FACESTARBydleníVlhkost a plísně zaútočí vždy když to nejmíň čekáte!

Vlhkost a plísně zaútočí vždy když to nejmíň čekáte!

V zimě, kdy se teplota v bytě výrazně liší od té venku, v bytě sušíme prádlo, vaříme a voda se vesele sráží na oknech, samozřejmě vzrůstá i riziko vzniku plísní. Na ně sice můžete použít klasické protiplísňové postřiky, pravdou ale je, že se jedná spíše o řešení nárazové a krátkodobé, které příčinu neodstraní. Z jedné plísňové spóry přitom během pouhých pěti dnů dokáže vzniknout až miliarda nových!

V zimě, kdy se teplota v bytě výrazně liší od té venku, v bytě sušíme prádlo, vaříme a voda se vesele sráží na oknech, samozřejmě vzrůstá i riziko vzniku plísní. Na ně sice můžete použít klasické protiplísňové postřiky, pravdou ale je, že se jedná spíše o řešení nárazové a krátkodobé, které příčinu neodstraní. Z jedné plísňové spóry přitom během pouhých pěti dnů dokáže vzniknout až miliarda nových!

Plísním a jejich množení samozřejmě svědčí vlhko a teplo, konkrétně teploty nad 25 stupňů a vlhkost nad 60 %. Abyste zjistili, jak jste na tom zrovna vy, můžete si např. pořídit interiérový vlhkoměr (přijde cca na 300,- Kč), na druhou stranu zvýšenou vlhkost v bytě dokážete detekovat i na základě rosících se oken nebo zatuchlého vzduchu v místnosti, příp. – v poslední fázi – i šířící se plísně. Na sobě samých můžete v takovém případě pozorovat také dýchací obtíže nebo záněty sliznic apod.

Jak tedy bojovat proti vlhkosti a následnému vzniku plísní? Tím nejsnazším, co můžete v tomto směru udělat, je zvýšit intenzitu větrání – přitom ideální je větrat často, krátce a intenzivně tak, aby vznikl pořádný průvan. Je-li to možné, prádlo v bytě nesušte, pokud jiné prostory nemáte, tak alespoň sušák umístěte do středu dobře vytopené místnosti (nikoliv ke zdi a ani bezprostředně k topení!). Pokud se problém s vlhkostí objevuje u stěn, které sousedí s nevytápěnými prostory (sklep, chodba apod.), nejlepším řešením je zateplení.

Související články