FACESTARCestováníZAŽIJTE KULTURNÍ ADVENT NA LONDÝNSKÉM WEST ENDU. NABÍZÍ NESPOČET LÁKADEL!

ZAŽIJTE KULTURNÍ ADVENT NA LONDÝNSKÉM WEST ENDU. NABÍZÍ NESPOČET LÁKADEL!

V případě, že byste se rozhodli – ať už v době adventu nebo kdykoliv jindy – vyrazit na výlet do britské metropole, kromě klasického turistického objevování památek a případných nákupů (nejen suvenýrů) byste rozhodně měli navštívit také West End. Čtvrť, kde v podstatě na každém kroku „zakopnete“ o muzikálový hit, je přitom pár metrů od slavného Piccadilly Circus. Za jistou „páteřní“ ulici je pak možné považovat Shaftesbury Avenue.  A co byste si konkrétně neměli nechat ujít?

V případě, že byste se rozhodli – ať už v době adventu nebo kdykoliv jindy – vyrazit na výlet do britské metropole, kromě klasického turistického objevování památek a případných nákupů (nejen suvenýrů) byste rozhodně měli navštívit také West End. Čtvrť, kde v podstatě na každém kroku „zakopnete“ o muzikálový hit, je přitom pár metrů od slavného Piccadilly Circus. Za jistou „páteřní“ ulici je pak možné považovat Shaftesbury Avenue.  A co byste si konkrétně neměli nechat ujít?

1.       Bídníci

Naprostá klasika vycházející z knižní předlohy Victora Huga, kterou do muzikálové podoby zpracoval Claude-Michel Schönberg (hudba) a Alain Boublil (libreto), autorem anglické verze je potom Herbert Kretzmer. Letos Bídníci na West Endu oslavili již 30. rok od svého prvního uvedení. Pokud jste navíc viděli původní českou verzi s texty Zdeňka Borovce, můžete se dát směle do srovnávání (a faktem je, že konkrétně čeští Bídníci jsou asi jediný muzikál, který se kvalitativně rovná i zahraničním verzím).

2.       Fantom opery & Kočky

Andrew Lloyd Weber je muzikálový bůh. Fantom opery je však ukázkou nejen jeho mistrovství, ale také dokonalé produkce, vizuálních efektů a především bezchybných pěveckých výkonů. Fantom je adaptací  stejnojmenného románu francouzského spisovatele Gastona Lerouxe z roku 1909, premiéru měl muzikál 9. října 1986 v londýnském Her Majesty’s Theatre, kde je k vidění dodnes. V roce 2010 bylo dokonce v Londýně uvedeno volné pokračování příběhu Fantoma s názvem Love never dies, avšak kvalitou příliš neoslnilo a aktuálně jej již v nabídce hraných muzikálů nenaleznete.

and

Za vidění potom stojí i Weberovy Kočky (a to i proto, že jejich produkce v divadle London Palladium končí v únoru 2016), které vedle legendární hudby (např. hit Memory) nabídnou také ukázku úchvatného tanečního umění vycházejícího z klasického baletu.

3.    Priscilla, královna pouště

I když je Andrew Lloyd Weber bůh, Priscilla je královna. Jedná se o muzikálovou adaptaci (tzv. jukebox muzikál) kultovní road movie, pojednávající o cestě trojice velmi nekonvenčních přátel – dvojice drag queen (v českém kontextu travesti umělců, tedy mužů, kteří baví lidi tím, že vystupují převlečení za známé zpěvačky) a jednoho transsexuála australskou pouští růžovým autobusem nesoucím jméno Priscilla. Ať se tento popis může zdát jakkoliv šílený, je to jediný muzikál, který jsem viděla třikrát a budu-li mít možnost, půjdu rozhodně znovu – v současné chvíli se totiž na West Endu nehraje, ale show putuje po různých městech Velké Británie v rámci národního turné.

Především nápaditost zpracování, humor a uchopení skutečně nemainstreamového tématu je to, z čeho by si české muzikálové projekty rozhodně měly vzít příklad. Kdo jednou na vlastní oči uvidí Priscillu, nutně jí propadne. Podrobné informace naleznete zde.

and

4.    Thriller

Doposud jmenovaná představení za vidění určitě stojí, ovšem, jak prohlásil můj kamarád a velký milovník Michaela Jacksona, je dobré vědět, že i v Londýně mohou vyprodukovat něco velmi průměrného. Ačkoliv tedy online kolují na show složenou z Jacksonových písní převážně ódy, faktem je, že pokud investujete těch 25 – 85 (!!!) liber do něčeho jiného, uděláte lépe. Představení složené bez valné invence, bez jakéhokoliv dramaturgického záměru a obecně bez kýženého „wow efektu“, který se u předchozích kusů rozhodně dostaví. Thrilleru se raději vyhněte.

and

5.    Past na myši

V případě, že patříte mezi fandy díla královny detektivek Agathy Christie, určitě byste se měli vypravit na divadelní adaptaci jednoho z těch nejznámějších. Konrétně Mausetrap měla svou londýnskou premiéru 25. listopadu 1952Ambassadors Theatre, kde se hraje DODNES. Jedná se tedy zároveň o nejdéle (tedy bez jediného přestávky) hraný divadelní kus na světě (za což je také zapsán v Guinessově knize rekordů). Faktem ale je, že oproti muzikálům, v nichž se zorientují i ti, co se s angličtinou příliš nekamarádí, toto představení je činohra a tak si jej užijí především ti v angličtině zběhlejší.

Vstupenky na všechny muzikály pořídíte klidně i v den jejich konání – přímo před představením. Počítejte s tím, že za jednu vstupenku zaplatíte řádově kolem tisícovky.

A pokud byste si lámali hlavu s dress codem, tak vězte, že protože muzikály v Londýně navštěvují drtivě turisté, nikdo vás nevyhodí ani v případě, že přijdete v riflích a tričku. Ačkoliv se totiž všechna představení odehrávají v nádherných divadlech s majestátní atmosférou, do hlediště se běžně chodí i s nápoji a o pauze je tradicí prodej zmrzliny.

Pro nás možná nezvyklé (představte si, že jdete do Národního divadla v žabkách, s igelitkou s nákupem a v ruce držíte plastový kelímek s pivem…), ale v Anglii běžné. Navíc, i když se to může zdát neuvěřitelné, ani tento specifický kolorit neubere ani zlomek na kulturním zážitku, ba naopak.

Související články