Chřipka: 6 praktických rad, díky kterým zůstanete fit i když ostatní lehnou!

Očkování

Nechat se očkovat je jedna z možností, jak se některým onemocněním vyhnout. Vakcína se vždy upravuje, aby byla co nejúčinnější proti těm virům, které se zrovna šíří. Očkování však neochrání před jinými virovými nemocemi, které se v tomto období také často vyskytují a někteří lidé je s chřipkou zaměňují.

Časté mytí rukou

Jedním ze způsobů, jak se co nejlépe vyhnout infekci, je dostatečná hygiena. Zvláště, pokud se dotýkáme klik, madel v prostředcích hromadné dopravy a dalších předmětů na veřejných místech, měli bychom na hygienu úzkostlivě dbát a mýt si ruce často, teplou vodou a mýdlem. Pokud nemáme možnost si často mýt ruce, hodí se desinfekční roztok či ubrousky.

Nepodceňování příznaků

Jakmile se objeví příznaky chřipky (vysoká teplota, bolest svalů, vyčerpání, kašel, rýma, kýchání, bolest v krku a v některých případech také průjem, bolesti hlavy a tuhnutí krční páteře), je vhodné zůstat doma a nešířit infekci dále.

Udržování čistoty prostředí

Nejen ruce je třeba udržovat v čistotě, i když je to velice důležité. Čisté by mělo být i naše pracovní prostředí. Budeme-li mít na stole nepořádek, bude mnohem nesnadnější desinfikovat povrch a snáze přijdeme do kontaktu s infekcí.

Posílení imunity

Přirozenou obranyschopnost organismu zvyšuje dostatek spánku a odpočinku, vyhýbání se stresu, zdravá výživa bohatá na vitaminy (především vitamin C) a další prospěšné látky, zdravý pohyb.

Homeopatie

Chřipce je možné účinně předcházet také pomocí homeopatie. „Při prevenci chřipky jsou pro mě homeopatické léky první volbou,“ říká MUDr. Eliška Bartlová, lékař homeopat z Homeopatické lékařské asociace. „Při jejich užívání dochází k posílení imunitního systému a organizmus se pak lépe vyrovnává s nástrahami ve svém okolí. Mohou být také účinnou pomocí při léčbě chřipky. V tomto případě zkracují dobu onemocnění a zlehčují jeho průběh.“

Homeopatické léky jsou navíc bezpečné i pro těhotné a kojící ženy. „Homeopatické léky doporučuji všem věkovým kategoriím, vynikající zkušenosti s nimi mám zejména u dětí nebo těhotných a kojících žen, u kterých existují jen omezené možnosti jiné léčby,“ upozorňuje MUDr. Bartlová.