FACESTARŽivotní stylVíte, že na některé elektroskútry nepotřebujete řidičák?

Víte, že na některé elektroskútry nepotřebujete řidičák?

Elektroskútry si získávají stále vyšší oblibu. A to i proto, že na některé modely nepotřebujete řidičské oprávnění. Jaké jsou podmínky pro elektrické skútry bez řidičáku?

Elektroskútr podle legislativy je vlastně kolo

Legislativa obecně skútry definuje jednostopá vozidla podobná motorkám. Elektrické skútry, jejichž provoz řidičské oprávnění nevyžaduje, jsou ze své podstaty stejné jako kolo. A tak na ně nahlíží i zákon.

Konkrétně je jejich definice zakotvena v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013. což je vhodné si zapamatovat, neboť někteří tuzemští prodejci se odvolávají na Vyhlášku č. 341/2014 Sb.

Tou se ale řídit nemůžete, neboť evropské nařízení je tuzemské vyhlášce nadřazené. Pohlídat pravidla byste si navíc měli vy, protože zastaví-li vás hlídka a vy nebudete oprávnění mít, ač ho mít máte, hrozí vám pokuta.

zdroj: Rulyt

Charakter kola dodávají těmto dopravním prostředkům dle jmenovaného evropského nařízení především šlapky. Předpokládá se, že pak k pohonu využíváte vlastní sílu. Elektromotor zde plní funkci pouze pomocného zařízení. Stejně tak by měl mít tento typ skútru dvě oddělené ruční brzdy. Ty mají odstupňované ovládání brzdného účinku.

Další parametry skútru bez řidičského průkazu

Podstatný je také parametr v podobě tzv. jmenovitého výkonu. Ten nesmí přesáhnout více než 250 kW. Pokud se někde setkáte s uvedením hodnoty 1000 kW, je to také v pořádku a rozumí se pod tím stejná skupina strojů. Oněch 1000 kW označuje nejvyšší možný chvilkový výkon v maximální zátěži.

Maximální rychlost, kterou jsou tato zařízení schopna vyvinout, činí pouze 25 km/h. Maximální rychlost, kterou je schopen vyvinout akcelerátor, činí pouze 6 km/h, jestliže majitel elektrického skútru zároveň nešlape. S omezenou rychlostí je nutné se smířit a rozhodně se nepokoušet „vymáčknout“ z něj více. Rychleji byste si celé zařízení zničili.

Výhody elektroskútrů: snadný a ekologický provoz

Elektroskútr můžete řídit bez řidičáku a zároveň jste osvobozeni i od dalších povinností: Není nutné za něj platit povinné ručení a nemusíte s ním pravidelně jezdit na technickou kontrolu. Z toho pak i vyplývá, že k nim nemáte ani technický průkaz a nedisponují vlastní registrační značkou.

zdroj: Rulyt

Elektrický skútr je navíc vysoce nenáročný na provoz. Vyžaduje pouze minimální údržbu a jeho provoz je mimořádně levný. Cena svezení na kilometr vychází v řádech halířů. Levnější možnost tak na současném trhu prakticky nenajdete. Pokud budete potřebovat servis, ceny jednotlivých úkonů jsou také sympaticky nízké.

Navíc se jedná o ekologickou alternativu, která neprodukuje žádné emise. Elektroskútr nezapáchá a není hlučný. Zejména ve městech oceníte, jak jsou elektrické skútry skladné. Téměř všude se vejdou a bezproblémově s nimi zaparkujete.

Pokud vás tento moderní trend v cestování zaujal, přečtěte si recenzi e-babety Racceway, která naplno splňuje podmínky pro jízdu bez řidičáku.

Související články