FACESTARZdravíProč je nebezpečné zanedbání křečových žil? Jak začít s jejich řešením

Proč je nebezpečné zanedbání křečových žil? Jak začít s jejich řešením

Křečové žíly se tvoří pomalu, ale samy už pak nedokážou zmizet. Nevypadají dobře, jsou nebezpečné, a proto jejich kontrolu u odborníka raději už neodkládejte.

Strach je špatný rádce

Bojíte se, že by vám někdy museli křečové žíly operovat?  Věřte tomu, že horší je, když je budete kvůli strachu úplně ignorovat. „Více než zákroku bychom se měli obávat spíše samotných křečových žil, které přinášejí zdravotní i životní rizika,“ říká primář Žilní kliniky v Praze MUDr. Ota Schütz, který u nás patří k nejuznávanějším odborníkům v tomto oboru. Každé zanedbání zdravotních problémů, tedy i křečových žil, odborně nazývaných varixy, může vést k nepříjemným zdravotním i kosmetickým komplikacím. 

MUDr. Ota Schütz foto archiv Jaroslav Fikota

Která žíla je problematická?

Každá, která může způsobit komplikaci. Jsou to hlavně výrazně rozšířené žilní kmeny hlavních žil dolních končetin. K tomu lékař dodává: „Podle rozsahu a zanedbanosti křečových žil se přímo úměrně zvyšuje procento možných komplikací, ať už jsou to záněty povrchních a hlubokých žil, čili povrchní a hluboké trombózy, embolie plicnice, bércový vřed a krvácení z varixů.“ 

Změny nemusí být vidět

Jasným příkladem obtíží při výskytu křečových žil bývají klidové bolesti lýtek, pnutí a noční křeče. Také otoky lýtek jsou signálem, že bychom se měli nechat vyšetřit u odborníka.  To ale zdaleka není všechno. Křečové žíly jsou dědičná záležitost. V případě, že je měli oba vaši rodiče, je pravděpodobnost, že vy je budete mít také někde okolo 90 %. Jestliže jimi trpěl jen jeden z vašich rodičů, pravděpodobnost se snižuje pouze nepatrně. „U pacientů majících vrozenou dispozici k tvorbě sraženin v žilách, je výrazné nebezpečí trombózy a embolie, aniž bychom u nich viděli objektivně jakékoliv změny od normy, ve  spojení s křečovými  žilami je  nebezpečí  větší.,“ upozorňuje MUDr. Ota Schütz. 

foto archiv Žilní klinika

Kompresní punčochy jsou už komfortní

Pacienti neradi slyší příkaz lékaře: „Budete nosit kompresní punčochy!“ Jenže neoblíbené punčochy jsou základem konzervativní léčby křečových žil. Jejich přínos spočívá v tom, že stávající křečové žíly stáhnou, zmáčknou natolik, že krev dále nezůstává na místě, ale je vytlačena aktivně do oběhu. Dalším benefitem kvalitních elastických punčoch je, že se stávající křečové žíly nerozšiřují s každým krokem. Přesto je dříve mnoho pacientů odmítalo nosit, protože byly  na pohled  hrozné.. To se už naštěstí změnilo.a  zdravotní elastické punčochy jsou v různých  barvách elegantní..  Žilní klinika  má kvalitní  elastické punčochy v nabídce aby   léčba  křečových žil  byla  na  jednom  místě. Nabízené  punčochy  mají  už zcela jiné parametry.

Po tabletkách se může přechodně ulevit

Možná vám něco říká pojem venofarmaka. Jejich užívání by mělo být vždy doporučeno lékařem na základě vyšetření. „Tyto léky jsou určeny na záněty žil, bolesti a otoky dolních končetin. Pomáhají-li, je vhodné je s přestávkami užívat vždy při obtížích, bolestech a otocích. Léčba by měla být včasná, cílená a účinná, rychle řešící problém. Není  však  možno počítat s tím, že jakékoliv  léky  křečové žíly  odstraní nebo  zamezí jejich vzniku..Doživotní denní užívání venofarmak však nedoporučuji,“ radí MUDr. Ota Schütz.

Půjdete na ultrazvuk

Z vyšetření varixů nemusí mít nikdo strach. Nejdříve vás česká vstupní konzultace, při které se zjišťuje váš celkový zdravotní stav. Při podrobnějším vyšetření cévního systému dolních končetin je velkým pomocníkem barevný duplexní ultrazvuk. „Při ultrazvukovém vyšetření se hodnotí, jak výrazně je žíla rozšířena a jak podstatně je omezená, nebo zcela vytracená funkce žíly odvádět krev směrem k srdci. Přesné sonografické vyšetření v rukou zkušeného lékaře je základem úspěšné léčby křečových žil,“ potvrzuje primář Schütz. Nerozumné je pak neuposlechnout radu lékaře, který na základě vyšetření doporučí operaci křečových žil.

Takový zákrok by se neměl v žádném případě odkládat. Navíc možnost ambulantních kosmetických bezbolestných operací bez pracovní neschopnosti a s možností téměř okamžitého zapojení do běžných pracovních i osobních činností vás zbaví problému, jehož řešení stále odkládáte kvůli velkému strachu.

Související články