FACESTARŽivotní styl6 zabijáků vašeho zažívání. Na které potraviny si dát pozor?

6 zabijáků vašeho zažívání. Na které potraviny si dát pozor?

Zažívací problémy se vám ne a ne vyhnout, přestože se snažíte hlídat vaši stravu? Možná máte nějaké zdravotní obtíže, o kterých nevíte a je třeba je konzultovat s vaším lékařem. S nejvyšší pravděpodobností bude ale problém jinde. Vybíráte si potraviny, které škodí vašemu zažívání. Přečtěte si, na kterých 6 potravin byste si měli dát pozor.

Mléčné produkty

Jedním z největších nepřátel zdravého zažívání jsou mléčné produkty. Těžko se tráví, protože obsahují kasein – protein, který způsobuje podráždění a u některých lidí dokonce alergické reakce a laktózu. Karbohydrát, který dokáže způsobit poměrně nepříjemné bolesti břicha.

Lepek

Lepek se velmi rychle stal zakázanou potravinou číslo jedna poslední doby. Proč? Naše tělo ho tráví opravdu dlouho. U lidí, kteří jsou na lepek alergičtí nebo mají lepkovou intoleranci, může způsobit záněty, nadýmání nebo i jiné vážné zdravotní problémy. Radši si zajděte na testy k lékaři, možná to bude i váš případ.

Cukr

Kručí vám v břiše a saháte po čokoládě poslední záchrany? Řešit hlad čokoládou nebo jinými cukry je ale to nejhorší, co můžete pro své tělo udělat. Vysoký příjem cukrů souvisí s nedostatkem enzymů, které by cukry dokázali zpracovat. Pokud vaše tělo nedokáže dobře zpracovávat cukry jako laktózu, fruktózu, nebo sacharózu, nedivte se, že vás trápí zažívací potíže.

Umělá sladidla

Potrápit zažívání dokáží i umělá sladidla jako např. sorbitol. Často bývají součástí hotových jídel, která možná šetří váš čas, ale tělo určitě ne. Uvařte si radši doma, kde máte suroviny pod kontrolou a nadýmání, plynatost, nebo průjmy se vám vyhnou.

Mastná jídla

Pozor si dejte i na mastná jídla. Ta obsahují nízký podíl vlákniny, a proto se hůře tráví. Tučné jídlo se přemístí do střev velmi rychle a může způsobit průjem. Pokud v žaludku zůstane, potrápí vás nadýmání.

Fazole

Všechny ty vtipy o fazolích a tom, co udělají s vaším zažíváním, jsou sice pěkně fousaté, ale taky je to všechno pravda! Luštěniny obsahují cukr zvaný oligosacharid, který je pro lidské tělo špatně stravitelný. Oligosacharidy se rozkládají pouze pomocí bakterie v tlustém střevě, a to produkuje plyny. Zkuste je omezit.

Související články