FACESTARZdravíVíte, co vyčistí vaše zuby nejlépe? Mezizubní kartáčky

Víte, co vyčistí vaše zuby nejlépe? Mezizubní kartáčky

Běžný zubní kartáček toho hodně umí, přesto mu ještě něco chybí. Nedostane se do mezizubních prostor, mezizubní nitě a kartáčky jsou proto jednou z účinných možností, které můžete denně používat. 

Špatná životospráva, stres, vysoký obsah cukru, různých chemikálií a živočišných bílkovin ve stravě a další negativní civilizační vlivy oslabují celkovou obranyschopnost našeho organismu a tím samozřejmě také přirozené samočistící mechanismy úst a odolnost zubů proti zubnímu kazu. Pro zachování zdravých zubů musíme tedy dbát především na stoprocentní prevenci, k čemuž nám však klasický zubní kartáček nestačí.

Jak často si čistíte zuby? A jak dobře si je čistíte? Používáte zubní kartáček nebo i kartáčky mezizubní? A co zubní nit?

Dentální hygiena zahrnuje všechny prostředky a formy péče o ústní dutinu. Není nikde napsáno, jak by měla ideální dentální hygiena probíhat, ne každému totiž vše vyhovuje. Při výběru si dávejte pořádně záležet. Výběr zahrnuje volbu pomůcek pro ústní hygienu, nácvik jejich používání a profesionální čištění zubů (odstranění nánosů a pigmentací).

Součástí dentální hygieny je rovněž precizní vyšetření stavu dásní a zjištění všech faktorů ovlivňujících možnosti opravdu komplexní péče o zuby. Určitě se proto nebojte vyhledat dentální hygienistku.

Síla mezizubních kartáčků!

Asi nejdůležitější pomůckou ústní hygieny, kterou by měl používat opravdu každý, je vedle zubního kartáčku kartáček mezizubní. V současnosti je mezizubní kartáček nejefektivnějším všeobecně dostupným nástrojem k odstraňování zbytků potravy z mezizubních prostor. Zvláště u stoliček bychom jeho použití měli preferovat před zubní nití, ale je to čistě na našich preferencích.

Mezizubní kartáčky jsou vyráběny v různém provedení a v různých průměrech. Mezery mezi jednotlivými zuby samozřejmě nejsou stejné a je velmi důležité zvolit pro čistění každého mezizubního prostoru správný průměr mezizubního kartáčku.

Příliš malý kartáček nesplní svou funkci, příliš velkým kartáčkem si zase můžeme soustavně poškozovat mezizubní papilu (výběžek dásně). Používání mezizubních kartáčků je vhodné zpočátku konzultovat se zubním lékařem či dentální hygienistkou.

Jaký kartáček zvolit?

Pokud jste zvyklí na manuální zubní kartáček, pak Vás asi jen těžko budeme přesvědčovat, že má něco do sebe i ten poháněný baterkami. Pokud dáte ale elektrickému zubnímu kartáčku šanci a vyzkoušíte jej na vlastní kůži (nebo spíš chrup) budete s výsledkem víc než mile překvapeni.

Ústní sprcha

Jednodušší a efektivní každodenní mezizubní hygienu si můžete dopřát díky ústní sprše. Když jsme si začali zjišťovat o tomto malém zázraku víc, zjistili jsme, že je i klinicky prokázáno, že čistí mezizubní prostory stejně efektivně jako zubní nit. Směs vzduchu a mikrokapiček vody rozrušuje a odstraňuje zubní plak podél linie dásní a z mezizubních prostor.

Na výběr máte dokonce manuální či automatické prostřikování, takže opravdu záleží jen na Vás, co Vám více vyhovuje. A pro ještě zvýšený efekt čištění doporučujeme do nádržky nalít antibakteriální ústní vodu.

Související články