Nezapomeňte si dnes zapálit na adventním věnci svíčku! Přichází železná, tedy první ze čtyř adventních nedělí. Klid a rozjímání jsou na místě. Co o adventu vůbec víme? Proč je na věnci i pátá svíčka? Odpovědi na tyto otázky jsme pro vás zjistili.
Něco málo k historii
Existují zmínky o tom, že předkřesťanské germánské národy během chladných a tmavých prosincových dní pomocí věnce se zapálenými svíčkami vyjadřovaly naději toužebně očekávaných delších a teplejších jarních dní. Ve Skandinávii během zimy byly zapálené svíčky umístěny do kruhu a lidé se modlili k bohu světla, aby otočil zem zpět ke slunci, prodloužil dny a vrátil na zem teplo.
Ve středověku si křesťané přizpůsobili tuto tradici a používají adventní věnce jako součást své duchovní přípravy na Vánoce. Koneckonců, Kristus je „Světlo, které přišlo na svět,“ rozptýlit temnoty hříchu a vyzařovat pravdu a lásku Boha.
Jiné důkazy naznačují, že adventní věnec byl vynalezen až v 19. století. V době adventu se, děti v hamburské škole Rauhes Haus, založené protestantským pastorem Johan Hinrich Wichern každý den ptaly, kdy už budou Vánoce. V roce 1839, J. H. Wichern postavil velký dřevěný kruh a položil na něj 19 malých červených a 4 velké bílé svíčky. Malou svíčku zapálil postupně každý všední den v čase adventu. V neděli rozsvítil velkou bílou svíčku. Tento zvyk se ujal na půdě protestantské církve v Německu. Později se adventní věnec vyvinul do menší podoby se čtyřmi nebo pěti svíčkami, jak jej známe dnes.
Věnec bez konce, nový a věčný
Symbolika adventního věnce je krásná. Věnec je vyroben z různých jehličnanů, které znamenají trvalý život. I tyto jehličnany mají tradiční význam, který lze interpretovat v naší víře:
- vavřín znamená vítězství nad pronásledováním a utrpením
- borovice, cesmína a tis, znamenají nesmrtelnost
- cedru se připisuje síla a uzdravení
- cesmína má i speciální křesťanský symbol: pichlavé listy připomínají trnovou korunu
Kulatý tvar věnce, nemá začátek ani konec, symbolizuje věčnost Boha, nesmrtelnost duše a věčný život nalezený v Kristu. Šišky, oříšky nebo semínka zdobící věnec jsou symbolem života a vzkříšení. Vše dohromady vyjadřuje nesmrtelnost naší duše a nový, věčný život nalezený v Kristu.
Čtyři nebo pět svíček?
Čtyři svíčky reprezentují čtyři týdny adventu. V současnosti se používají adventní věnce se svíčkami různých barev, měly by však být fialové nebo tmavomodré, připomínající liturgickou barvu adventu s výjimkou té třetí v pořadí – ta je totiž zasvěcena přátelství a měla by být růžová. Svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček. Časté jsou i věnce s pátou, bílou svíčkou uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den a symbolizuje Krista. A ještě je důležité pořadí, jak se svíčky zapalují:
- svíčka se zapaluje v první adventní čili železnou neděli. Svíčka se jmenuje Naděje. Podle starých zvyků by ji mělo zapálit nejmladší dítě rodiny.
- svíčka se zapaluje se na druhou, tzv. bronzovou adventní neděli. Svíčka se jmenuje Mír. Podle starých zvyků by ji mělo zapálit nejstarší dítě rodiny.
- svíčka se zapaluje se na třetí, nebo stříbrnou neděli. Svíčka se jmenuje Přátelství a měla by být růžové barvy. Na třetí adventní neděli podle zvyklostí zapaluje svíčky matka rodiny.
- svíčka se zapaluje na zlatou neděli, která letos vychází na Štědrý den. Svíčka se jmenuje Láska. Podle tradic svíčky na čtvrtou adventní neděli zapaluje svíčky otec rodiny.
- svíčka se zapaluje na Štědrý den po západu slunce. Je bílá a je zasvěcena Kristu. Na moderních věncích chybí, nebo se dává do středu.
Doma je nejvhodnější adventní věnec rozsvítit při večeři, kdy je rodina pohromadě. K tomuto slavnostnímu okamžiku doporučujeme přípitek v podání Rotkäppchen Demi Sec.
Již od roku 1856 je sekt Rotkäppchen Demi Sec synonymem pro nejvyšší kvalitu s maximální pozorností pro detail. Tento sekt s plnou ovocnou vůní, živou perlivostí a příjemnou chutí. Objevte nejoblíbenější německé šumivé víno a užijte si společně strávené chvíle.