FACESTARAutotestFord představil plně elektrický Mustang ve verzi Rally. 480 koní zamíří do...

Ford představil plně elektrický Mustang ve verzi Rally. 480 koní zamíří do prodeje

Mustang Mach-E Rally, který se veřejnosti poprvé odhalil bez maskování na autosalonu IAA Mobility v německém Mnichově, se po globální premiéře na letošním Festivalu rychlosti v Goodwoodu připojuje k rodině Mustang Mach-E a posouvá elektromobily jiným směrem – vůbec první elektromobil značky Ford inspirovaný světem rallye přenáší svobodomyslnost a zábavnost Mustangu na šotolinové cesty.

Ještě před rokem to byl pouhý nápad a to, co vidíte dnes, je důkazem nadšení a intenzivní kreativity našeho týmu Model e,“ řekla Donna Dicksonová, šéfkonstruktérka Mustangu Mach-E. „Vždycky jsme zkoumali nové oblasti sportovní jízdy a kombinace rallyově laděného podvozku, pohonu všech kol AWD a výrazného designu dělá z Mustangu Mach E sportovní vůz jiného druhu, který nadchne zákazníky ženoucí se za dalším dobrodružstvím.“

foto archiv: FORD

Mustang Mach-E Rally je vůbec první vůz značky Ford s jízdním režimem RallySport, určeným pro jízdu v terénu. Po jeho aktivaci se řídicí elektronika přenastaví tak, aby umožňovala větší úhly smyku, odezva na sešlápnutí akcelerátoru byla lineárnější a tlumiče pérování zajistily lepší ovladatelnost při rychlém projíždění zatáček na nezpevněném povrchu.

foto archiv: FORD

Jako bonus pak řidiči ocení, jak tento jízdní režim v kombinaci s novými pneumatikami umožňuje Mustangu Mach-E Rally fungovat na sněhu nebo při jiných podmínkách snížené přilnavosti na silnici.

foto archiv: FORD

Pro testování Mustangu Mach-E vybudoval Ford na svém michiganském zkušebním polygonu zcela novou rallyovou trať. Veteráni rallycrossu ji speciálně navrhli tak, aby simulovala podmínky, s jakými by se vůz mohl setkat ve skutečném světě. Inženýři a technici pak prototypy Mustangu Mach-E Rally trápili v 800kilometrových testech simulujících zkoušky odolnosti v rallycrossu, aby se ujistili, že model splňuje jejich konstrukční záměr.

foto archiv: FORD

Mustang Mach-E Rally signalizuje svoje zaměření dramatickým zadním spoilerem ve stylu modelu Focus® RS, jedinečnými kontrastními akcenty včetně horních a spodních bočních lišt, specifickým předním splitterem, černě lakovanou plechovou střechou a výrazně pojatými předními partiemi se zabudovanými mlhovkami, které jsou inspirované soutěžními vozy.

Každý Mustang Mach-E Rally se standardně dodává se dvěma dekoračními pruhy, doplňujícími nepřehlédnutelnou paletu laků karoserie. Vůz bude možné objednávat v modré Grabber, černé Shadow, v nové barvě zelená Eruption a efektní žluté Grabber, přičemž za příplatek bude k dispozici bílá Star nebo nová šedá Glacier.

foto archiv: FORD

Uvnitř čeká na posádku kombinace pohodlí, funkčnosti a stylu, který vizuálně navazuje na ikonická bílá kola. Na palubní desce, spodních ramenech volantu a kontrastním prošívání dveřních výplní se objevují leskle bílé akcenty. Řidiči se připoutají do výrazných sportovních sedadel Ford s vyraženým nápisem „Mach-E Rally“ a bílými opěradly.

foto archiv: FORD

„V modelu Mustang Mach-E Rally získají naši zákazníci něco z dlouholeté vášně Fordu pro rallye,“ řekl generální ředitel Jim Farley. „Mustang jeho prostřednictvím vstupuje někam, kde ještě nebyl – na šotolinové a polní cesty. Je to nový druh radosti z jízdy, inspirovaný skutečnými řidičskými nadšenci.“

Mustang Mach-E Rally bude možné objednat začátkem roku 2024.

foto archiv: FORD

Související články