FACESTARŽivotní stylZAČÁTEK ČÍNSKÉHO NOVÉHO ROKU SE BLÍŽÍ! VYTÁHNĚTE KUFRY A PŘIVÍTEJTE HO VE...

ZAČÁTEK ČÍNSKÉHO NOVÉHO ROKU SE BLÍŽÍ! VYTÁHNĚTE KUFRY A PŘIVÍTEJTE HO VE VELKÉM STYLU!

Rok 4713

Rok 4713

Pojďme se podívat na trochu té historie a čínské kultury. Mohlo by vás zajímat, že čínský kalendář je pravděpodobně nejstarší na světě a na rozdíl od našeho se řídí pohyby měsíce, proto jej často nazýváme lunární kalendář. Datum čínského nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Každý rok v kalendáři má k sobě přiřazeno jméno zvířete podle čínského zvěrokruhu. Tato zvířata nám určují dvanáctiletou periodu, jež se kombinuje s další pětiletou periodou, kde se střídají základní elementy: dřevo, oheň, země, kov a voda, které upřesňují vlastnosti příslušného znamení. Loňský rok byl ve znamení dřevěného koně a 19. února 2015 vstoupíme do roku dřevěné ovce. Bude se jednat o začátek čínského roku 4713.

I v Čechách můžete slavit

V České republice žije asi 5 600 Číňanů,“ říká český sinolog Martin Kříž, „a tak se s oslavami těchto Svátků jara setkáváme i u nás v Čechách. Například občanské sdružení Česko-čínská společnost přivítá společně čínský nový rok  tanečním večerem. Oslavy čínského nového roku jsou významnou rodinnou událostí, a ti, kteří mají rodinu v Číně, pojedou určitě na svátky domů.“

Jak se slaví v Číně?

Nejlepší podívaná na vás přirozeně čeká v čínských městech. Ulice zaplaví velkolepé barevné průvody, domy jsou ozdobeny girlandami z lampionů a květin a po setmění ozáří města světla ohňostrojů. Samotné oslavy trvají 15 dní, a tak máte dostatek času se oslav zúčastnit. A jak se Číňané na příchod nového roku připravují? Pečlivě si uklidí celý dům a vyzdobí ho červenou a zlatou barvou, jelikož červená ochraňuje před mytologickými příšerami a zlatá symbolizuje štěstí. Večer před Novým rokem se pak celá rodina sejde a společně povečeří. Typickým pokrmem je ryba. Další jídla se pak v každé oblasti liší. Na severu Číny se tradičně servírují plněné knedlíčky Jiaozi a ve východní Číně vás pohostí novoročním koláčem z hojně používané mouky z lepkavé rýže. „O půlnoci pak všichni otevřou okna, aby starý rok mohl odejít. Podle tradice je jeden ze zlých duchů vkrádajících se do lidských příbytků citlivý na hluk a světlo ohně, a proto jsou oslavy velmi hlasité a plné ohňostrojů,“ popisuje Martin Kříž. Na Nový rok se Číňané oblečou do nového oblečení a navštěvují své příbuzné s přáním všeho dobrého. Jedí polévky s dlouhatánskými nudlemi, aby byli dlouho živí. Ulice jsou následující dva týdny nádherně ozdobeny čerstvými květinami, lampiony a čínskými draky ve všech možných podobách. Oslavy končí patnáctým dnem, který je známý jako Svátek lampionů, kdy lidé zavěšují své svítící lucerny v chrámech a večer s nimi vyrazí na průvod při světle úplňku. Opět se jedná o úžasnou podívanou!

andRok dřevěné ovce aneb Co nás čeká?

Ovce je v čínské mytologii symbolem mateřství, klidu, pokoje a harmonie. Po uspěchaném roku koně nás proto čeká klidnější období naplněné spokojeností a pohodou. Rok ovce je zároveň nejpříznivějším období k početí a narození dítěte. Děti, které se v tomto období narodí, budou obdařeny uměleckými schopnostmi. Obecně se bude jednat o vysoce kreativní a umělecké období. Prvek dřeva v roce ovce totiž zaručí úspěchy lidem pracujícím v oblasti uměleckých směrů a věd. Nové naděje a možnosti přinese rok dřevěné ovce také do mezilidských vztahů. Bezstarostnost ovce může některé lidi nabádat k užívání si a nehledění na peníze. Na to je potřeba dát si dobrý pozor,“ dodává Martin Kříž.

Náš tip!

Víte, jak se do Číny nejlépe dostat? Vydejte se pohodlně z Prahy s leteckou společností Emirates. Vybrat si navíc můžete ze čtyř destinací: Pekingu, Šanghaje, Hongkongu či Kantonu v jižní Číně. Oslavy budou zajisté bujaré ve všech městech, a tak se stačí jen rozhodnout, co dalšího chcete v Číně navštívit. Peking návštěvníky nadchne starověkou architekturou a zároveň je vynikajícím výchozím bodem k prozkoumání dalších míst v zemi, včetně Velké čínské zdi. V Šanghaji a Hongkongu vás zase uchvátí moderní architektura a impozantní mrakodrapy. Přístavní město Kanton nabízí řadu buddhistických chrámů či nákupy na největším čínském trhu.

andSlovníček základních čínských frází:

你好   Ni hao (ni-chao)   Dobrý den!
谢谢 xie xie (sie-sie) Děkuji.
不用谢 bu yong xie (pu-jung sie) Není zač.
再见 zai jian (dzaj-ťien) Na shledanou.
你会讲英语马? Ni hui jiang ying yu ma? (ni chuej ťiang jing jü ma) Hovoříte anglicky?
对不起  dui bu qi (tuej pu čchi) Promiňte. 
请问, … qing wen (čching-wen)   Prosím Vás, …
我听不懂。Wo ting bu dong (wo tching pu tung) Nerozumím.
我不会说汉语。Wo bu hui shuo hanyu (wo pu chuej šuo chan jü) Neumím čínsky.
多少钱?duoshao qian ? (tuo-šao čchien?)  Kolik (to) stojí?
我是捷克人。 Wo shi jie ke ren (wo š ťie kche žen)  Jsem Čech.
请问,您贵姓? Qing wen, nin gui xing?  (čching wen, nin kuej sing ?) Jak se jmenujete?
你是哪里人?ni shi nali ren?  (ni š´ nali žen?) Odkud jsi / jste?
恭贺新禧 gong he xin xi (kung che sin si) Šťastný nový rok!

 

 

Související články