FACESTARKrásaChcete se zbavit vrásek? Známe tři ingredience, které opravdu fungují

Chcete se zbavit vrásek? Známe tři ingredience, které opravdu fungují

Řekněme si to na rovinu: žádný přípravek není tak zázračný, aby zcela vyzmízikoval vrásky nebo zastavil stárnutí pokožky. Existují ale látky, které dokážou tvorbu jemných linek i hlubších rýh alespoň zpomalit. Navíc umí pleť vypnout, vyhladit nebo projasnit, takže vypadá mladší. Vybrali jsme tři osvědčené ingredience, na které přísahají i zkušení dermatologové.and

Řekněme si to na rovinu: žádný přípravek není tak zázračný, aby zcela vyzmízikoval vrásky nebo zastavil stárnutí pokožky. Existují ale látky, které dokážou tvorbu jemných linek i hlubších rýh alespoň zpomalit. Navíc umí pleť vypnout, vyhladit nebo projasnit, takže vypadá mladší. Vybrali jsme tři osvědčené ingredience, na které přísahají i zkušení dermatologové.and

Kyselina hyaluronová

Látka, která se běžně vyskytuje například v prostoru za oční čočkou, v kloubní tekutině nebo v kožní tkáni, má výjimečnou schopnost vázat na sebe vodu, proto ji nejčastěji najdeme v hydratačních krémech nebo maskách. Je-li dostatečně koncentrovaná, bývá výsledek velmi zřejmý – pleť je skutečně hydratovaná, svěží a na dotek hebká.

Odborníci se shodují, že na rozdíl od jiných látek kyselina hyaluronová neumí obnovit tvorbu elastinových a kolagenových vláken, zodpovědných za pružnost pleti. Dokáže zato vyplnit prostor mezi nimi, takže je pokožka hladší a vrásky jsou méně viditelné. Jak stárneme, kyseliny hyaluronové v pleti ubývá; doplnit ji můžete pomocí vhodného séra nebo krému s vysokou koncentrací.

Tip: Řada s kyselinou hyaluronovou od značky SynCare obsahuje navíc přírodní látku skvalan, která má prokazatelný anti-agingový efekt, a antioxidant vitamin E. Pro maximální účinek kombinujte denní a noční krém.

andRetinol

Syntetická forma vitaminu A, které se říká „zabiják vrásek“, se v kosmetice většinou používá ve formě derivátů. Patří mezi ně například retinyl palmitát, který je stabilnější, takže se s ním při výrobě lépe pracuje a v přípravcích vydrží déle. Na retinol se začne měnit až ve chvíli, kdy pronikne do pokožky.

Je prokázáno, že retinol a jeho chemičtí „příbuzní“ umí podpořit tvorbu dvou výše zmiňovaných proteinů – kolagenu a elastinu. Těch máme obvykle v mládí hodně, ale jak stárneme, ubývají. Kůže ztrácí pružnost, na určitých místech se začne propadat a vznikají vrásky. Retinol to sice zcela nezastaví, ale při pravidelném používání je podle vědců může výrazně zmírnit.

Tip: Derivát retinolu nazvaný Pro-Retinol A je jednou z klíčových složek kultovní řady Revitalift od L’Oréal Paris. Krémy a séra, které hydratují pleť, vyhlazují ji a omezují tvorbu vrásek, patří na trhu mezi nejprodávanější.

andKoenzym Q10

Název, který zcela jistě znáte z televizních reklam nebo z časopisů, označuje chemickou látku, která je zcela nezbytná pro činnost všech buněk v těle. Teprve od 90. let se ale používá v kosmetice – laboratorní výzkumníci tehdy totiž zjistili, že tato složka životně důležitých enzymů má také antioxidační a anti-agingové účinky.

Hluboké vrásky sice koenzym Q10 nevymaže, ale je skvělý na zmírnění i prevenci jemnějších linek, které se objevují po třicítce. Ve formě potravinového doplňku nebo kvalitního krému dokáže částečně obnovit strukturu pleti, která je tak hladší a pružnější. Jako silný antioxidant navíc bojuje proti škodlivým volným radikálům. Díky tomu je pak pokožka zářivá a mladistvá na pohled.

Tip: Oblíbená řada Q10 Plus německé značky NIVEA má za úkol s pomocí koenzymu Q10 dodat pleti energii, snížit známky únavy a redukovat tvorbu vrásek. Ochranný krém s SPF 30 je navíc vhodný pro ochranu před slunečním zářením – třeba i v zimě na horách.

Související články