Život bez lepku nemusí být vždy nuda

V případě, že vám diagnostikují celiakii, dieta se povinně stane součástí vaší každodennosti, protože jinak vám jde opravdu o život! Věděli jste, že i s celiakií může být nejen vaše jídlo bohaté a plnohodnotné?

Nesnášenlivost lepku 

Také vám oznámili, stejně jako dalším desetitisícům lidí, že máte celiakii, nebo alergii na lepek v tom lepším případě? Pak nezbývá, než dodržovat bezlepkovou dietu a žít život bez mouky. V tomto případě se jedná úplné vyloučení všeho, co obsahuje lepek, tj. vyvarovat se veškerého běžného pečiva, těstovin a mnoha dalších výrobků, které lepek obsahují, aniž byste to před tím tušily. Pro přehlednost hledejte výrobky s přeškrtnutým klasem, protože jsou zárukou toho, že potravina je bez lepku.

Co je celiakie?

Celiakie je autoimunitní nemoc způsobující poškození sliznice tenkého střeva. Organismus vytváří nadměrné množství protilátek proti enzymům a bílkovinám obsažených v lepku. Po jeho konzumaci a částečném strávení ve střevech se mu tělo začíná bránit. Odpovědí jsou zánětlivé změny sliznice a zmenšení její plochy pro vstřebávání živin, minerálů, vitaminů a vody. To pak může vést i ke vzniku mnohem vážnějších chorob onkologického charakteru.

Celiakie je na rozdíl od alergie celoživotní onemocnění a zatím jediným léčebným režimem je vyloučení lepku ze stravy. Celiakii je třeba odlišit od alergie na lepek: alergikům způsobují rizikové potraviny alergickou reakci, ale ne zánět zažívacího traktu.

Bez lepku

Prvotní šok, co vlastně budu jíst, je posléze často vystřídán ozdravěním jídla jako takového, což přináší fyzicky i psychicky lepší pocity. Přemíra lepku, zejména z pšenice, která je v dnešní době již velmi přešlechtěná, neprospívá ani zdravému člověku. Odhalení celiakie je vzhledem k jejím různorodým příznakům obtížné. Pokud se u vás dlouhodobě objevují nevysvětlitelné zdravotní komplikace, zkonzultujte je se svým lékařem. 

Kde je a není lepek

Samozřejmě nebudeme zde vypisovat všechny potraviny s lepkem, ale v zásadě je třeba se vyvarovat žitu, pšenici, ječmeni a ovsu. Opravdu je nutné vyřadit veškeré potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny.

Na trhu je v současné době řada potravin, které jsou určené pro celiaky. Vybrali jsme pro vás řadu bezlepkového pečiva Vitacelia od Penamu, která je určena právě pro lidi trpící celiakií. Navíc vynikající chuť i vůni si mohou dopřát i ti, kteří se chtějí zdravě stravovat. Všechny výrobky z řady Vitacelia s novým atraktivním balením společnost peče ve vlastních pekárnách na Slovensku, v ČR k dostání v obchodním řetězci Tesco.

Chlebík CELIO to je porcovaný chléb se lněnými a slunečnicovými semínky.

V řadě Vitacelia najdete i několik druhů bezlepkového sladkého pečiva, jako jsou koláče či závin s makovou náplní. Který si dáte, jako první?
andhttps://picasion.com/