Nepodceňujte bezpečnost

New Honda CR-V scores five stars in Euro NCAP assessment

Když jsem byl mladý a právě mi zaschla barva na řidičáku, koupil jsem si své první auto. A jediné dvě věci, které mě u auta zajímaly, byly výkon a vzhled. Nyní jsem ženatý, mám syna a první věc, o kterou se na autě zajímám je bezpečnost.

Jak všichni víme, bezpečnost vozidel je kontrolována testy Euro NCAP. Tyto testy navíc byly od roku 2018 ještě více zpřísněny, aby se opravdu rozlišilo, které vozy získají plný počet pěti hvězdiček. Chcete pět hvězdiček? Musíte si je zasloužit!

Správný počet je pět hvězdiček

Pokud hledáte druhé auto do rodiny, kterým bude jezdit manželka a váš potomek, je pro vás bezpečnost na prvním místě. Já pro vás mám dnes tip na takové auto. Je to nový Renault Clio, který v nových zpřísněných bezpečnostních testech Euro NCAP získal očekávaný počet 5 hvězdiček. Nový Renault Clio páté generace bylo hodnoceno jako jedno z nejbezpečnějších aut, které kdy bylo organizací Euro NCAP testováno. Pokud chcete vědět, jak se to povedlo, jde o zvýšenou pasivní bezpečnost a hlavně maximálně komplexní balík jízdních asistentů.

Když hledáte bezpečné auto, většinou narazíte na problém standardní výbavy a příplatkové. Pak zjistíte, že ve standardu najdete jen čtyři kola, lavici a volant s airbagem. Pokud chcete bezpečnost – nechají vás prodat ledvinu, abyste to zaplatili. Renault jde jinou cestou. Nové Clio nabízí velmi širokou paletu výbavy ve standardu.

6 airbagů, ABS s asistentem pro nouzové brždění, přední kameru a radar (poskytující asistenta pro jízdu v pruzích, rozpoznávání dopravních značek s upozorněním na překročení rychlosti, asistenta pro udržování bezpečné vzdálenosti a nouzový brzdový asistent), tempomat s omezovačem rychlosti, upozornění na nezapnutý pás (rovněž pro zadní pasažéry, pokud zde sedí cestující), systém nouzového volání. Dále je navíc zlepšena viditelnost, a to díky 100 % LED předním světlometům ve standardu, asistentem pro dálková světla a automaticky zatmavitelným zrcátkem v interiéru.

Myslete i na nejmenší

Jako tátu mě zajímají i možnosti uchycení dětské sedačky, což v malých autech bývá problém, prostě jen proto, že se za mě do auta vůbec sedačka nevejde. Ovšem velmi dobrá prostornost nového Clia umožňuje instalaci všech druhů dětských sedaček, jak dopředu na místo spolujezdce, tak dozadu na systém isofix a systém I-size.

Nové Clio není jen nový design, ale hlavně nová architektura elektroniky, která umí nabídnout aktivní systém nouzového brždění s rozpoznáváním chodců, cyklistů a dalších vozidel. Tento systém byl organizací Euro NCAP hodnocen jako efektivní (11/12). Pro ještě vyšší bezpečnost a komfort Nové Clio brzy nabídne pokročilý jízdní asistent pro jízdu na dálnicích a v dopravních kolonách, první krok k autonomnímu řízení.

Nový Renault Clio je všestranné městské auto, které nabízí nejvyšší bezpečnost v celé modelové řadě. A to už stojí za přemýšlení a vyzkoušení. V redakci už se na nový Renault Clio těšíme a brzy vám přineseme jeho test.