Zubní pasta, ústní voda, dentální nit. Jak si čistit zuby?

Díky čistění totiž zabíjíme bakterie v dutině ústní, což není samozřejmě špatné, ale na druhou stranu ne všechny bakterie obsažené v jídle jsou škodlivé.
Díky čistění totiž zabíjíme bakterie v dutině ústní, což není samozřejmě špatné, ale na druhou stranu ne všechny bakterie obsažené v jídle jsou škodlivé.

No, co je to vlastně špatně? Čerpat můžeme pouze z rad a názorů odborníků, kteří se jednohlasně shodují na tom, že většina z nás má při ústní hygieně špatné návyky. Po přečtení článku budete konečně vědět, jak si správně čistit zuby.

Podle posledních výzkumů si totiž zuby čistí dvakrát denně pouze jeden ze čtyř dospělých. Pouze 31% z dotazovaných používá ústní vodu a jen 21% dospělých sahá pravidelně po dentální niti.

Klíčem k úspěšné péči o náš chrup je podle zubařů používání všech tří produktů najednou – tedy zubní pasty, ústní vody a dentální nitě. Ovšem ne v pořadí, ve kterém byste, možná, čekali. Podle jejich rad by se totiž měla ústní dutina a chrup nejdříve očistit dentální nití, poté ústní vodou a až na konec vyčistit zuby a jazyk pastou. Jedině tak docílíte stále krásného a zářivého úsměvu.

Z jakého důvodu je tento způsob a pořadí správné? Nejdříve je důležité, abyste svůj chrup zbavili všech nečistot, který se v ústech za noc či den nashromáždili. Poté je potřeba zaměřit se na plak, který odstraníte pomocí ústní vody bez alkoholu. Až na konec přichází na řadu čistění samotného povrchu zubů.

Nejlepší způsob, jak si čistit zuby!

I když je pro nás z logického hlediska, samozřejmostí vyčistit si zuby až po snídani, odborníci doporučují zaměřit se na zubní hygienu hned po probuzení. Díky čistění totiž zabíjíme bakterie v dutině ústní, což není samozřejmě špatné. Na druhou stranu ne všechny bakterie obsažené v jídle jsou škodlivé. Naopak bakterie, které se nám v puse tvoří přes noc jsou vyloženě škodlivé.

jak si čistit zuby nití
Díky čistění totiž zabíjíme bakterie v dutině ústní, což není samozřejmě špatné, ale na druhou stranu ne všechny bakterie obsažené v jídle jsou škodlivé.

Další důležitou součástí správných návyků při ústní hygieně je používat výhradně ústní vodu bez obsahu alkoholu. Opět zde platí, že alkohol obsažený v těchto prostředcích sice zabíjí veškeré špatné bakterie. Stejně tak zahubí i ty dobré, proto je lepší sáhnout v dorgérii po vodě, která alkohol neobsahuje.

2 minuty stačí

Není žádný důvod si čistit zuby po každém jídle. Pokud jste tuto informaci někdy slyšeli, okamžitě jej vymažte ze své paměti. Optimální je, pokud si dutinu ústní budete čistit dvakrát denně po dobu dvou minut. Pokud nemáte elektrický zubní kartáček s časovačem, použijte stopky na mobilu nebo si v drogérii kupte přesýpací hodiny určené pro děti.

Kolik zubní pasty použít?

I když vám tato otázka může připadat naprosto nesmyslná, nenechte se mýlit. Podle výše zmíněného výzkumu se totiž ukázalo, že většina naší populace nanáší pastu na celý kartáček. To je ovšem špatně. Bohatě postačí množství o velikosti hrášku. Zubní pasta nemusí být po celé délce štětinek kartáčku, právě naopak. Je lepší, pokud budou mít štětinky možnost zapracovat i sami za sebe.

zubní pasta na kartáčku