FACESTARReceptyŽIVOT BEZ LEPKU JAKO ŽIVOT VE VĚZENÍ? KDEPAK, JDE TO STÁLE SNÁZE!

ŽIVOT BEZ LEPKU JAKO ŽIVOT VE VĚZENÍ? KDEPAK, JDE TO STÁLE SNÁZE!

 

 

Nejen na farmářských trzích, ale také v supermarketech

V první řadě se o celiakii velmi často mluví. O lepek se zajímají i ti, kdo nemají vyloženě závažné problémy, ale zkrátka a dobře chtějí žít zdravě. Navíc nákup pro celiaka je mnohem snazší než dříve. Ruku v ruce s tím, jak se rozšířila nabídka potravin pro celiaky, totiž klesla jejich cena. V první řadě se rozšířil ale výběr těchto potravin. Zatímco dříve jste si mohli třeba pořídit pouze mouku pro celiaky, v současné době najdete na trhu také nejrůznější pečivo, a to už i v běžných pekařstvích.

Potraviny pro celiaky nekoupíte už jen na alternativních místech pro nákupy, jako jsou třeba farmářské trhy, nebo farmářské prodejny, ale pořídíte je již i v běžné síti supermarketů a hypermarketů. Zde můžete zakoupit buď vlastní řadu bezlepkových potravin, jako třeba Tesco řadu Free From, anebo si vybírat z potravin jiných výrobců. Například bezlepkové potraviny Schär (jde třeba o mouku, těstoviny, pečivo, sladké a slané sušenky, mražené výrobky a další potraviny) lze nakoupit v řetězcích Billa, Tesco, Albert, nebo Kaufland.

and

Bez lepku už i v restauracích

Cestování bylo doposud pro celiaka velmi náročné, neboť si musel připravovat stravu sám. Nabídku pro celiaky ale naštěstí nabízí už čím dál tím více restaurací a hotelů. Celiaci mohou využít nejrůznějších internetových stránek, kde najdou seznam zařízení s nabídkou stravy pro celiaky. Nově začala nabízet bezlepkovou stravu třeba restaurace Magnum v centru Prahy. „Celiakií trpí majitelka klubu, která chtěla nabízet kvalitní pokrmy pro celiaky a za rozumné ceny,“ řekla nám manažerka klubu Olga Špičáková.

Řekněte si o peníze od pojišťovny

Již jsme se zde dotkli ceny bezlepkových potravin, která je citelně vyšší, než u běžných potravin s lepkem. Je tedy nutno počítat s tím, že se život s celiakií sice na jedné straně prodraží, na straně druhé však jde o velmi zdravý způsob života, kdy si můžete být jisti, že nekonzumujete nic špatného. Navíc celiaci mladší 26 let, kteří ještě studují, mohou získat na nákup potravin příspěvek od zdravotní pojišťovny. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí šest tisíc korun ročně, je třeba doložit jednak potvrzení o celiakii a dále pak o studiu.

Nutno ovšem podotknout, že třeba na Slovensku je podpora celiaků mnohem zásadnější než u nás a stát poskytuje štědré příspěvky na pořízení bezlepkových potravin.

 

Související články