FACESTARCestováníMoritzburg láká na zimní pohádku, Drážďany rozzáří nejstarší vánoční trh

Moritzburg láká na zimní pohádku, Drážďany rozzáří nejstarší vánoční trh

Milujete města zahalená do vánoční atmosféry? Je nejvyšší čas vypravit se do Drážďan v období adventu. Načerpáte inspiraci na vánoční výzdobu, nasajete atmosféru Vánoc, ochutnáte zde tradiční pokrmy i vánoční svařák. Čekají vás velkolepé vanoční trhy, jedny z nejstařších, koncerty a výstavy. Právě díky tomu si Drážďany uchovávají nezapomenutelné osobité kouzlo.

zdroj: archiv redakce

589. vánoční trh Striezelmarkt

Až do Štědrého dne můžete denně navštívit Striezelmarkt na náměstí Altmarkt. Trh dostal jméno podle tradičního pečiva, drážďanské štoly. Drážďanská štola je specialita chráněná ochrannou známkou Dresdner Christstollen.

archiv Schutzverband Dresdner Stollen e. V., Michael Schmidt (DML-BY)

Sladkost z hutného těsta plného rozinek, kandovaného ovoce a silné vrstvy cukru navrchu smí péct někteří místní pekaři. Její pravost se pozná podle pečeti Zlatého jezdce.

zdroj: archiv redakce

Třešničkou na dortu vánočních trhů je Štolová slavnost, která se letos konala 3. prosince. Vše začíná dopoledne na náměstí Schlossplatz, kde je odhalena tradiční obří štola, a končí odpoledne na náměstí Altmarkt. Součástí slavnosti je i velkolepý průvod se zhruba 500 účastníky.

zdroj: archiv redakce

Nejstarší a přitom nejkrásnější vánoční trh v Německu zve k příjemně stráveným chvilkám u svařeného vína, rozsvícené vánoční pyramidy, která je se svou výškou 14,61 metru největší na světě a ochutnávce tradičních místních specialit třeba i na voňavé pečené kaštany.

zdroj: archiv redakce

Vánoční trhy kdysi povolil na jeden den před Štědrým dnem saský kurfiřt Friedrich II. spolu s bratrem vévodou Zikmundem. Postupně, jak se každým rokem trhy rozrůstaly, se staly jedny z nejpopulárnějších v Německu. Dnes se na trhu představuje okolo 250 obchodníků, trhovců a řemeslníků.

zdroj: archiv redakce
Každý den:10:00-21:00
23. listopadu: 16:00-21:00
24. prosince: 10:00-14:00
Termín:23. listopadu až 24. prosince 2022
Místo:Altmark, Drážďany
zdroj: archiv redakce

Vydejte se na řeku Labe a užijte si jedinečnou přírodní krásu. Saská plavební společnost nabízí spojit krásu města a příjemné plavby v jeden zážitek. Čekají vás okružní plavby, které vás dobře naladí a potěší. Vyzkoušet můžete Štolovou plavbu, Adventní oběd na lodi, nebo Výletní plavbu k zámku Pillnitz a zpět.

zdroj: archiv redakce

Maraton po vánočních trzích

Kromě nejstaršího trhu na Altmarktu však v Drážďanech čeká ještě řada dalších míst, ze kterých ucítíte vůni punče, štoly a trdelníku na metry daleko. Kouzlo má však i předvánoční město samo o sobě, a večerním procházkám po vyzdobených ulicích se jen tak něco nevyrovná.

zdroj: archiv redakce

Drážďany nejsou jen Striezelmarkt. Další bohatě zdobené stánky najdete podél takzvané drážďanské vánoční míle. Pěší zóna začíná u hlavního vlakového nádraží, pokračuje ulicí Prager Strasse na náměstí Altmarkt a dál kolem barokního kostela Frauenkirche na Neumarktu až na druhou stranu Labe k adventnímu trhu v ulici Hauptstrasse v přepychové barokní čtvrti Innere Neustadt.

archiv Foto: Michael R. Hennig (DML-BY)

Od sochy Goldener Reiter až po kostel Dreikönigskirche se táhne dlouhá ulice Hauptstraße a na ní vánoční trh Augustusmarkt s bílými stany. Vedle tradičních řemesel tu totiž můžete ochutnat i pochutiny mezinárodní kuchyně jako například dánský svařák Glögg, švédskou pečeni Julskinha, finské zázvorové sušenky Piparkakut či chutné pečivo z Alsaska a Itálie. Kousek na náměstí Zlatého jezdce si pak můžete také zabruslit.

zdroj: archiv redakce

Kousek od hlavního vánočního trhu před kostelem Frauenkirche, který byl společně s náměstím zničen ke konci druhé světové války, se koná kouzelný historický trh Neumarkt vyzdoben stovkami žlutými hvězdami, které symbolizují ochranu a bezpečí v domě. Historická cechovní řemesla jako zvonař, kožešník, rytec, hodinář, malíř, výrobce čokolády, nebo výrobce hraček, skla a krajek z Vogtlandu právě tím jsou tyto trhy charakteristické.

zdroj: archiv redakce

Kromě trhů se v Drážďanech můžete bavit na spoustě dalších akcí. Na nádvoří Taschenbergského paláce naproti Semperově opeře najdete ledovou plochu, kde si můžete zabruslit nebo jen vychutnávat svařené víno. Vánoční brožury v češtině s informacemi o akcích v Drážďanech jsou zdarma k dostání ve stánku turistických informací na náměstí Altmarkt.

zdroj: archiv redakce

Vánoční putování časem

Drážďany nabízejí celou řadu vánočních výstav. K vidění je například Výstava papírových divadélek a pohádkových postav. Předváděcí jízdy na modelové železnici zažijete ve Velkém nádraží malé železnice. Fanoušci pohádek si zcela jistě vychutnají výstavu Tři oříšky pro Popelku na zámku Moritzburg. Právě tady se legendární pohádka Tří oříšky pro Popelku v 70. letech natáčela. Všechny pokoje věrně zobrazují filmové scény a návštěvníci jsou zváni, aby si vyzkoušeli roli Popelky. Čeká vás i popelčin les, kde Popelka oblékla svůj lovecký kostým, podíváte se do kompletně zrekonstruovaného podkroví sovy Rozárky a zjistíte, jak získala zpět svůj střevíček, který jí seděl.

Související články