FACESTARBydleníZahradní box. Vybírejte podle kvality materiálu!

Zahradní box. Vybírejte podle kvality materiálu!

Při výběru správného úložného prostoru nepůjde ani tak o vzhled, ten totiž každá z nás dokáže posoudit podle svého vkusu, ale hlavně o materiál. S některými je totiž mnohem větší práce než s těmi ostatními. Nechcete přece, aby špatně vybraný zahradní box se stal místo šikovného pomocníka vaší noční můrou.

Při výběru správného úložného prostoru nepůjde ani tak o vzhled, ten totiž každá z nás dokáže posoudit podle svého vkusu, ale hlavně o materiál. S některými je totiž mnohem větší práce než s těmi ostatními. Nechcete přece, aby špatně vybraný zahradní box se stal místo šikovného pomocníka vaší noční můrou.

Trendy je dřevo, ale…

Pokud byste se měly řídit trendy, pak je na snadě zvolit dřevo. Co se týče údržby, je to už trochu složitější než s ostatními materiály, které jsou na trhu. Je pravdou, že vydrží na zahrádce po celý rok, ale pokud jej nebudete ošetřovat ztratí minimálně svou původní barvu. Počítejte také s jeho poměrně velkou hmotností. Údržba spočívá zejména v pravidelném nátěru. Ten konkrétní záleží na druhu použitého dřeva, na umístění boxu a jeho intenzitě využívání.

Na podzim…uložte box do sklepa. Je třeba ho předtím důkladně očistit a nechat oschnout.Úložné prostory by měly být nevytápěné, le zároveň by v nich měl proudit vzduch. Pokud není zima příliš „krutá“ může zůstat i na terase, ale pak je nátěr nevyhnutelný. A rozhodně to neplatí o levnějších tropických dřevinách. Stejně tak zapomeňte nechávat venku boxy ze smrku či borovice. Ty už vyžadují poměrně náročnou péči, pokud chcete, aby vám něco vydržely.

Když dřevo zůstane na terase…
Dřevěný box, který zůstane přes zimu na zahradě musíte dobře zkontrolovat. Ujistěte se, že veškeré šrouby a spoje jsou pečlivě utažené. Pokud se tak nestane, hrozí popraskání dřeva důsledkem pnutí zmrzlé vody, která má možnost proniknout právě do prostor způsobených neutaženým kováním. Na případnou další nutnou údržbu je dobré se zeptat přímo výrobce.

Hliník a umělý ratan mají stále své příznivce

Pokud hledáte bezúdržbový materiál, vsaďit můžete i na umělý ratan nebo hliník. Ty mají na trhu své místo již mnoho let, i když už existují materiály, které je v mnohém předčily (jako např. pozinkovaný ocelový plech). Vlákno vyrobené z odolného polyetylenového materiálu v imitaci přirozeného přírodního ratanu se na nábytek používá velmi často. Na trhu se nejčastěji vyskytuje ve tmavých odstínech hnědé a černé. Ovšem dá se sehnat i světle hnědá nebo stříbrná. Výhodou je, že nábytek z umělého ratanu může zůstat na terase nebo balkónu klidně celé léto a nemusíte se bát, že se oloupe, popraská, vybledne nebo mu nějak uškodí déšť, mráz či vítr.

Pozor ale na vysoké a nízké teploty

Díky hliníkové konstrukci má takový box dostatečnou pevnost a máte zároveň zárukou, že vám dlouho vydrží. Údržba je minimální – stačí jej pouze omýt  teplou mýdlovou vodou a je hotovo. Pozor si však musíte jen dát na vysokou a extrémně nízkou teplotu, protože např. nábytek z umělého ratanu by neměl být vystaven teplotám nad 40 °C. V zimě by neměl zůstat venku, když klesne teplota pod bod mrazu. Proč? Mrazivé teploty způsobují křehnutí materiálu, který tak může snadno popraskat. Takže svá le rozhodně má. Naopak obrovskou výhodou je mobilita. Úžasná lehkost materiálu dovolí přemístit box, kam je třeba, když je to potřeba.

Nepřekonatelná novinka na trhu: pozinkovaný ocelový plech

Pozinkovaný ocelový plech ošetřený polyamidovým vypalovacím lakem – to je jedna z novinek, která se dostává na trh v oblasti zahradního nábytku. Box z tohoto materiálu není nutné omývat ani uklízet na zimu, nevyžaduje žádnou údržbu. Všechny předměty zůstanou uvnitř suché. Je stoprocentně odolný proti vodě i sněhu, má luxusní vzhled, dokonalý tvar navrhovaný designéry a pyšní se metalickými nátěry. Box se žárově pozinkovaného ocelového plechu může zůstat na místě po dobu 20 let, kdy je na něj poskytována záruka. Jedinou údržbou, kterou je nutné udělat, je ošetřit každoročně panty mazivy pro tento účel určenými.

Tip redakce: Zahradní box

Vaše zahrada získá nádech luxusu díky venkovnímu úložnému boxu FreizeitBox značky Biohort. Freizeit znamená v překladu volný čas. Jak už tedy název napovídá, jedná se o box určený pro uskladnění předmětů určených pro volnočasové aktivity. Ukládat do něj můžeme sedáky, lehátka, skládací židle, hračky nebo sportovní či kempinkové vybavení. Dostupný je celkem ve čtyřech velikostech a pěti barevných variantách.

Díky kvalitním použitým materiálům má velmi stabilní provedení, tlaková plynová pružina zajišťuje komfortní otevírání, zabezpečen je cylindrickou vložkou s otočným knoflíkem, má neviditelné integrované větrání a šrouby z ušlechtilé oceli. Volitelnou výbavou je síť na víko nebo závěsný koš pro drobné předměty. Box je naprosto bezúdržbový. Výrobce doporučuje pouze každý rok ošetřit panty a zámek mazivy pro tento účel určenými. A záruka? 20 let! O tento box si navíc můžete u nás i zasoutěžit. Soutěž najdete zde…

Tak co, zkusíte letos něco nového?

Související články