FACESTARŽivotní stylJitřní záře: Když rodina žije mimo systém a zahájí válku s úřady

Jitřní záře: Když rodina žije mimo systém a zahájí válku s úřady

V těchto dnech začalo natáčení minisérie inspirované skutečnými případy s názvem Jitřní záře – Dá se žít mimo systém? Exklusivně pro Voyo, pod značkou Voyo Originál, ji v produkci Bionaut Works režíruje Dan Wlodarczyk. V hlavních rolích příběhu inspirovaném skutečnými událostmi se objeví Jan Plouhar, Petra Bučková, Veronika Žilková, Pavel Nový, Pavel Zedníček a další. 

„Inspirovaly nás příběhy rodin, které se rozhodly žít mimo systém,“ říká kreativní producentka TV Nova Lenka Szántó a pokračuje: „Pohodlný způsob života vyměnili za nelehkou obživu uprostřed přírody, které důvěřovali víc než modernímu světu svázanému pravidly. Naše minisérie zkoumá, nakolik je takové rozhodnutí komplikované, a zda je vůbec realizovatelné. Diváci nevyjdou z překvapení.“

foto archiv Voyo

Minisérie sleduje příběh rodiny Junkových, kterým sociálka odebere osmiměsíční dceru, protože alternativní život vyznávající rodina jí dala „nepovolené” jméno Jitřní záře. Po zásahu ombudsmanky se holčička rodině vrátila, ale kauza už si žije vlastním životem. Média situaci interpretují jako střet maloměšťáctví úředníků využívajících byrokratického formalismu ke zkomplikování života těm, kteří se jim prostě nelíbí.

Alternativní životní styl Junkových zkrátka provokuje. Jitřní záře se tak záhy stává symbolem zvůle státního aparátu vůči nonkonformním postojům, a zároveň symbolem občanského vzdoru. Kde jsou hranice mezi normálním a alternativním? Kde začíná a končí svoboda jedince rozhodovat o tom, jaký život a podle jakých pravidel povede? Jak má, nebo musí stát zasahovat do rodičovských práv? Tyto a mnoho dalších otázek otevře nová minisérie vznikající pod značkou Voyo Originál. 

foto archiv Voyo

Režisér a spoluautor scénáře Dan Wlodarczyk (Specialisté, Kriminálka Anděl, Soukromé pasti) říká: „Točíme příběh na motivy skutečných událostí, které se staly zejména kolem přelomu tisíciletí, kdy se spousta mladých rodin rozhodla žít alternativním životním stylem často právě na Šumavě a jiných odlehlých oblastech. V naší minisérii sledujeme příběh rodiny, která dala své dceři netradiční jméno a to spustí spirálu událostí vedoucích až k jejímu odebrání.“  „Chceme vyprávět inspirativní příběh, v jehož středu je rodina a její hledání svobody a práva na vlastní rozhodnutí. Silné drama, jehož hrdinové nejsou černobílí, mají svá dilemata, ale právě proto budou jejich osudy pro diváky inspirativní,“ doplňuje jej dvojnásobný držitel Českého lva a mezinárodní Emmy, producent Vratislav Šlajer.

foto archiv Voyo

režie: Dan Wlodarczyk 

hrají: Jan Plouhar, Petra Bučková, Veronika Žilková, Pavel Nový, Pavel Zedníček, Yvona Stolařová, Valentýna Bečková, Klára Cibulková, Jana Janěková, Halka Třešňáková a další.

Související články