Volkswagen Multivan Bulli 6.1 – to je 70 let zdokonalování

První verze Volkswagenu Multivan T1 byla předtavena v roce 1949. Byla tehdy nazvána Bauhausem na kolech, protože byla ztělesněním designérského principu „tvaru podřízeného funkci“. Od té doby uplynulo plných 70 let. Žádný jiný užitkový vůz na světě není nabízen tak dlouho. A díky tomu si myslím, že je žádný jiný vůz není tak propracovaný jako Volkswagen Multivan Bulli 6.1

Víte, jaké bylo nejdražší auto, které jsem řídil? Kromě sportovních vozů Audi R8 V10 a Mercedes Benz E500 AMG, je tento nový Volkswagen Bulli 6.1 s cenovkou lehounce přes 2 miliony korun, nejdražším autem, které jsem měl možnost řídit. Je nutno podotknout, že tyto novinářské vozy jsou většinou v co možná nejvyšší výbavě o čemž svědčí i dvouset koňové Bi-TDI pod kapotou. Nicméně není se třeba bát toho, že si kvůli novému Multivanu musíte brát hypotéku. S trochou selského rozumu se dá nový Multivan poskládat za slušné peníze.

Nepřetržitě online

Nový VW Multivan Bulli 6.1 dostal do vínku ještě intenzivnější síťové propojení s okolním světem než dosud. Nově navržená přístrojová deska modelové řady Bulli 6.1 je poprvé nabízena s digitálními přístroji s označením „Digital Cockpit“. Všechny informační a zábavní systémy jsou navíc propojeny s jednotkou OCU (Online Connectivity Unit), jejíž součástí je karta eSIM. OCU je rozhraním k nové nabídce internetových funkcí a služeb „We Connect“ a „We Connect Plus“. Firmy mají k dispozici systém pro řízení vozového parku „We Connect Fleet“.

Připojení k internetu ve vozech modelové řady Bulli 6.1 kromě toho umožňuje používat nové technologie, například hlasové ovládání hovorovou řečí. Stačí vyslovit „Hej Volkswagen“ a T6.1 již bedlivě naslouchá. Dalším příkladem je navigační systém. Místo zadávání cíle tlačítky na displeji stačí jen vyjádřit své přání větou „Chtěl bych do Prahy na Slávii“. Bulli 6.1 zpřístupňuje hlasovým ovládáním hovorovou řečí novou dimenzi intuitivního ovládání.

andVolkswagen Multivan Bulli 6.1

Prakticky a digitálně

Nová přístrojová deska vyhovuje požadavkům nejen na digitalizaci, ale také na mimořádnou praktičnost v každodenním provozu. Přístrojová deska byla vybavena dodatečnou odkládací schránkou před řidičem a dodatečnou odkládací schránkou před spolujezdcem vpředu. Novinkou jsou také držáky pro nápoje v blízkosti A sloupků a větší odkládací přihrádka pro chytré telefony, na přání s rozhraním pro indukční nabíjení. Rovněž nově koncipována byla nabídka volantů. Například nový multifunkční volant nese tlačítko „View“, jehož prostřednictvím může řidič přepínat mezi různými konfiguracemi zobrazování na digitálním panelu sdružených přístrojů „Digital Cockpit“.

andVolkswagen Multivan Bulli 6.1

Největší změnou je uplatnění elektromechaniky

V novém Volkswagenu Multivan Bulli T6.1 poprvé nalézá uplatnění elektromechanický posilovač řízení, který má dvě velké výhody. Na rozdíl od dosavadního hydraulického systému pracuje nový posilovač pouze v případě potřeby, čímž klesá spotřeba paliva. Možnost automatického ovládání současně otvírá přístup k novým asistenčním systémům:

 1. Prvním příkladem je asistent pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“, který kamerou rozpoznává podélné značení na vozovce a aktivně podporuje řidiče při udržování vozu v jízdním pruhu.
 2. Druhým příkladem je „Park Assist“, který usnadňuje zaparkování vozu i vyjetí z parkovacího místa. Bulli 6.1 po aktivaci tohoto systému automaticky zajede do mezery pro parkování. Řízení zajistí také při odjezdu. Řidič musí už jen ovládat pedály plynu a brzdy a sledovat okolí.
 3. Třetím příkladem je asistent pro manévrování s přívěsem, „Trailer Assist“. Všechny modely řady Bulli 6.1 jsou předurčeny pro roli tažného vozu, za které lze připojit přívěs o hmotnosti až 2500 kg. Manévrování s přívěsem nyní v T6.1 usnadňuje „Trailer Assist“. Řidič díky tomu nemusí při couvání s přívěsem myslet na to, že musí otočit volantem na levou stranu, má-li přívěs změnit směr vpravo. Prostřednictvím otočného tlačítka elektrického nastavování polohy vnějších zpětných zrcátek, které se pro tento účel promění v joystick, a ukazatele na panelu přístrojů si řidič snadno nastaví úhel zalomení soupravy. Řízení poté převezme Bulli 6.1.

andVolkswagen Multivan Bulli 6.1

Rovnováha mezi komfortem a dynamikou

Řízení s elektromechanickým posilovačem má strmější převod než řízení předchůdců. Bulli 6.1 je díky tomu citelně agilnější a preciznější. Nastavení konvenčních i elektronicky řízených podvozků bylo optimalizováno z hlediska jízdního komfortu a jízdní dynamiky, aby byl co nejlépe využíván potenciál nového systému řízení ve spojení s novou nabídkou pneumatik s nízkým valivým odporem.

S uvedením druhé generace adaptivního podvozku DCC se navíc rozšířily možnosti nastavení. Řidič si nyní může prostřednictvím voliče jízdních režimů téměř plynule nastavit požadovanou charakteristiku tlumení posuvným prvkem na displeji. U konvenčních podvozků je tlumicí síla závislá na dráze propružení. Díky tomu je zajištěno optimální tlumení při jakémkoli zatížení vozu T6.1. Známý funkční rozsah protiprokluzových a brzdových systémů byl rozšířen o funkci XDS, která vylepšuje ovladatelnost a trakci modelu Bulli T6.1 citlivými brzdovými zásahy. Díky kombinaci elektromechanického posilovače řízení, systémů pro řízení jízdní dynamiky a optimalizovaného nastavení podvozku se T6.1 vyznačuje výrazným zlepšením ovladatelnosti. Mohu potvrdit, že i nadále nabízí obvykle vysokou úroveň jízdního komfortu, a to i na dlouhých trasách.

andDíky posuvným dveřím máte bezproblémový přístup do druhé řady sedadel.

Nabídka vznětových motorů

Pohon zajišťují vznětové motory. Hospodárné turbodiesely s přímým vstřikováním paliva (TDI) jsou nabízeny ve výkonových stupních 66 kW/90 k, 81 kW/110 k, 110 kW/150 k a 146 kW/199 k. Od výkonu 150 k mohou být motory TDI kombinovány s pohonem všech kol 4MOTION. Všechny verze modelové řady Bulli 6.1 TDI splňují nejnovější emisní normu Euro 6.

Volkswagen nyní nabízí v modelové řadě Bulli 6.1 na přání možnost manuální aktivace regenerace filtru pevných částic (DPF) novým tlačítkem na přístrojové desce. Za normálních okolností probíhá regenerace DPF automaticky. Avšak ve vozech, která trvale absolvují jen krátké trasy (např. doručování zásilek a balíků) nebo dlouhodobě jezdí rychlostí nižší než 40 km/h (např. speciální vozidla na letištích), není tento automatický proces kvůli specifickým provozním podmínkám aktivován. Proto je díky nové funkci možné nyní aktivovat regeneraci DPF manuálně.

Kromě DPF nalézá nyní v modelové řadě Bulli 6.1 uplatnění také katalyzátor SCR (Selective Catalytic Reduction). V katalyzátoru SCR probíhá díky vstřikování AdBlue selektivní přeměna oxidů dusíku (NOx) ve výfukových plynech na ekologicky neutrální dusík (N2) a vodu (H2O). Bulli 6.1 má proto kromě palivové nádrže o objemu 70 litrů samostatnou nádrž na AdBlue o objemu 13 litrů. Dojezd s touto zásobou AdBlue je cca 5500 kilometrů. Plnicí hrdlo nádrže na AdBlue je umístěno hned vedle hrdla palivové nádrže. Doplňování AdBlue je snadné a zvládne ho každý řidič.

Přehled všech verzí motorů TDI

TDI + 5stupňová př.

 • 66 kW/90 k
 • 81 kW/110 k

TDI + 6stupňová př.

 • 110 kW/150 k

TDI + DSG

 • 110 kW/150 k
 • 146 kW/199 k (sériově)

TDI + 4MOTION

 • 110 kW/150 k

TDI + DSG + 4MOTION

 • 110 kW/150 k
 • 146 kW/199 k

Charisma? To on vždycky měl.

Volkswagen zdokonalil zejména příď, jíž dodal preciznější a vytříbenější rysy. Mimořádně markantní je nyní větší maska chladiče, která tvoří stylisticky jednotný celek s novým nárazníkem. Všechny prvky pod úrovní kapoty motoru, včetně světlometů a blatníků, jsou nové díly. T6.1 přesto zůstává typickým reprezentantem generace T6. Dvě chromované příčné lišty spojují u všech verzí nové světlomety s maskou chladiče.

Linie obou chromovaných lišt pokračují jako světla LED pro denní svícení až do pouzdra nových světlometů LED, které se dodávají v závislosti na výbavě na přání. Jak již bylo uvedeno, samotná maska chladiče je protažena do výrazného nárazníku. Chromovaná lišta zušlechťuje ve vyšších úrovních výbavy také nárazník. Ať se jedná o verze s chromovanými detaily nebo bez nich, nový design přídě umocňuje šířku a charisma modelu Bulli 6.1.

Nabízí všechny myslitelné požadavky

Mezi tajemství úspěchu modelové řady patří skutečnost, že její rozmanitá nabídka nejrůznějších verzí poskytuje odpověď na všechny myslitelné požadavky na přepravu a životní situace. Všestranná modelová řada je rozdělena na čtyři základní modely:

 • Multivan 6.1
 • Caravelle 6.1
 • Transporter 6.1
 • California 6.1

Multivan 6.1 je MPV pro rodinu i podnikání. Na přepravu osob se specializuje až devítimístný model Caravelle, dodávaný se dvěma rozvory (3000 mm a 3400 mm). Řemeslníci a podnikatelé všeho druhu naleznou na míru střižené řešení v podobě modelu Transporter, nabízeného ve skříňové verzi, jako Kombi, podvozek s valníkovou nástavbou (jednoduchá nebo dvojitá kabina) nebo podvozek pro individuální nástavby (rovněž s jednoduchou nebo dvojitou kabinou). I v tomto případě jsou na výběr dva rozvory 3000 mm nebo 3400 mm. Kultovní pověst má již více než 30 let vyráběný obytný automobil California.

and"Táto, tady je tolik místa, to se mi líbí."

Volkswagen Bulli 6.1 jako Multivan

Volkswagen citelně rozšířil rovněž sériovou výbavu modelu Multivan 6.1. Již základní verze „Trendline“ disponuje například audiosystémem „Composition Colour“, elektrickým ovládáním dětských pojistek dveří, novými světlomety H7 a rovněž novým koženým multifunkčním volantem. Verze Multivan 6.1 Comfortline nabízí navíc mimo jiné vícebarevný multifunkční ukazatel „Premium“, ozdobné obložení přístrojové desky a výplní dveří, paket „Světla a výhled“ a dodatečné vstupy USB v prostoru pro cestující.

Sériová výbava modelu Multivan 6.1 Highline byla rozšířena o nové světlomety LED, zadní svítilny LED, parkovacího asistenta „Park Assist“ (včetně ultrazvukových senzorů překážek „ParkPilot“ vpředu i vzadu a funkce brzdění při manévrování), navigační systém „Discover Media“ s 8“ displejem a „Digital Cockpit“.

Hodnocení Volkswagen Multivan Bulli 6.1

„Teda ono to vypadá pořád úplně stejně, ale pořád to funguje naprosto skvěle.“ Takhle to shrnul kolega, fanoušek Multivanů. Já bych to viděl pořádně. Nikoliv pro oslňující krásu, ale pro maximální funkčnost se Volkswagen Multivan Bulli 6.1 prodává již 70 let.

Plusy a mínusy

+ Velmi pohodlné
+ Dynamika
+ Jednoduché a přehledné ovládání multimediálního prostoru
+ Spousta místa ve druhé řadě
+ Velikost zavazadlového prostoru
+ Na svou velikost jde krásně zaparkovat i u Tesca
– Přes Apple CarPlay mě zlobila aplikace Waze

andPřes Apple CarPlay mě zlobila aplikace Waze