FACESTARCestováníMísto pomlázky jízdenka na autobus. 5 tipů na jarní eurovíkendy

Místo pomlázky jízdenka na autobus. 5 tipů na jarní eurovíkendy

Díky státním svátkům si můžeme užívat čtyř dní volna, což je ideální příležitost pro výlet do některého z hlavních evropských měst. Pokud ještě nemáte plány a nechcete zůstat doma, mrkněte na našich pět tipů. Pečlivě jsme pro vás vybírali destinace a akce, na které můžete vyrazit, i pokud jste zrovna singl!

Norimberk: Jarní Volksfest 2019

Kdy: 20. 4. – 12. 5. 2019

Milujete Matějskou a pouťovou atmosféru? Nudit se rozhodně nebudete na Jarním festivalu v Norimberku. Ten se koná v zábavním parku poblíž jezera Dutzendteich a slibuje velkou zábavu rodině i jednotlivcům. Vůně pražených mandlí se mísí s vůní pečeného masa a piva. Pouťová hudba vyhrává až pro dva miliony návštěvníků. Je to takový mix Oktoberfestu a pražské Matějské, jen ve větším stylu.

Když už v Norimberku o Velikonocích budete, zaskočit můžete i na tradiční Velikonoční trh na Hauptmarkt. Jedná se o vůbec nejstarší trh ve městě. Na 100 stáncích se zde prodává zboží pro domácnost, keramika, textil i předměty denní potřeby. Samozřejmě tu zakoupíte také velikonoční malovaná vajíčka i další sváteční dekorace, jako jsou velikonoční ubrusy všech velikostí, velikonoční květinové aranžmá nebo keramické figurky.

Do Norimberku se z Prahy pohodlně dostanete autobusem nebo vlakem. S FlixBusem trvá cesta 3:25 hod. a o Velikonocích jezdí až 8krát denně za cenu od 379 Kč. Vlaky Českých drah jedou častěji, cesta ale trvá déle a za jednosměrnou jízdenku většinou zaplatíte přes 500 Kč.

Florencie: Velikonoční exploze vozíku

Kdy: 21. 4. 2019, start průvodu v 10 hodin

Čtete dobře! Obyvatelé Florencie každoročně během průvodu o Velikonoční neděli vyhazují do povětří ozdobený vozík. Slavnost se jmenuje Scoppio del Carro a jedná se o tradiční folklórní akci, kdy obyvatelé města zapalují ohňostroj vezoucí se na voze starém více než 500 let.

Vůz je vysoký 10 metrů a táhne jej bílý býk zdobený květinami. Průvod se pohybuje ulicemi města, začíná v Porta al Prato a končí na náměstí Piazza del Duomo. Vůz doprovází 150 mužů oblečených jako římští vojáci. Podle místní tradice přehlídka symbolizuje návrat obyvatel města Pazzino de Pazzi z křížových výprav do Jeruzaléma. Jakmile vůz přijede na Piazza del Duomo, odpálí se ohňostroj trvající asi dvacet minut. Podle florentské tradice pak požehnaný oheň a světlo slibují dobrou sklizeň, obchod a stabilní sociální život.

O Velikonocích se na místo oslav dostanete nejrychleji letecky z Prahy, za tři a půl hodiny s cenou okolo 4000 Kč za jednosměrnou letenku. Trochu levněji vyjde letecké spojení Ryanairem do Boloni a poté 55 minut autobusem do Florencie. Cesta stojí kolem 2500 Kč. Vůbec nejlevněji můžete vycestovat nočním FlixBusem – ve 21:10 večer nasednete do autobusu a ve Florencii vystupujete v poledne druhého dne. Za jízdenku zaplatíte kolem 1249 Kč.   

Madrid: Semana Santa 2019

Kdy: 14. – 21. 4. 2019

Raději byste poznali, jak vypadají Velikonoce ve Španělsku? Na úvod je třeba podotknout, že velikonoční oslavy v Seville nebo Valladolidu jsou slavnější. I tak má ale hlavní město Španělska co nabídnout. Z Prahy navíc chytíte přímý let od společností Ryanair, ČSA nebo Iberia.

Tisíce lidí v Madridu od Květné neděle (14. 4.) až do Velikonoční neděle (21. 4.) vycházejí do ulic, aby se účastnili četných průvodů. Sváteční atmosféru dotvářejí bubny, trubky a stovky věřících ve světlém i barevném oděvu plnící ulice hlavního města.

Kostely a baziliky vám nabídnou koncerty a mše, zatímco nejlepší restaurace a cukrárny ve městě prodávají typická velikonoční jídla, jako jsou torrijas (sladký francouzský toast), potaje de garbanzos (guláš z cizrny), soldaditos de pavía (křupavé smažené kousky tresky) nebo croquetas de bacalao (smažené krokety).

Salzburg: Velikonoční operní festival

Kdy: 13. – 22. 4. 2019

A teď vážně. Velikonoce se v Salzburgu slaví zejména vážnou hudbou. Už od roku 1967 se zde pravidelně koná oblíbený Velikonoční festival, který kromě celé řady koncertů uvádí také velká operní díla v podání světově proslulých interpretů. Pokud vážná hudba není zrovna váš šálek kávy, zúčastnit se můžete třeba velikonočních akcí pod širým nebem v Salzburském národopisném muzeu.

Znáte některé velikonoční zvyky? Možná nevíte, že mnoho tradic má svůj původ v pohanských oslavách příchodu jara. Patří k nim malování vajec, která byla považována za symbol nového života. Umělecky zdobené kraslice je možné v Salzburgu zakoupit téměř všude. Kromě nich můžete zhlédnout ukázky tradičního vázání palmových ratolestí na malebném velikonočním trhu v již zmiňovaném Salzburském národopisném muzeu. Zde se také můžete seznámit se starými řemesly a navštívit velikonočního zajíčka, další symbol tohoto svátku.

Do Salzburgu se jednoduše dostanete nočním FlixBusem s odjezdem každý den v 21:20 z Prahy. Pokud si vyberete denní spoj s přestupem v Linci, můžete navštívit dvě rakouská města během jediného víkendu!

Budapešť: Spring Festival 2019

Kdy: 5. – 22. 4. 2019

Pozornost celého Maďarska se v těchto dnech upíná k Budapešti, kde se na 23 místech po celém městě koná největší kulturní akce v Maďarsku, festival Budapešťské jaro. Milovníky kultury čeká přes 100 zajímavých samostatných akcí na místech jako Müpa Budapešť, Hudební akademie, Divadlo Erkel, Národní kino Uránia, Koncertní sál Vigadó a mnoho dalších.

Pokud vás kulturou nudíme, máme pro vás zaručený tip k jarnímu odpočinku v pramenech léčivých vod. Pod hlavním městem Maďarska totiž bublá 123 termálních pramenů. Lenošení v horké vodě je zázračným lékem na nohy unavené chozením po památkách i na kocovinu, pokud se rozhodnete oslavu Velikonoc pořádně rozjet.

Jedny z nejznámějších maďarských lázní pocházejí z 15. století. Takzvané „blatné lázně“ jsou populární pro své horké prameny, jejichž teplota dosahuje od 26 do 38 stupňů. Prostředí lázní Gellért bylo postavené v secesním slohu a tak, jak je známe dnes, jsou přístupné od roku 1918. Uchvátí vás už vstupní hala, která trochu připomíná pražský Obecní dům. Až se zanoříte do hlavního bazénu pod prosklenou střechou nesenou dekorativními sloupy, budete si připadat, jako byste plavali v katedrále.

Celodenní vstup se pohybuje kolem 5600 Ft (450 Kč). Kromě plavek si nezapomeňte do lázní vzít ručník, žabky, mýdlo a šampon. Pokud si budete chtít zaplavat, tak i koupací čepici – bez ní vás z plaveckých bazénů vyženou. Z Prahy i Brna se do Budapešti pohodlně dostanete FlixBusem několikrát denně. Cena jízdenky z Brna začíná od 299 Kč.

Související články