FACESTARReceptyŽádný tuk a cukr, zato samé bílkoviny: Hubněte díky Skyru

Žádný tuk a cukr, zato samé bílkoviny: Hubněte díky Skyru

Určitě jste o něm určitě slyšeli – je dobrý a zdravý. Ptáte se proč je tak zdravý, jak chutná a odkud se vůbec vzal? Zjistili jsme to za vás.

Skyr je fermentovaný mléčný výrobek původem z Islandu, kam se před tisíci lety dostal z Norska. Je podobný hustějšímu jogurtu. Podobně také chutná, je však méně nakyslý a chuťově výrazný.

Jeho sušinu však tvoří zejména velmi koncentrovaná mléčná bílkovina (více než 12 %). Další jeho charakteristikou je přirozeně nízký obsah tuku. Na mléčnou bílkovinu je navázáno vysoké množství biodisponibilního mléčného vápníku, který lidské tělo potřebuje hlavně pro stavbu kostí a zubů.

Není to jogurtand

Dalo by se říci, že se výroba Skyru příliš neliší od výroby jogurtu. Jsou tu ale přesto dvě odlišnosti. Zaprvé je to jiná bakteriální kultura, která je odlišná od té klasické jogurtové složené ze dvou známých mikroorganismů Streptococcus thermophillus a Lactobacillus bulgaricus.

Pro jeho výrobu se používá termofilní kultura, dále ale také kultura probiotická a navíc jeden protektivní mikroorganismus, který ze Skyru vytváří vlastně funkční potravinu. Druhou odlišností je nutnost odstředění syrovátky po fermentaci mléka, což je jednak podobné výrobě tzv. řeckého jogurtu a což v podstatě zajistí onen zázračně vysoký obsah bílkovin.

Proč je zdravý

andSkyr je zdravější než jogurt zejména díky vysokému obsahu bílkovin, vápníku a malého množství tuku a cukru. Stejně jako v jogurtu jsou v něm obsaženy mikrobiální kultury, které působí na dobré zažívání. Ideální je pro seniory jako prevence proti osteoporóze nebo pro sportovce, kteří potřebují budovat svalovou hmotu díky vysokému obsahu bílkovin.

Skyr koupíte v neochucené verzi, ale přidává se do něj ovocná složka stejně jako do jogurtů. Bohušovická mlékárna jej nabízí hned v několika příchutích. #SkyrCZ 

Související články