FACESTARŽivotní stylVYHLÁSILI JSME VÁLKU PLÍSNÍM! JAK DOPADLO NAŠE VÁLEČNÉ TAŽENÍ? TYHLE METODY MUSÍTE...

VYHLÁSILI JSME VÁLKU PLÍSNÍM! JAK DOPADLO NAŠE VÁLEČNÉ TAŽENÍ? TYHLE METODY MUSÍTE ZKUSIT!

Proč jsou plísně nebezpečné?

Proč jsou plísně nebezpečné?

Na světě existuje 120 000 různých druhů plísní. Jsou to mikroskopické vláknité houby, které jsou součástí živé přírody již miliony let. Většina z nich má nepříznivý vliv na naše zdraví. Velké množství plísní totiž vylučuje škodlivé látky, které se nazývají mykotoxiny. Ty můžou vyvolávat různé zdravotní obtíže.

Neustálý kontakt s plísněmi a jejich výtrusy může u citlivějších lidí způsobit rozvinutí alergie. Prvními příznaky jsou rýma, kýchání, zarudnutí očí a kožní vyrážky. Při trvalejším podráždění sliznic nosu, hrdla a průdušek se může objevit i průduškové astma a také závažné záněty dolních dýchacích cest. Plísně jsou tedy velmi nebezpečné pro astmatiky a alergiky, ale i u zdravých osob mohou způsobit bolesti hlavy, záněty spojivek, ekzémy a další zdravotní obtíže,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Bičíková, plicní a interní lékařka, Program H Plus.

Zkoušeli jsme, co na plísně platí

Jak dopadla válka, kterou jsme plísním vyhlásili? Zkoušeli jsme koupelnu, kde se objevila ve spárách plíseň černé barvy, pořádně vydrhnout. K tomu jsme použili teplou vodu a krémový čisticí přípravek. Bitva skončila vítězstvím plísně. Další bojovník, který přišel na řadu, byl kartáček. Ani ten ale nedokázal plíseň odstranit. Plíseň se ve spárách držela a bujela dál. Ukázalo se, že běžné způsoby čištění jsou na plísně krátké. Rozhodli jsme se tedy nasadit účinnější zbraně. První z nich byl prostředek určený přímo k boji s plísněmi – Bref proti plísni. Ten obsahuje chlornan sodný, což je látka, která podle výrobce plísně zneškodní. Nastříkali jsme jím postižená místa, nechali ho několik minut působit, a pak jsme pokračovali v mytí koupelny běžným způsobem. Po úklidu nebylo po černých skvrnách ani stopy.

and

Bylo nám však jasné, že ještě nemusí být vyhráno. Objeví se plíseň znovu? Nezlikvidovali jsme jen černé zabarvení? Nemohou se pouhým okem neviditelná vlákna dál rozrůstat? Rozhodli jsme se v boji pokračovat a plísním znemožnit další rozvoj. Dalším pomocníkem v boji se nám stalo otevřené okno. Důkladné větrání pomohlo vysušit místa, která byla jinak permanentně vlhká. Dalším krokem bylo okamžité osušení stěn, okenních tabulek a dalších povrchů, na kterých se začala srážet voda. Ani Bref jsme samozřejmě nenechali zahálet a pro jistotu koupelnu pravidelně čistili. Výsledek byl více než uspokojující. Nejen, že černé skvrny zmizely, ale už se znovu neobjevily.

and

Během hledání účinných bojovníků s plísněmi jsme objevili další skvělé pomocníky, kteří dokážou růstu plísní účinně zabránit. Jedním z nich je přímo stavební materiál – spárovací hmoty a silikony Ceresit Microprotect, které růstu a šíření plísní zabraňují.

Další skvělou pomůckou může být odvlhčovač. Například Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360°pohlcuje pomocí speciální absorpční tablety nadměrnou vlhkost a sráží ji v tekutinu. Pomáhá tak v domácnosti udržovat optimální vzdušnou vlhkost a zajišťuje zdravé prostředí. A když se vrátíme k čisticím prostředkům, doporučujeme kromě Brefu proti plísni také nový Bref Koupelna, který odstraní vodní kámen i skvrny po zaschlé vodě a navrátí vaně i sprše oslnivý lesk. Nový Bref Power čistič s extra silným složením si zase poradí s odolnými skvrnami od rezu, vodního kamene a mýdlových usazenin.

and and and

Související články