FACESTARŽivotní stylBoty a bolesti zad: Víte, co mají dohromady společného?

Boty a bolesti zad: Víte, co mají dohromady společného?

.html_entity_decode(.html_entity_decode(.html_entity_decode( Špatná volba obuvi může být způsobena například diktátem módy. Vysoké podpatky způsobují vychýlení páteře, placaté žabky jsou zase druhý extrém – nedostatek opory může způsobovat bolesti nohou. 

Abychom se bolestem zad a nohou co nejlépe vyhnuli, je důležité obuv střídat. Jiné boty jsou vhodné na doma, jiné na výlety do přírody, jiné do zaměstnání. Pokud v práci trávíte hodně času na nohou, měli byste možná začít uvažovat o speciální obuvi, která vám bude „šitá na míru“. Rozhodně se vyvarujte celodenního nošení bot na vysokých podpatcích.

Jestliže vaše povolání vyžaduje elegantní oblečení i obuv, snažte se najít vhodný kompromis. Určitě najdete dostatečně elegantní obuv, která ovšem nebude pro vaše záda příliš velkou zátěží. Pokud se rozhodnete investovat do speciální obuvi, připravte se na to, že cena bude vyšší, než kdybyste si pořizovali „obyčejné“ boty.

Kdy je třeba navštívit ortopeda?

Bolest zad může mít mnoho příčin a jen odborník může určit, jaké jsou příčiny právě vaší bolesti. Pokud trpíte častými bolestmi zad, rozhodně zvažte návštěvu ortopeda. Lékař vyšetří vaše nohy i páteř. Určitě ho bude zajímat i to, zda berete nějaké léky a jaké, jaká vyšetření jste v poslední době podstoupili a také, zda je bolest horší při cvičení nebo při chůzi. Také si s sebou nezapomeňte vzít boty, které nosíte.

Jaké boty jsou nejlepší, aby záda nebolela?

Lékař vám určitě pomůže najít takové boty, které pomůžou ulevit od bolestí právě vám. Bota by měla odpovídat přirozenému tvaru vašeho chodidla, zvláště klenby. Také mohou pomoci speciální vložky, které vám pomůžou boty adaptovat na váš konkrétní problém. Pokud váš problém ovšem není tak vážný, snažte se volit takovou obuv, která bude dobrou oporou pro vaše nohy i pro celé tělo. Do bot s plochou podrážkou si pořiďte kvalitní vložky a na sportování boty s odpruženou podrážkou, které dobře tlumí nárazy.

Pozor na jednostrannou zátěž

Dalším faktorem, který má na páteř velký vliv, je nošení tašek. Ať už jdete na výlet, nebo na nákup, vždy je lepší si vzít batoh, který záda zatíží rovnoměrně. Nošení těžkých tašek v jedné ruce narušuje svaly okolo krční páteře. Budete-li svá záda již nyní šetřit, vyhnete se pozdějším závažným problémům.).).).

Související články