FACESTARCestováníBalíme na dovolenou: vybrat zavazadlo, zabalit a nezešílet

Balíme na dovolenou: vybrat zavazadlo, zabalit a nezešílet

Je tady období letních dovolených a Vás kromě balení na cesty čeká i výběr nového cestovního zavazadla? Poradíme vám, jak si vybrat nový kufr, který vám vydrží dlouhé roky a jak si správně zabalit. 

Vybrat cestovní zavazadla není zrovna lehká věc. Každý výrobce má v sortimentu hned několik druhů kufrů a pyšní se unikátním výrobním postupem či materiálem. Jak si tedy poradit? Když si výbíráte nové cestovní zavazadlo je důležité si nejprve uvědomit, jaký druh cest nejraději absolvujete a k jakému účelu má sloužit.

Je to ten pravý?

Pokud se domníváte, že do zavazadla se nevyplatí investovat, protože vám ho stejně na letišti vlivem neopatrné manipulace zničí. Vyvedeme vás z omylu. Kvalitní zavazadla jsou odolná i vůči silným nárazům, manipulaci na letištích. Co se týče skořepinových a textilních kufrů, nelze jednoznačně říci, který z materiálů je lepší.

Velkou výhodou skořepinových zavazadel je, že jsou odlehčená a navíc bytelná. Navíc rámová zavazadla splňují nejvyšší nároky na odolnost. Technologie rámové konstrukce a zapínáním přeskami, propracované detaily povrchu imitaci pavoučí sítě, metalické logo, 100% polypropylen lehký a pružný materiál odolný proti vodě a mechanickému poškození. Kufr by měl mít dobré vnitřní členění, ideálně rozdělené na dvě části textilní přepážkou. Praktické jsou také úchytky na popruhy. Benefity kolekce LIGHT od italského výrobce Roncato oceníte na své dovolené. Jejich kufry jsou velmi lehké a praktické. Vybrat si můžete ze tří barevných variant.

Oproti tomu u látkových zavazadel oceníte množství kapes i více úložného prostoru, který se vám jistě dříve či později bude hodit. Kvalitní a dokonalý kufr by měl mít dvojitá otočná kolečka, která oceníte především kvůli snadné manipulaci se zavazadlem, výsuvnou trolej, na kterou můžete např. jednoduše umístit příruční zavazadlo, které si můžete vzít sebou na palubu do letadla.

Samozřejmostí je také bezpečný zámek. Ideální jsou kombinační a TSA zámky, k nimž nepotřebujete klíček, a které kontroloři v případě potřeby snadno otevřou, aniž by zámek jakýmkoli způsobem poškodili.

Cestovní trendy?

Poohlížíte-li se po novém cestovním zavazadle, určitě vás budou zajímat letošní trendy. Mezi stále velmi oblíbené patří černá barva, v posledních letech se také již nebojíme vybírat zavazadla ve výraznějších barvách a například i s motivem. Výhodou je také to, že své zavazadlo něčím odlišíte a snadněji poznáte na zavazadlovém pásu.

Zabalíte si?

Pro mnohé ne příliš radostné balení by mělo ale vždy probíhat postupně. Není dobré do kufru oblečení naházet, jak se vám zlíbí. Může se vám totiž stát, že vaše věci budou po vyndání z kufru pomačkané, nebo dokonce i zničené. Proto do spodní části kufr ukládejte vždy těžší věci, na to přijdou tvrdé věci jako kalhoty, džíny a zcela nahoru šaty, halenky či košile, trička.

Vzniklé mezery v kufru vyplňte ponožkami nebo spodním prádlem, sluneční kosmetikou. V případě, že potřebujete ušetřit další místo, použijte přepravní pytlík. Funguje to na velmi jednoduchém principu. Vložíte do něj oblečení, uzavřete na zip, pytlík srolujete a přes ventil automaticky vyfouknete přebytečný vzduch.

Pozor na to!

Dbejte také na to, co a v jakém stavu budete kromě oblečení v kufru na dovolenou mít. Obecně ale platí, že si kosmetiku, která nikdy nesmí přeshánout objem 100 ml, celkově 1 litri můžete vzít s sebou na palubu, ale musí být vždy uzavřena v průhledném sáčku, který lze opakovaně uzavřít (je k dostání na všech letištích před letištní kontrolou). Nezapomeňte také, že mezi tekutiny se řadí jakékoli nápoje, polévky, sirupy, sprchové gely, parfémy, krémy, pleťová mléka, oleje, spreje, šampóny a zubní pasty. Do této kategorie spadají i nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel a další.

Související články