. Jistě znáte klasické tvrzení, že co je zdravé, rozhodně nás nijak chuťově neoslní. Zářnou výjimkou jsou potom určitě brusinky, které nejenže prospějí našemu zdraví, ale zároveň si na nich i pochutnáme. Nemluvě o tom, že podob, v jaké je lze konzumovat, je nespočet. Pokud jste si tedy v sezoně nestihli brusinky nasbírat sami, v prodejnách se zdravou výživou určitě některé brusinkové produkty seženete. Jak navíc prokázaly vědecké studie, v případě brusinek není vůbec důležité, v jaké podobě je konzumujete, nemusíte se tedy bát, že např. vařením či zmrazením byste přišli o cenné látky a vitamíny (především A, C a E), které obsahují. Požadovaný efekt mají i rozličně doplňky stravy, které zakoupíte v lékárně.
Jistě znáte klasické tvrzení, že co je zdravé, rozhodně nás nijak chuťově neoslní. Zářnou výjimkou jsou potom určitě brusinky, které nejenže prospějí našemu zdraví, ale zároveň si na nich i pochutnáme. Nemluvě o tom, že podob, v jaké je lze konzumovat, je nespočet. Pokud jste si tedy v sezoně nestihli brusinky nasbírat sami, v prodejnách se zdravou výživou určitě některé brusinkové produkty seženete. Jak navíc prokázaly vědecké studie, v případě brusinek není vůbec důležité, v jaké podobě je konzumujete, nemusíte se tedy bát, že např. vařením či zmrazením byste přišli o cenné látky a vitamíny (především A, C a E), které obsahují. Požadovaný efekt mají i rozličně doplňky stravy, které zakoupíte v lékárně.
Z hlediska blahodárných účinků brusinek je pravděpodobně nejznámější jejich pozitivní vliv na močové cesty, kdy jak snižují riziko onemocnění infekcí močových cest, tak i napomáhají při jejím léčení a minimalizují nutnost konzumovat antibiotika. Vedle antiadhezivních účinků (tedy snižujících riziko infekce) jsou brusinky také významným antioxidantem. O multifunkčnosti těchto červených bobulí potom svědčí i jejich schopnost chránit žaludeční sliznice a díky vysokému obsahu flavonoidů pozitivně působit i na srdce a cévy. Brusinky se dokonce užívají i ke snižování cholesterolu a jako prevence proti rakovině.
and<.