FACESTARŽivotní styl5 čistících prostředků, které zvládnete vyrobit sama doma

5 čistících prostředků, které zvládnete vyrobit sama doma

.html_entity_decode(.html_entity_decode(.html_entity_decode(

Většina z vás používá různé čisticí prostředky každý den. Někdo používá víceúčelové čističe, někdo má na každý kout domácnosti čistič jiný, jeden na okna, druhý na podlahu, další na koupelnu a kuchyň…znáte to. Ale všechny tyto produkty mohou být poměrně drahé. Přinášíme vám několik čisticích prostředků, které si vyrobíte sama doma – jsou vysoce efektivní, levné a bez přidané chemie. 

1. Více-účelový čistič ve spreji

Tento čistič je nejjednodušší, nejúčinnější a nákladově nejefektivnější čistič na planetě. Umí zázraky při odstraňování mastnoty a špíny z kuchyňské linky, vyčistíte s ním i koupelnu, jídelní stoly, konferenční stolky a lednici. A nejlepší na tom je, že vás bude stát jen pár korun. Tento čistič vyžaduje pouze ocet a vodu. Ocet je jedním z nejlepších přirozených čisticích prostředků, které můžete najít. Je schopný zabíjet bakterie a je bezpečný pro použití na různých površích.

Další skvělou věcí na tomto čističi je, že je zcela bez chemie, a jelikož je vyroben z vody a octa, po jeho použití na lince si můžete hned udělat sendvič s bezpečným pocitem, že na lince není žádné bělidlo, barvivo nebo jiné chemikálie. 

Budete potřebovat:

 
Smíchejte vodu s octem ve spreji, protřepejte a můžete použít.

2. Koupelnový čistič

Jedná se o velmi jednoduchý a efektivní recept, který trvá jen několik minut. Většina koupelnových čističů obsahují velké množství bělidla, barviva a jiných chemikálií, které mohou být nepříjemné pro vaše oči a kůži. Vdechování těchto látek je nebezpečné, proto řada firem přidává do přípravků vůni, aby tak vypadaly bezpečněji, ale v podstatě se tím nic nemění.

Tento domácí přírodní čistič obsahuje jedlou sodu, peroxid vodíku a tekuté mýdlo jídlo dle vlastního výběru. Peroxid vodíku je přírodní čistič a bělidlo, zatímco jedlá soda účinně zbavuje skvrn, zbytků mýdel a ničí nahromaděnou špínu. Pomocí přidané kapky jaru na nádobí či mýdla, bude mít čistič příjemnou vůni.

Budete potřebovat:

1/2 sklenice jedlé sody
1/4 sklenice peroxidu vodíku
1 lžička jaru či tekutého mýdla
1 plastovou lahvičku (například od prázdného šamponu, kečupu či mýdla) 

V plastové láhvi smíchejte všechny složky čističe dohromady. Nyní ho můžete vyzkoušet. Použít jej můžete na vyčištění spárů mezi dlaždicemi v koupelně; stačí nanést a nechat působit několik minut a setřít, nebo jej naneste na dlaždice či vanu a nechtě působit pět minut, poté stačí opět opláchnout. Krásně čistá koupelna za pár minut! 

3. Čistič na koberce

Tento čistič je výborný pokud máte malé děti či zvířata a neustále nacházíte skvrny na kobercích. Tento kobercový čistič se skládá pouze ze tří složek: vody, octa a jedlé sody. Jedlá soda i ocet jsou výbornými čističi při odstraňování nečistot a skvrn, zejména na koberci. 

Na tento kobercový čistič si připravte:

Sklenici teplé vody
Sklenici bílého octa
2 lžíce sody
Plastovou sprej láhev 

Do láhve nalijte ocet, vedle v míse rozmíchejte dvě lžíce sody s teplou vodou a míchejte tak dlouho, dokud se soda nerozpustí. Poté směs přilijte pomalu (OPRAVDU POMALU; ocet se sodou začne rychle reagovat jako sopečný výbuch J) do láhve s octem, pro vaší bezpečnost směs přilívejte nad dřezem. Poté, co jste úspěšně přidali všechny tři složky dohromady, protřepejte sprej a jste připraveni proti skvrnám. 

4. Čistič na toaletní mísu

Přiznejme si to, nikdo nemá rád čistění toalet. Je to nepříjemné, zapáchá a navíc toaletní mísa je živnou půdou pro bakterie, takže ji musíme stále udržovat v čistotě. Tento přírodní WC-čistič vám pomůže se zbavit zápachu a v mžiku vydezinfikovat toaletu. 

Co budete potřebovat:

Možná vám to bude připadat divné, věřte ale, že je to velmi rychlý a efektivní způsob jak vydrhnout vaší toaletu. Jednoduše nalijte jedlou sodu do záchodu, přidejte 10 kapek Tea Tree oleje. Tea tree olej dodá příjemnou vůni a také má antibakteriální a protiplísňové účinky.  Zbylý ocet nalijte do vnitřku záchodové mísy a podél stěn. Stačí spláchnout a máte krásně čistou toaletu. 

5. Osvěžovač

Osvěžovač je základní položkou každé domácnosti, ale někdy může být opravdu drahý. Na tento po domácku vyrobený osvěžovač budete potřebovat pouze vodu, aviváž a ocet. Jak snadné. 

Připravte si:

1 sklenici vody
2 lžíce octa
¼ sklenice aviváže
Plastovou sprej láhev 

Do láhve přidejte vodu, aviváž a lžíce octa. Zavřete víko a silně protřepejte. Nyní můžete osvěžit váš dům, auto či kancelář. Je to prostě tak jednoduché.

).).).

Související články