Ideální zavazadlo na dovolenou? Našli jsme je

Blurred view of the people walking in the airport.

Těšíte se na dovolenou u moře a váš starý kufr definitivně dosloužil? Výběr nového zavazadla určitě nepodceňte! Máme pár tipů, na co je důležité se zaměřit a co si rozhodně pohlídat.

Dlouhá životnost, lehkost a rozumná cena. To má při koupi zavazadla na mysli většina cestovatelů. Musíte si však uvědomit, že to je investice na delší dobu, takže výběru dozajista věnujte pozornost a vhodnost kufru určitě zvažujte z více hledisek.

Obsah i velikost

Mějte na paměti, že rozměry zavazadla souvisejí především s typem dovolené a také počtem dnů, které tam strávíte. V případě kratšího, třeba víkendového pobytu je totiž lepší zvolit zavazadlo, které se vejde do kabiny letadla, a tím pádem ho nemusíte odbavovat.

Palubní zavazadlo většinou může mít maximální výšku 55 centimetrů, šířku 40 centimetrů a váha by neměla přesáhnout 10 kilo. Nezapomeňte do výšky započítat i kolečka! Ovšem u některých leteckých společností mohou být drobné odchylky, proto se vždy raději informujte předem. Rozměr velkého zavazadla se různí. Omezení nastává v případě povolené přepravní váhy, která je většinou 23 kg, u některých nízkonákladových společností ovšem i jen 15 kg. A pozor každé kilo navíc se počítá.

Pozornost věnujte také obsahu kufrů. Do těch kabinových nepatří nože, manikúra. Povoleny jsou jen krémy, gely, parfémy a tekutiny pouze v obalech do 100 ml, jejichž celkový objem nesmí přesáhnout jeden litr. Vše je nutné vložit do uzavíratelného průhledného sáčku.

Textilní, nebo skořepinový?

Chcete-li levnější variantu kufru v tom případě volte textilní modely, očekáváte-li spíše bytelnost a odolnost, doporučujeme skořepinovou variantu.

Zaměřte se na kolečka. Ideální jsou čtyři otočná kolečka, a to z důvodu snadné a pohodlné manipulace se zavazadlem. Samozřejmostí by měla být i výsuvná trolej, na kterou můžete snadno umístit například příruční zavazadlo. K dalším prioritám a výhodám kufrů patří dobře vybavené vnitřky, které mohou obsahovat oddělené kapsy, ramínko na šaty či vak na obuv.