5 chyb, které déláme při pěstování bylinkové zahrádky.

Storyblocks
Storyblocks

Mít v kuchyni neustále po ruce čerstvé bylinky je snem snad každé z nás. Jenže jak je pěstovat, a jak se o ně starat, aby byly vždy krásné a čerstvé když zrovna nemáte zahradu? 

1. Zbytečně je přeléváte

Bylinky sice milují vodu, ale tím, že je necháte „plavat“ ničemu neprospějete – právě naopak! Důležité je, aby květináč, ve kterém máte bylinku zasazenou, má dostatečné dolní otvory, aby mohla přebytečná voda kudy odtékat. Další nezbytnou pomůckou je hluboký podšálek nebo dekorativní květináč, který zvýrazní celek a navíc bude mít bylinka kam ukládat zásoby vody.

2. Zapomínate je prořezávat

Stejně jako jakákoliv jiná květina, i bylinky vyžadují prořezávání. Není to ale tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Každá z bylinek totiž vyžaduje jiné prořezávání a v jiné periodě. Například bazalka se musí prořezávat velice často a hodně a petržel je jejím pravým opakem. Doporučujeme si proto v knihkupectví koupit nějakou z knih, která Vám v tomto ohledu pomůže. Za všechny jsme vybrali knihu od autorů Rausch Andrea a Lotz Brigitte nazvanou symbolicky a jednoduše „Bylinky.“

3. Jste příliš ambiciózní

Pěstování bylinek od maličkého semínka není vůbec jednoduché, zvláště potom v případě, že jste zahradnickým začátečníkem. Nekupujte si proto hned zpočátku například mátu, která vyžaduje velké zahradnické umění nebo rozmarýn, který je určený spíše pro zahradníky – pokročilé. Pokud proto s pěstováním začínáte, ideální volbou je pro Vás petržel nebo tymián.

4. Neposkytujete jim dostatek světla

Kde má Vaše domácí bylinková zahrádka své území? Je-li jeich nejbližší okno směrem na sever nebo nemá denně alespoň čtyři hodiny světla, zvažte jejich přesunutí. Dobře se totiž daří jen bylinkám, který mají po celý den alespoň minimální denní světlo. Pokud bydlíte ve sklepním bytě nebo prostě na místě, kde k Vám slunce nemůže, nevadí! V zahradnických potřebách je totiž k dispozici za celkem rozumnou cenu i světlo umělé, které hravě nahradí to denní.

5. Nezaléváte je správně

Jak už jsme zmiňovali, zalévání je naprostým základem. Jednoduchá rada pro Vás – abyste měli jistotu, že se voda dostane přesně tam, kam má, zkontrolujte jednoduše prstem kam až se voda dostala. Poté, co bylinku zalejete, strčte prst do květináče až po druhý polštářek na ukazováčku. Pokud na něm ucítíte vlhkost, zaléváte jej správně!

Jednoduchá rada pro Vás – abyste měli jistotu, že se voda dostane přesně tam, kam má, zkontrolujte jednoduše prstem kam až se voda dostala.
Jednoduchá rada pro Vás – abyste měli jistotu, že se voda dostane přesně tam, kam má, zkontrolujte jednoduše prstem kam až se voda dostala.