Zahřívání tabáku s glo. Vyzkoušeli jsme „kouření“ budoucnosti

Facestar

Moderní je nekouřit, ale i kouření může být stylové a trendy. V poslední době se mezi kuřáky rozmohly elektronické cigarety a zahřívaný tabák. A právě glo – zařízení s pokročilou technologií zahřívání tabáku – jsme podrobili testu. A výsledek? Podle vlastní zkušenosti – konec zápachu z cigaret a snížení zdravotního rizika v designovém balení. 

“Kouříte?”, tak zní jedna z prvních otázek, když příjdete k jakémukoliv lékaři. Ten můj mě ale přesvědčil o tom, že z ordinace nemusíte odcházet s pocitem provinění po každé, když si zapálíte cigaretu. Nedávno jsem totiž přešla z klasických cigaret v rámci novoročních předsevzetí na takzvanou alternativu kouření s potenciálně sníženým rizikem, konkrétně na zařízení glo. Když se to lékař dozvěděl, jeho reakce mě překvapila. “To je dobře, dostáváte do těla minimum škodlivých látek,” zněla reakce praktického lékaře, který je navíc nekuřák.

Většina škodlivých a zdraví nebezpečných látek je totiž při klasickém kouření tabáku obsažena právě v kouři, který u přístrojů na zahřívání tabáku nevzniká. Při užívání se tabák zahřívá na nižší teplotu než při klasickém kouření, takže se do těla dostává minimum toxinů a karcinogenních látek. 

Design do kapsy

Když jsem se rozhodovala pro bezdýmný produkt, který by byl pro mě nejelegantnější formou alternativního kouření, padla jasná volba na glo. Rozhodující byl pro mě vzhled – obdélníkový obal působí jako designový zapalovač, který se vejde bez problému i do malých kabelek nebo kapsy v těsných džínách, a to byla pro mě jeho hlavní přednost. A tím výhody malé krabičky nekončí.

Na trhu jsou i čtyři různé náplně – klasický silný nebo slabší tabák a mentolová nebo ovocná citrusová příchuť. Poslední je sice zajímavá, ale klasického kuřáka příliš nenadchne. Zato mentol a klasická tabáková chuť mě dostaly na první nadechnutí. 

Stop zápachu

Stejně jako já, i spousta známých přešla na elektronické cigarety, i jsem překvapená z toho, že je nikdo nevyhodil. I když si spousta z nich zapálí obyčejné cigarety, vždycky mají glo s sebou, když si jdou sednout někam na skleničku. Zákaz kouření v restauracích a barech je tak neomezuje, stejně tak jako mě. Provozovny navíc stále častěji už u vchodu informují o tom, že se uvnitř tato zařízení dají kouřit. A další výhodou – kterou ocení kuřáci i nekuřáci – je, že nikdy nepřijdete domů a nezapácháte cigaretovým kouřem.

Alternativa za rozumnou cenu

Cena alternativního kouření přitom neohrožuje peněženku víc než klasické kouření. Kupodivu neplatí, že co je zdravé, to je drahé. Je pravda, že pořizovací cena glo je 2700 korun, ale náplně vyjdou cenově stejně jako kvalitní klasické cigarety. Karton tabákových náplní stojí 900 korun. V kartonu je deset krabiček po dvaceti kusech náplní jako u klasických cigaret. Když si pořídíte takzvaný starpack (glo + karton libovolných náplní), pořídíte jej už za 1700 korun.

A navíc vám odpadne problém se sháněním a nošením zapalovače nebo sirek. glo stačí jen dobít přes standardní USB port a bez problému vydrží nabité celý den. A nabité se dokonce už i prodává. Stačí zmáčknout jen jedno tlačítko a už si můžete vychutnat nikotin. A to i v krátkých časových intervalech po sobě hned několik.

Čistota raz-dva

Pořídit si některé z revolučních zařízení, jež zahřívají tabák, obnáší ale také jeho čištění. A to může mnoho jeho uživatelů otravovat. glo má ale narozdíl od svých konkurentů výhodu, kterou jsem ocenila i já. Ti, co mají konkurenční produkt, musí přístroj čistit speciálním kartáčkem nebo tyčinkou po každé krabičce cigaret.

Glo ale nemá stejnou technonologii zahřívání náplní v podobě trnu, a tak tahle starost téměř odpadá. V glo se totiž náplň zahřívá rovnoměrně po celém obvodu, a tak se v něm tolik neusazuje spálený odpad.