Za běžný zdroj kýchání bývá obvykle považován prach, přitom právě on může být ve vašich kýchacích záchvatech úplně nevinně! Určitě jste totiž rádi, když to u vás doma hezky voní. Jednou věcí jsou však např. vůně čerstvě vypraného prádla či vůně z kuchyně, druhou potom vůně, které se linou z rozličných osvěžovačů vzduchu, ale klidně i z aromatických svíček apod.
Vědecká studie z roku 2011 prokázala nato že, právě pokojové spreje, rozprašovače vůní nebo svíčky jsou velmi častou příčinou respiračních problémů a také vzniku alergií. Přitom v podstatě jakékoliv výrazné a silné vůně mohou působit v různé míře dráždivě a vyvolávat kýchání.
Dalším relativně nečekaným důvodem pro nezadržitelné kýchání může být v tomto období stále pootevřené okno či průvan. Za spuštěním kýchacího reflexu stojí dráždění nosních dírek nebo stimulace trojklaného nervu, studený vzduch způsobuje obojí a kýchací záchvat je tak velmi snadno na světě.
Ještě neuvěřitelněji potom může působit tvrzení, že kýchání způsobuje sluneční světlo, faktem ale je, že tzv. fotický reflex – tedy záchvat kýchání při pohledu do prudkého světla – má dokonce každý čtvrtý člověk! Navíc se jedná se o syndrom nervového původu, který je dědičný.
Plyšákům je hej
Kýchat můžete také „díky“ plyšovým hračkám vašich dětí. Snad ani nechtějte vědět, kolik mikroskopických živočichů obývá tělíčka plyšových kamarádů, kteří s vámi sdílejí byt (a často i postel). Jak se jim bránit? (Míníme samozřejmě roztoče, nikoliv plyšové medvídky.) Ideálně zkuste plyšáky pravidelně prát, abyste ale zachovali jejich vitalitu (tentokrát pro změnu myslíme právě ty medvídky, o zdraví roztočů se nestarejte), určitě se hodí vložit je před praním např. do povlaku na polštář či jakéhokoliv ochranného pytle. Stejně tak můžete plyšáky „vyvakuovat“, jen při tomto procesu raději pošlete děti pryč, mohly by mít z nové podoby svého plyšového kamaráda doživotní trauma…
Asi netřeba dodávat, že zdrojem kýchání mohou být – stejně jako plyšáci – také polštáře, ale i květiny, samozřejmě ne všechny, ale především ty, které obsahují hodně pylu jako lilie, frézie apod.
Spánek léčí
V každém případě ale o kýchání platí, že minimálně ve spánku jste před ním chráněni, neboť je významně snížena citlivost organismu na dráždivé podněty. Stejně tak tvrzení, že nelze kýchnout s otevřenýma očima proto, aby vám oči nevypadly z důlků, se vědecky nepotvrdilo (na druhou stranu, zkuste kýchnout a oči nezavřít) :-).