FACESTARZdravíPamatujte, že i vaše zuby stárnou a potřebují tu nejlepší péči! 

Pamatujte, že i vaše zuby stárnou a potřebují tu nejlepší péči! 

Pokud vám bude někdo tvrdit, že dentální hygiena je jen kosmetická a zkrášlovací procedura, nevěřte mu! V minulosti se o ní moc nemluvilo, a tak o ní může mít zejména starší generace zkreslené představy. Dentální hygiena má jednoznačně preventivní i léčebný charakter a není v pořádku ji opomíjet!

Nejenom včasná návštěva zubního lékaře, ale i pravidelná dentální hygiena je účinným způsobem prevence před onemocněním dutiny ústní. Sice si ji každý musí platit sám, ale například Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) na dentální hygienu přispívá svým pojištěncům až 2 000 Kč ročně (v každém pololetí 1 000 Kč). Proč si tedy tuto péči nedopřát?

Kromě toho, že pravidelná profesionální dentální hygiena odstraní zubní kámen a pigmentové skvrny na zubech, pomůže předcházet i zánětu dásní. Tím trpí až devadesát procent populace. Proto se doporučuje minimálně 2x ročně. Jestli jste „dentálku“ ještě nikdy neabsolvovali, pak vězte, že je zcela zbytečné se obávat. Proceduru může provádět jak sám zubař, tak i specialista na dentální hygienu. První návštěva u dentální hygienistky trvá přibližně 60 minut, ale vždy záleží na konkrétním stavu chrupu a dásní. 

Důležitou součástí profesionální dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky čistění chrupu v domácím prostředí. Při prevenci zubního kazu, který vzniká v důsledku působení bakterií přirozeně se vyskytujících v dutině ústní, má totiž významnou roli i správný výběr zubního kartáčku, používání mezizubních kartáčků, dentální nitě i ústní vody. A pokud si zakoupíte dentální pomůcky u lékaře či v lékárně, u OZP si je můžete nechat proplatit prostřednictvím chytré online aplikace VITAKARTA! 

foto archiv OZP
  • Prevence je základním krokem, který pro své zdraví můžeme udělat!

OZP motivuje své pojištěnce k zodpovědnému přístupu ke svému zdraví.  V roce 2022 naplánovala na čerpání preventivních programů v přepočtu na jednoho pojištěnce nejvyšší částku ze všech pojišťoven. Zároveň podmínila jejich čerpání absolvováním preventivních prohlídek, v případě dentální hygieny pravidelnou návštěvou stomatologa. Pojištěnci na tato pravidla přistoupili a počet schvalovaných žádostí je letos nejvyšší v historii OZP!

A CO VY?

NECHÁTE TO JEN TAK … NEBO SI ZAČNETE S OZP?

Související články