Už se vám někdy stalo, že jste se probudili, a nebylo to ono? Nebylo přímo nic špatně, ale ani nic dobře, zkrátka rozladěně. Stejně, jako je potřeba ladit hudební nástroje, je čas od času dobré, vyladit i sám sebe. A o tom si budeme povídat s terapeutkou kraniosakrální terapie a vědmou Kateřinou Markvartovou.
Kateřino, můžete nám prozradit či objasnit, co se skrývá za pojmem kraniosakrální terapie?
Ráda. V první řadě bych krátce zmínila, že má základ v medicíně, tuto metodu objevili a popsali lékaři. Za pojmem kraniosakrální terapie se skrývá velmi jemná metoda příznivě ovlivňující psychický i fyzický stav. Kraniosakrální systém je tělu vlastní. Vykazuje pohyb, pravidelně pulzující až do každé buňky našeho těla. Terapeut pracuje s touto pulzací a pomáhá tělu „nahodit“ správnou pulzaci v místech blokád, překážek, neschopnosti těla si v dané časti poradit. Respektuje i možnosti těla, to znamená, že šéfem je tělo, nikoli on, takže je to neinvazivní metoda. Terapie je velmi příjemná, klient u ní leží oblečen a relaxuje.
Komu či čemu všemu může kraniosakrální terapie napomoci?
Seznam by sem byl asi moc dlouhý, ale zmíním pár nejběžnějších obtíží. Bolesti pohybového aparátu, kombinace k jakékoli rehabilitaci, ať už po úrazech, operacích, ale třeba i po mrtvici. U těchto bych doporučila absolvovat vždy. Dobré výsledky se ukazují i u Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci. Pomáhá postupně rovnat hormonální systém a tedy například i vše co se týká menopauzy, nervovou soustavu, různé tiky, nervozitu či neklid v těle.
Tím, že je kraniosakrální systém nadřazen krevnímu oběhu i srdečnímu tepu, pokud není akutní stádium (úraz apod.) či přítomnost nádoru v kostech či mozku, tak vždy pomůže tělu se srovnat, a to i v psychické oblasti. Dnes již víme patrně všichni, že psychika dokáže tělu vyrobit kde co. V některých zemích je kraniosakrální terapie vyučována i na zdravotních školách a zdravotní pojišťovny hradí několik terapií, pokud jdete například na rehabilitaci.
Lze ji praktikovat i u malých dětí? Od kolika let doporučujete tuto terapii?
Pro děti je stejně prospěšná, jako pro dospělé. Tato terapie není omezena věkem a lze pracovat i s novorozenětem. U dětí je výbornou kombinací třeba ke cvičení Vojtovy metody, na odblokování porodních traumat, špatné spaní, neklid i na dnes již více popsané poruchy ADHD a podobně. I pro mě je velmi příjemné pracovat s dětmi.
Čím dalším se ještě zabýváte?
Nazvala bych to souborem toho, co pomáhá lidem a jejich životů. Přes dvacet let vykládám karty, dělám terapie, kterými společně porovnáme základní elementy pro příjemné bytí, či vyčistíme vše nepotřebné z minulosti, tedy to, co blokuje pohyb vpřed. Často kombinuji vše dohromady, aby tělo i duše byly v souladu. U kraniosakrální terapie zároveň rovnám i energetické toky v těle. Tělo je velmi chytrý mechanismus, takže jakmile v něm teče vše dobře, umí si samo krásně poradit s občasnými výkyvy, které mu uštědříme.
Vaším velkým koníčkem jsou i včely. Jak jste se k nim dostala?
Fascinují mě. Upozornily mě na sebe samy. Od malička si na mě občas sedají při jejich denním putování a vždycky jsem je chtěla. První včelstvo si přišlo úplnou náhodou, když jsem zaslechla tatínka mé kamarádky, že svým přátelům říkal o vyrojení 3 včelstev. Zeptala jsem se, zda by jedno mohl postrádat a bylo za pár dní doma. Dělá mi dobře jejich energie, mám potřebu být s nimi, pozorovat je. Je nesdělitelné, co se ve mně odehrává, když si k nim jdu sednout a koukám tváří v tvář česnu, cvrkotu na něm a poslouchám jejich spokojené bzučení. Zjistila jsem, že se vzájemně nerušíme, i když jim koukám skoro do kuchyně.
Bylinky, příroda, to vše je vaší velkou láskou?
Velikou. Lesy, louky, zahrada, moje balkony osázené množstvím rostlin či v mém domově v podobě mnoha květin v květináčích i vázách. Všimli jste si někdy, když vyjedete mimo město, v jak krásném kraji žijeme? Přírodu hodně vnímám do drobných detailů. Cítím její rytmiku, řád, symbiózy, lady i nelady, hojnost, o kterou se s námi ráda podělí, léky co nám poskytuje na neduhy těla i duše. Přirozeně s úctou a respektem. Ale to je na delší povídání.
Prozradíte nám nějaký „kouzelný“ recept na mládí, péči o sebe?
Prozradím jeden kouzelný recept na svěží, jasnou a zdravou pleť. Je to růžová voda s citronovou šťávou, kterou si sama vařím. Jsou s ní výrazně lepší výsledky než s kupovanou z procesu destilace.
Doma takto jednoduše vyrobená funguje skvěle. Ideální jsou na ní okvětní lístky z růže stolisté, popřípadě červené či růžové odrůdy velkokvětých růží. Počítejte však s tím, že musí být v lednici a vydrží tak 7-8 týdnů. I s tím, že si budete muset do malé lahvičky každý týden postupně odlévat potřebné množství do koupelny.
V teple se totiž po týdnu začne kazit. Výborně čistí pleť, hojí nedokonalosti, uklidňuje po přemíře slunění.
Na „omládnutí“ ji použijte jako tonikum. Vydatně nasáklými tamponky pokryjte obličej a pořád vodu doplňujte. Pleť jí bude krásně vstřebávat. Po této proceduře naneseme gel z Aloe Vera. To byl také proces, než jsem našla ten ideální. Nakonec jsem objevila Aloe gel z řady kanárské kosmetiky Mussa. Troufnu si tvrdit, že z něj budete nadšeni. Dobře se vstřebává, má tak akorát konzistenci a hlavně, nemáte po jeho vstřebání pocit ulepenosti. V zimě používám krém s Aloe Vera.
Na co se v blízké době těšíte?
V tomto čase pro mě otázka zcela na místě. Jako každoročně už zase na léto, teplo a slunce, o čemž se tedy nedá říci, že bude v blízké době. Jinak na práci s dalšími novými lidmi, na další kurzy kraniosakrální terapie, které pořádám, k tomu se mi potuluje v hlavě naučit se něco dalšího k práci s fyzickým tělem. Nevynechám ani malé i velké radosti nejen v každodennosti, na cestu, kterou už nyní plánuji na příští rok. A na vše nové, čím mě život má v plánu obdarovávat.
Máte bolesti zad, hlavy, poruchy spánku, migrény, jste psychicky vyčerpaní, případně máte jiné zdravotní problémy? Navštivte stránky www.markvartova.cz a společně tak najdete cestu k Vašemu zdraví.