FACESTARŽivotní stylZATOČTE S ALERGICKOU RÝMOU A VYCHUTNEJTE SI JARO PLNÝMI DOUŠKY! NA ŘADU...

ZATOČTE S ALERGICKOU RÝMOU A VYCHUTNEJTE SI JARO PLNÝMI DOUŠKY! NA ŘADU PŘICHÁZÍ PŘÍRODA

Jak vzniká alergická rýma?

Jak vzniká alergická rýma?

Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice vyvolané alergenem – tedy látkou, která způsobí imunitní reakci. Alergeny vdechneme spolu se vzduchem. Pokud patříte mezi alergiky, buňky začnou reagovat stejně jako při útoku virů a bakterií. Zdravý organismus ovšem rozezná, že jsou alergeny neškodné, a reakci proti nim nevytváří. Mezi alergeny se sezónním výskytem patří pyly jarních keřů, stromů, trav či venkovní plísně. Mohou vyvolávat i další onemocnění, jako je astma, ekzémy či kopřivka.

Kdy se alergická rýma objevuje a jaké má příznaky?

Kvůli mírným zimám se sezóna neustále rozšiřuje. Obvykle začíná již na přelomu února a března a končí v listopadu. V našich zeměpisných podmínkách tak lze pylovou sezónu rozdělit do tří hlavních období – jarní, letní, podzimní.

Hlavními příznaky jsou výtok z nosu, pocit svědění, ucpaný nos a dutiny, ztráta čichu, dále pak kýchání, svědění v krku a slzení očí.

Co nám pomůže od alergické rýmy ulevit?

Pokud trpíte alergickou rýmou, měl byste se především na jaře vyhnout kontaktu s pyly. „Alergik by měl pravidelně sledovat hlášení o průběhu pylové sezony“, říká Dana Štěpánková z portálu ProAlergiky.cz.  Přestože krásné počasí přímo vybízí k trávení času mimo místnosti, pokuste se přes den omezit pobyt venku. „Největší koncentrace pylů ve vzduchu bývá mezi 10 a 16 hodinou. Nejvhodnější dobou pro vycházky je časné ráno nebo doba při nebo těsně po dešti, kdy je koncentrace pylů v ovzduší nejmenší.“, uvádí Dana Štěpánková.
Když se ale příznaky přece jen objeví, existuje celá řada způsobů, jak nepříjemné příznaky minimalizovat.

Slaná voda

Nejlepší domácí medicína, která pomůže ulevit od rýmy, je slaná voda. Pomůže rozředit hlen, takže je jednodušší se ho zbavit, a také pomůže nos vyčistit od všeho, co dráždí sliznici.
Půl lžičky kuchyňské soli rozpustíme ve dvou šálcích teplé destilované vody. Kapátkem si několik kapek roztoku nakapeme do každé nosní dírky, lehce roztok vtáhneme dál do nosu a pak se vysmrkáme. Tento postup je třeba opakovat, dokud nepocítíme úlevu.

Pára

Účinná je také pára. Pomůže vyčistit nos od přebytků hlenu, které způsobují kýchání. Páru inhalujeme nad nádobou s horkou vodou, hlavu si přikryjeme ručníkem. Inhalaci provádíme asi 10 minut, pak se vysmrkáme. Proceduru bychom měli provádět třikrát denně. Do vody můžeme přidat také pár kapek eukalyptového nebo mentolového oleje. Pomůže i horká koupel nebo sprcha.

Hořčičný olej

Hořčičný olej působí proti bakteriím virům i proti alergii a může ulevit od rýmy z nachlazení i od té alergické. Malé množství hořčičného oleje lehce zahřejeme a kapátkem si nakapeme jednu nebo dvě kapky do každé nosní dírky. Proceduru opakujeme dvakrát až třikrát denně. Také můžeme dvakrát denně inhalovat horkou páru s dvěma až třemi lžícemi hořčičného oleje a kmínem. Silné aroma hořčičného oleje prohřeje dýchací cesty a od rýmy okamžitě uleví.

Kurkuma

Kurkuma pomáhá na mnoho různých potíží a rýma je jednou z nich. Půl lžičky mleté kurkumy nasypeme do šálku lněného oleje a necháme směs zahřát, až se z ní začne kouřit. Pak pomalu vdechujeme kouř jednou a pak druhou nosní dírkou. Toto provádíme dvakrát denně. Před spaním můžeme přidat lžičku kurkumy do sklenice mléka a vypít. Pomůže rychle ulevit od rýmy, kašle, bolesti v krku i od astmatických potíží. Také můžeme přidat špetku černého pepře.

Zázvor

Zázvor má antioxidační účinky, pomáhá proti virovým infekcím, plísním a ulevuje od příznaků rýmy. Rychlou pomocí je žvýkání kousku zázvoru se solí. Ze zázvoru můžeme také připravit čaj, který pijeme třikrát denně. Také můžeme cucat zázvorové bonbóny nebo inhalovat lžičku sušeného zázvoru ve dvou šálcích horké vody. Existuje také celá řada volně prodejných nosních sprejů a kapek, které vám pomohou nepříjemné příznaky zmírnit. Při výběru si dejte pozor na dobu užívání. U některých by podávání nemělo překročit dobu sedmi dní, po delším užívání totiž hrozí rozvinutí rýmy navozené léky. Dlouhodobě a bez vedlejších nežádoucích účinků lze užívat nosní spreje na bázi solného roztoku. Např. nosní sprej PHYSIOMER Hypertonický obsahuje 100% přírodní neředěnou mořskou vodu, která uvolní oteklou nosní sliznici a zprůchodní tak nosní cesty. Zároveň čistí nosní sliznici od alergenů, zvlhčuje a regeneruje. Physiomer je zdravotnický prostředek s prokázanou účinností, pro dospělé i děti.

 

Související články