FACESTARMódaMóda se mění, styl zůstává aneb proč nepodléhat trendům

Móda se mění, styl zůstává aneb proč nepodléhat trendům

Kdo je Magic Helena? Značka slušivého módního stylu. Magic Helena je však i charismatická Helena Kohoutová, zakladatelka i duše jak této módy, tak i obchodů ve kterých si můžete pořídit svůj šatník zcela na míru své osobnosti.

Co vás přivedlo k módě, jaké byly vaše začátky?

Myslím, že ten důvod byl velmi prozaický. Byla jsem vysoká a štíhlá, takže jsem na sebe v tehdejší době špatně nakupovala oblečení. Začala jsem si na sebe šít a to byl důvod, proč jsem šla na oděvní průmyslovku.  Po škole jsem se snažila dostat na UMPRUM, ale úplně náhodou jsem zahlédla inzerát, že obvodní kulturní dům přijme lektorku šití. Tehdy jsem netušila, že to může být povolání, které mi vydrží patnáct let a zároveň mi vytvoří dobré základy pro mé vlastní podnikání.  Když skončily kursy šití, dostala jsem nabídku malého obchodu, nebo spíš výkladní skříně, na Budějovickém náměstí. A ta malá výkladní skříň, kde nebylo ani žádné zázemí, se vlastně stala odrazovým můstkem firmy Magic Helena.

foto archiv Magic Helena

Stala jste se majitelkou salonu, vedete několik obchodů. Co považujete za největší úspěch?

Asi to, že se mi podařilo dělat práci, která mne naplňuje a baví. Dařilo se mi už ve škole. To byl základ k té radosti z toho, co člověk dělá. Dostala jsem se tehdy na celorepublikovou přehlídku mladých návrhářů v Liberci ZENIT. Ta zkratka znamená „Zručnost-Elán-Nápaditost-Iniciativa-Talent“. Základem bylo ušít model a zároveň ho předvést. Tam jsem dvakrát vyhrála první cenu. Na základě té výhry mě nabídli spolupráci v časopise Mladý svět a také v nakladatelství MONA. Vymýšlela jsem vlastní modely s konstrukcí střihů a popisů práce. Tady u nás to byla tehdy novinka a měla mezi ženami velký úspěch, protože z nedostatku oděvů se skoro ve všech domácnostech šilo.

Dnes se móda sleduje daleko víc, jaký styl vy sama preferujete?

Móda je jenom slovo, ale styl vyjadřuje osobnost každého z nás, je to móda pro toho určitého člověka. Já bych svůj obchod nazvala takový magickým fundusem, ve kterém se najde vše nejenom pro různé typy postav a věkové kategorie, ale právě i pro různé styly.  Rozhodně nejsem žena podléhající módnímu trendu, protože ten se udrží třeba jen jednu sezónu, někdy ani to ne. Dámské a pánské oblečení vybírám v duchu nadčasové elegance.

foto archiv Magic Helena

Dá se říci, že pracujete se „skladebností šatníku?“

Ano. Jsou to v podstatě typy oblečení na různá společenská využití. Znamená to, že si vezmete jeden typ oblečení a pokaždé jej doplníte něčím jiným. Vytvořený outfit může sloužit k různým příležitostem právě s obměnou doplňků. Je to určitá šikovnost variability a vzájemné kombinovatelnosti oděvních součástí v šatníku. S tím se dá vytvořit neskutečně variant. Proto se vyplatí více investovat při jednom nákupu a mít skladebnost rovnou hotovou. Jinak si člověk musí vybavit to, co už má doma nebo to přímo přinést, abychom mohli kombinovat. Při skládání kolekce mám na paměti styl oblečení, který už mám v obchodě a snažím se jej doplňovat ve variabilitě.  

Ne každý ale dokáže takto kombinovat. Poradíte takové zákaznici?

Může si u nás objednat „Kuk do šatníku“. Je to takový nekompromisní pohled na věci stávající. Málokdo se rád loučí s oblečením, které má oblíbené, i když je třeba neměl pár let na sobě. To neznamená, že by je měl vyhodit. Mnohdy se ty věci dají doladit, kombinovat zase nějakým novým prvkem, dotvořit doplňky. Doplněk může někdy nejenom doplňovat, ale i dominovat.  A to je právě v tom pohledu, který mohu nabídnout. V tom je ta magie. Je to dar vytvořit a zvolit oblečení k typu člověka. Ono to není tak jednoduché být dobře oblečen.

Děláte pro zákaznice i proměny ve smyslu celkového vzhledu?

Začala jsem je dělat asi před dvaceti lety. Tehdy mě jeden klient oslovil, že odjíždí pracovat do zahraničí a potřeboval, abych manželce, která byla doma na mateřské dovolené, poradila se šatníkem. Když jsem manželku viděla, věděla jsem, že musím začít jinak. Nevhodná trvalá na vlasech, oblečení dobré tak pro výlety s dětmi, ale na reprezentaci to nebylo. Vlastně jsem si, kvůli ní, ty proměny vymyslela. Oslovila jsem mou osobní kadeřnici a také jednu vizážistku. To byl začátek. 

Ten pán mi pak poslal fotografie z první recepce a připsal: „Paní magická Heleno, děkuji. Nikdy jsem si nevšiml, že má žena je vlastně takhle hezká. Udělala jste zázrak.“ Ale každá žena je hezká. Je jen potřeba vytáhnout z té osobnosti její přednosti. Je to všechno o tom, jak se to upraví. Obličej je obraz. To znamená, že bychom si měli uvědomit, jaký máme tvar obličeje, podle toho jej nalíčit, prozářit. Rám obrazu jsou vlasy. To je pro mne základ určující potom, co bude dál. Střih a barva vlasů, tak to je pro mne neskutečně důležité, teprve pak lze vytvářet styl. Je jasné, že postavu nezměním, ale styl toho oblečení, co se týče skladebnosti barev, ano.

Vyzařuje z vás určité charisma. Jak to děláte?

Nevím, jestli takhle působím, tak je to asi dobře, ale sama na to odpověď neznám. Je to způsob života, je to plno věcí, ale to já sama nevidím. Já to jen prožívám. Pokud něco vyzařuji, tak to je prostě působení člověka, kterému to je dáno do vínku. Jsem člověk činorodý, nabitý energií, který dělá svou práci rád a má rád lidi.

Heleno, když vás pozoruji, zdá se mi zcela nepravděpodobné, že je vám šedesát pět let, což s vaším laskavým svolením právě vyzrazuji. Mohu se zeptat, co děláte pro svůj vzhled či jakou používáte kosmetiku?

Domnívám se, že u každého je vzhled kombinací genetiky, rozumné životosprávy, spánku, pohybu a případně i kosmetiky.

Jakou kosmetiku vy sama používáte?

Pleťový hydratační krém Mussa je vhodný pro suchou a zralou pleť.

Momentálně mám oblíbený anti – aging krém z kanárských ostrovů a několik dalších produktů z řady Mussa. Upřednostňuji přírodní produkty.

100% přírodní vulkanická čistící houbička je vyrobena z kořenů rostliny konjac (Amorphophallus konjac). Má jemné čistící a exfoliační účinky na pleť.

Covidové období zasáhlo všechny sféry. Co udělalo s šatníkem?

Covid myslím, že spoustu žen utlumil v tom, že přibraly nebo zase naopak začaly drastické krabičkové stravování, takže naopak zhubly. Ale ať už to byl jakýkoliv extrém, s covidem se přestěhovaly do tepláků a do tenisek. A myslím, že se z toho pohodlí teď nikomu moc nechce. Protože „home office“ k tomu nabádá. Vůbec se nestarat o to, jak vypadám.  Ubyly společenské akce, lidé ztratili chuť se oblékat.

foto archiv Magic Helena

Zmizela motivace si jít udělat radost nebo si něco koupit. Nikdo nic neplánuje, protože není jistota, jak to bude dál. A to je škoda. Ten zásah do našich životů bychom měli vzít trochu jinak. Zamyslet se nad smysluplností toho, co děláme. Otočit se a zkusit nově nastartovat svůj život. Udělat radost sobě i ostatním kolem nás, je lepší, než si stále stěžovat. Pochopit, že ještě stojí za to nebýt jen v teplácích, udělat si hezký večer. Najít znovu ten pocit, že mi to sluší. To je nenahraditelné. To je víc než cokoliv jiného.

Móda umí být individuální, záleží na každém z nás, jak si ji uzpůsobíme. Navštivte internetové stránky www.magic-helena.cz nebo se zastavte do jednoho z butiků Magic Helena.

Související články