FACESTARMódaCool módní trendy z devadesátek a jak je nosit právě teď

Cool módní trendy z devadesátek a jak je nosit právě teď

Super cool „90s“ zažívá především v módě velký comeback. Značky Reserved a Kubota spojily své síly a představují společnou, mimořádnou kolekci, která vyvolává nostalgické vzpomínky na 90. léta. Dobu, kdy obě značky započaly svou historii.

V kolekci samozřejmě nechybí nejklasičtější model žabek se širokým páskem se zapínáním na suchý zip. Pásek je zdobený charakteristickým logem ve dvou barevných provedeních: růžovo-oranžovém nebo tyrkysově-žlutém se sloganem „Let’s Play“ na vnitřní straně. Kolekce zahrnuje oversize trička, teplákové soupravy, tílka se stojáčkem, kšiltovku a ponožky.

Vše se nese ve sladkých odstínech, pro devadesátá léta charakteristických, žvýkaček, fixů nebo školních penálů. Slogan „Let’s Play“ odkazuje na typické venkovní hry té doby, jako je skákání panáka nebo přeskakování gumy. Logo na teplákových soupravách je vyrobeno speciální technikou tisku, která dodává zajímavý, trojrozměrný efekt.

Celá kolekce Athleisure odráží styl oblékání teenagerů v devadesátých letech, kdy byly outfity jako velká mikina a cyklistický dres nebo tričko a legíny na denním pořádku, zvláště při hrách na hřišti.

Najdeme tu však i kousky více ženského stylu, včetně plisovaných sukní nebo vykrojených body – ideální pro trénink kalanetiky, která byla velmi oblíbená. V kolekci hrají roli dva vzory: květinový a geometrický. První byl navržen ve dvou měřítcích: mini a maxi a najdeme ho na legínách, body a topech. Druhý vzor je inspirován kresbami křídou na asfaltu. V kolekci jsou tímto vzorem zdobeny například tepláky, sukně, šaty nebo bunda s kapucí. Vše uzavírají tyrkysové modely z velmi lesklé lycry: skater šaty s výstřihem na zádech, dvoudílný set vhodný na vrstvení i jako plavky a body s asymetrickými průstřihy.

Nechybí ani vrchní vrstva jako je již zmíněná vzorovaná parka, velká, prošívaná s vlnitým vzorem a žluté sako z mačkaného materiálu, odkazující na takzvané šustící tepláky oblíbené v devadesátých letech. Přestože se kolekce výrazně vrací do minulosti a dětství, modely byly navrženy tak, aby zdůrazňovaly ženskou postavu. Je to pocta fenoménu „kidult“, tedy dospělých čerpajících inspiraci z dětského světa bez toho, aby jejich styl byl infantilní.

Trend „kidult“ vnímám nejen jako příležitost intenzivně procítit a ocenit to, co bylo dobré v minulosti, ale také jako něco, co může být skvělou diagnózou budoucnosti. Bez vědomé nostalgie, která buduje vnitřní základy, je těžké těšit se z budoucnosti. A to je pravděpodobně to, co nás pohání nejvíce – radost ze zítřka a vzrušené čekání na to, co přinese budoucnost,“ vysvětluje Iwona Dąbrowska, ředitelka kolekce ve společnosti Kubota.

Nostalgie není podle Iwony Dąbrowské dočasný trend, jak zdůrazňuje i motto značky: „Kubota nejsou žabky, je to životní styl“.

Klíčem k vytvoření kolekce byla nálada. Žlutá, modrá, mátová a růžová se pojí se začátkem teplých měsíců, delšími dny, rozkvetlými květinami či návratem na hřiště, ale … jsou to i intenzivní barvy nově vymalovaných paneláků, mezi kterými jsme potkali první lásky, bavili se a užili si dlouhé dny. Přidali jsme spoustu pozitivních odkazů a potřeb současné doby a voila. Nikdo si o to vyloženě neřekl, ale každý potřeboval takový nostalgický a futuristický výlet,“ dodává Iwona Dąbrowska.

Oblečení z kolekce Reserved Athleisure splňuje principy #EcoAware a je vyrobeno převážně z organické bavlny a recyklovaného polyesteru. Organická bavlna má mnohem menší dopad na životní prostředí než klasická bavlna. Pěstuje se způsobem, který pomáhá udržovat úrodnost půdy a chránit její biologickou rozmanitost. K jeho výrobě se nepoužívají žádná geneticky modifikovaná semena a sklizeň probíhá v souladu s přirozeným cyklem, bez stimulace růstu a umělého urychlování.

Recyklovaný polyester je syntetické vlákno vyrobené z PET plastových lahví a také ze spotřebitelských surovin. Vybrané materiály se čistí, drtí a zpracovávají na nové tkaniny. Tímto způsobem lze získat materiál stejně vysoké kvality jako při běžném výrobním procesu. Díky recyklaci získáváme zpět materiály, které by skončily na skládce.

Kolekci nafotila Karolina Wilczyńska. Záběry dokonale odrážejí nostalgickou atmosféru 90. let.

Kolekce Reserved x Kubota je v prodeji online a ve vybraných prodejnách Reserved.

Související články