FACESTARZdravíZdravé zuby v odstínu hollywoodská bílá

Zdravé zuby v odstínu hollywoodská bílá

Krásné a zdravé zuby po celý život? Nejde o nesplněné přání. Stačí jen pravidelně chodit na zubní hygienu. Ta je totiž v současné době to nejlepší, co pro svůj chrup můžete udělat. Přestože si je budete čistit poctivě každý den, nikdy se vám nepovede odstranit zubní kámen, který se na nich u někoho více či méně, objevuje. A právě zubní kámen je největším problémem, který způsobuje problémy s odhalenými krčky zubů, zánět dásní a dokonce i paradentózu.

Krásné a zdravé zuby po celý život? Nejde o nesplněné přání. Stačí jen pravidelně chodit na zubní hygienu. Ta je totiž v současné době to nejlepší, co pro svůj chrup můžete udělat. Přestože si je budete čistit poctivě každý den, nikdy se vám nepovede odstranit zubní kámen, který se na nich u někoho více či méně, objevuje. A právě zubní kámen je největším problémem, který způsobuje problémy s odhalenými krčky zubů, zánět dásní a dokonce i paradentózu.

Ošetření nad zlato

Zuby máme jenom jedny, tedy pokud nepočítáme ty mléčné a podle toho bychom se o ně měli starat, protože každá léčba stojí nejen peníze, ale hlavně strach z ošetření a v neposlední řadě i bolest. Usednout dvakrát ročně dobrovolně do křesla k dentální hygienistce nebo hygienikovi se tedy vyplatí hned několikrát. A navíc to nebolí. Odstranění zubního kamene, vyčištění mezizubních prostor a prostoru, kde dásně přiléhají na zuby, může být sice pro někoho nepříjemné, ale v žádném případě z něj nemusíte mít strach jako z vrtání zubů.

Ochranný štít

Absolvovat zubní hygienu je ale spojeno i s estetikou. Po odstranění kamene, plaku a ošetření dásní se také používá tak zvané pískování neboli airflow, které ze zubů odstraní i zažloutlé zabarvení způsobené pitím kávy, čaje, červeného vína či kouření. Jsou ale i ordinace, kde získáte ještě další bonus, který vaše zuby ještě více ochrání před případnými problémy. Například na Dentální klinice Dental Office H33 na závěr zuby ještě naleští a nafloriduje, čím se jejich ochrana vůči zubnímu kazu ještě znásobí.

(foto klinika dentalní hygiena)

Bonus k nezaplacení

Součástí každé dentální hygieny je zároveň kurz správného čištění zubů a s tím spojený výběr vhodně zvolených pomůcek jako jsou klasické nebo mezizubní kartáčky a používání dentálních nití. Čištění mezizubních prostor se totiž dost často podceňuje a právě to jsou místa, kde nejčastěji vznikají všechny problémy.

Zahlazení stop po neřestech

Pokud ale zatoužíte nejen po zdravých zubech, ale i bělostně zářících jako mají hollywoodské hvězdy, jen pískování u většiny z nás nestačí. Naštěstí ale existuje kosmetické stomatologie, na kterou je zubní hygiena dokonalou přípravou. A i zde platí, že domácí bělení, stejně tak jako čištění zubů, nemůže nikdy nahradit to ordinační pod dohledem odborníků. Dodnes se používají stejná oxidační činidla na bázi peroxidu a vodíku jako při největším boomu ordinačního bělení v 90. letech a to zejména v USA. Od té doby se ale vylepšilo používáním tak zvaných urychlovačů. Ty zintenzivňují proces oxidace, takže se očekávaný výsledek dostaví za poměrně krátkou dobu. Mezi dnes nejvíce využívané urychlovače patří UV světlo, studené světlo a laser.

5 odstínů za dvě hodiny

Samotný proces bělení tak obvykle trvá od půl až jedné hodiny.  S tím, že přípravou na bělení a péči po zákroku strávíte v ordinaci zhruba hodinu až dvě. Hlavním principem bělení je silná oxidační reakce, při které dochází k rozkladu a uvolňování pigmentu ze struktur zubů. Bělící prostředek se nanáší na povrch zubu v předním úseku, kdy se za pomoci urychlovače nechá působit několik minut a celý proces se opakuje ještě dvakrát. Takže zhruba po dvou hodinách jsou zuby vyběleny o 5 až 8 odstínů.

Proč bělit zuby

Touha po dokonalých a zářivě bílých zubech vede často k aplikaci fazet či estetických korunek, ale ty bohužel nevratně poškozuje povrch zubu. Cena ošetření je navíc pro mnohé příliš vysoká. Proto se v dnešní době stává bělení zubů čím dál více populárním.

 

5 tipů na zklidnění dásní

Zubní hygiena stejně tak jako bělení, může způsobit na pár hodin nebo dní podráždění dásní, ale to se dá velmi efektně a v pohodlí domova zklidnit. Osvědčené tipy navíc dokonale podporují zdraví dásní i v období mezi ošetření v ordinaci.

Aloe vera – stačí rozstřihnout list rostliny a šťávou natírat problematická místa. Ta se dá navíc používat i na bolest zubů.

Odvar ze šalvěje – zalijte šalvěj horkou vodou a nechte odstát. Vyplachováním tohoto odvaru dásně téměř ihned zklidníte.

Heřmánkový čaj – popíjením či kloktáním heřmánku docílíte stejných účinků jako v případě odvaru ze šalvěje.

Šťáva z červené řepy – její popíjení, či jen vypláchnutí úst dásně zklidní a zvýší jejich elasticitu. Důležité je ale poté zuby vyčistit, aby je nezabarvila.

Mrkvová šťáva – jejím kloktáním můžete bojovat také proti aftům a dokonce i zánětu mandlí. I zde ale platí zuby následně vyčistit

Související články