpráva především pro ty, kdo svůj boj s onkologickým onemocněním již svádějí.

Více informací najdete na stránkách www.ozp.cz nebo v klientském časopise OZP ZDE

Související články