FACESTARZdravíDo boje s chřipkou a nachlazení: Jde to i přírodní cestou a...

Do boje s chřipkou a nachlazení: Jde to i přírodní cestou a se zaručeným efektem

Rýma a nachlazení postihují především horní cesty dýchací. Provází je kašel, ztížené dýchání a přidává se i bolest v krku. A přestože se s nadsázkou říká, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, v boji s onemocněním horních cest dýchacích nejsou důležité jen léky, sirupy, či pastilky, ale také nejrůznější zábaly.

Rýma a nachlazení postihují především horní cesty dýchací. Provází je kašel, ztížené dýchání a přidává se i bolest v krku. A přestože se s nadsázkou říká, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, v boji s onemocněním horních cest dýchacích nejsou důležité jen léky, sirupy, či pastilky, ale také nejrůznější zábaly.

Věděli jste, že?

V boji s virózami je důležitý i zvýšený přísun tekutin a vitamínů. Ideální jsou tak bylinné čaje, které působí antibakteriálně a zároveň uvolňují dýchací cesty. 

3 zaručeně fungující obklady na krk

Tvarohový obklad

Obyčejný tvaroh je při bolestech v krku něco jako malý zázrak. Díky svému složení chladí, léčí otoky a dokonce tlumí bolesti a záněty. Na Léčivý zábal budete potřebovat půl kila, které nanesete zhruba v půlcentimetrové vrstvě na bavlněný šátek nebo například dětskou plenu. Textilii s tvarohem pak složte na šálu tak, aby mezi krkem a tvarohem byla jen jedna vrstva látky. Pak jej ohřejte na tělesnou teplotu a oviňte kolem krku. Okolo obkladu uvažte ještě šálu, šálu či ručník a nesundávejte dříve, než tvaroh vyschne.

Bramborový obklad

Brambory mají skvělou vlastnost, že dokážou teplo nejen kumulovat ale postupně ho i uvolňovat. A právě proto jsou vhodné na speciální obklady při bolestech v krku. Stačí uvařit do měkka čtyři velké brambory v hodně osolené vodě. Rozložte a rozmačkejte je na prostředek utěrky nebo šátku obložené kuchyňským papírem a důkladně je zaviňte. Šátek, bavlněnou plenu nebo starou šálu pak opatrně uvažte kolem krku a upevněte další šálou nebo ručníkem. Obklad z krku sundejte až, když bramborová hmota vyschne.

Heřmánkový obklad

Antibakteriálně a zklidňujícím účinkem působí i odvar z heřmánku. Stačí, když si připravíte silný odvar. Když má teplotu, která se dá vydržet na dotek, namočte do něj ručník, plenu nebo bavlněnou šálu. Namočenou textilii následně vyždímejte a přiložte na krk. Podobných účinků můžete dosáhnout i obklady z mořské soli. stačí smíchat 2 hrnky soli s šesti lžícemi vlažné vody. Vlhká sůl se zabalí do šátku a následně přiloží na krk.

Pro úlevu horních cest dýchacích, které jsou podrážděné a zahleněné se doporučuje využívat i zvlhčovače vzduchu nebo páru. A zanedbávat by se neměl ani dostatečný odpočinek. Při nachlazení musí tělo vyvinout hodně energie na boj s nemocí, a proto potřebuje nabrat dostatek energie. Odborníci proto doporučují, že v době nachlazení by se během noci ale i dne měl dodržovat pravidelný spánkový režim. Při trvání příznaků nachlazení by se mělo spát dokonce 11 až 13 hodin denně.

5 likvidátorů bacilů do krku

Sirup na posílení imunity

Obsažené bylinné extrakty z bylin pozitivně přispívají ke zvýšení odolnosti proti virům a bakteriím. Podporují přirozenou obranyschopnosti organismu, aby nedošlo k jeho oslavení.  Bylinky jsou navíc obohaceny o vitaminy C, E a vitaminy skupiny B. Jsou důležité pro udržení dobré kondice. Sirup vhodný také k výplachům úst. 

Průduškový sirup 

Extrakt, který obsahuje  výtažky z jitrocele, mateřídoušky, echinacey a s  vitaminem C. Ty pomáhají zmírnit průběh nachlazení, příznivě působí na dýchací cesty a napomáhají při rekonvalescenci. Chrání sliznici, snižují její dráždivost a ulehčují vykašlávání. Sirup je vhodné užívat při zánětech horních cest dýchacích, virózách, kašli a nachlazení. Bylinky jsou navíc obohaceny o vitamin C, který příznivě ovlivňuje imunitní systém a tím i celkovou obranyschopnost organizmu. 

Respirační sirup

Obsahuje  výtažky z lipového květu, divizny a vitamínem  C. Bylinky lípa a divizna, jsou známé a užívané  v lidovém léčitelství jako pomocníci při léčbě kašle, rýmy a chřipky. Příznivě působí na horní cesty dýchací a také utiší chrapot a škrábání v krku. V období častých chřipek a nachlazení, pomáhá užívání sirupu zvýšit odolnost organismu. 

Dětský sirup

Bylinný sirup Kašlík je speciálně určený pro děti, kterým usnadňuje odkašlávání. Obsahuje jitrocel, mateřídoušku a vitamínu C. Bylinné extrakty příznivě ovlivňují uvolňování hlenu tvořeného v dýchacích cestách a usnadňují odkašlávání. Zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest a zmírňují tak dráždění ke kašli. Bylinky jsou navíc obohaceny o vitamin C, který příznivě ovlivňuje imunitní systém a tím i celkovou obranyschopnost organizmu. Pro děti už od jednoho roku. 

Rychlá pomoc

Bylinky mohou mít podobu i dražé, vybírejte takové, které obsahují výtažky z lipového květu, med a citron. Zkrátka všechno dobré, co známe proti bolestem v krku už od našich babiček. Uklidňují podráždění v krku a usnadňují dýchání. 

Související články